La PSD Alba, nici mandatele nu trag! Rămâne cu un singur deputat în Parlamentul României iar PNL Alba ia 4 mandate

Biroul Electoral Central a anunțat oficial repartizarea mandatelor după alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016.  În județul Alba PSD va avea un deputat – Ioan Dîrzu și un senator – Daniel Breaz, în timp ce PNL va avea 4 deputați – Florin Roman, Corneliu Olar, Claudiu Răcuci și Sorin Bumb și un senator – Alexandru Pereș.
mandate

Potrivit explicațiilor primite de la BEJ, în ceea ce privește mandatele pentru Camera Deputaților, pentru județul Alba în prima fază au fost atribuite două, pentru PSD și PNL, iar ulterior, au mai fost repartizate pentru PNL încă 3. La Senat, au fost atribuite pentru județul Alba 2 mandate, pentru PSD și PNL.

ELIT

În total, la Camera Deputaților PSD are 154 de mandate, iar la Senat 67, în timp ce PNL are 69 de mandate la Camera Deputaților și 30 de mandate la Senat. Cele 464 de mandate au fost repartizate repartizate astfel:

Partid              Camera Deputaților      Senat          Total

PSD                       154                                 67               221
PNL                        69                                 30                 99
USR                        30                                 13                  43
UDMR                    21                                   9                  30
ALDE                      20                                  9                  29
PMP                         18                                  8                  26

FOTO: stiripesurse.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Comentarii

Crocodilu 15 decembrie 2016 at 16:08

Sunt 4 deputati PNL isti albaiuleni in viitorul parlament,dar cred ca 2 erau suficienti la sperla baneasca din Romania.Iohanis,poporul roman a votat pentru maxim 300 parlamentari,nu o ciurda….!

m 15 decembrie 2016 at 16:10

saracul suciu :). ar trebui sa o ia pe urmele lui jidveain si sa se lase de politica. atatatea incercari ratate doar la ei s-au mai vazut. supriza mare e insa din partea lui tase, care dupa 20 de ani a ratat parlamentul. se pare ca nu-i prea prieste buzaul, via bucuresti lui fonfo :). oricum e bine ca am scapat si de negrut, alt parlamentar care taia iarba la caini pe bani multi.

PNL 15 decembrie 2016 at 16:29

Nu contează.
DARZU ȘI BREAZ fac mai mult decât ceilalți 5

laurentiu 15 decembrie 2016 at 20:17

Negrutule acum ce faci? Te apuci de antrenorat in fotbal? Nu cred ca esti bun nici acolo. Aroganta te- a adus aici. Oricum nu meritai deloc sa fi parlamentar. Bine ca am scapat de tine. Vezi poate face Salprestul ceva angajari.

petru 15 decembrie 2016 at 20:19

Suciu pierde a doua oara la mustata postul de parlamentar. Asta chiar ii ghinion. Dar nici nu merita Suciu sa prinda deputat. Referitor la negrut, bine ca am scapat de el.

HAHAHAHAHAA 15 decembrie 2016 at 21:24

Misto de tot , avem un derutat al hotilor de lemne dottore analfabetto Cornelius Oral, un nimeni racuci, constipatul bumb si cireasa de pe coliva piticul de scorbura al micilor proiecte. Sa va spalati pe cap cu ei. Si era sa uit de securistul perez care doarmeeee si doarmeeee…

PNL 15 decembrie 2016 at 21:50

E tare comentariul.
Chiar am ras cu pofta.
Bravo pentru umor -HAHAHA

Niculae 16 decembrie 2016 at 1:19

Bravos ” MAPITI ” !

Te-ai „ales”, in sfirsit! La mai mare!

„Traiasca ai nostri …” ! – ca sa citez din inegalabilul I.L.Caragiale

Halal sa ne fie !!!

Times New Roman 16 decembrie 2016 at 7:50

O mana de NIMENI au candidat, o mana de NIMENI s-a ales, NIMENI merge la Bucuresti.
O sa trecem la o guvernare PENALA asistata de NIMENI din parlament.

Nicu 16 decembrie 2016 at 8:50

S-a facut dreptate…Suciu nu merita sa ajunga deputat..nu ca ar fi ceilalti mai buni…dar este si asa destul de mare caciula de director adjunct pentru unul care toata ziua se plimba prin oras. Domnule Darzu poate căutați oameni mai competenți la viitoarele alegeri. Felicitări pentru domnul Breaz!

ttt 16 decembrie 2016 at 9:01

Ca de obicei Alba se face din nou de ras si trimite 4 HOTI in Parlament din partea dreptei cu care ne putem sterge la K*R aici pe plan local ! Oricum pun pariu virtual ca Hava si Dumitrel vor fi saltati de potera in perioada urmatoare. Cat despre Tase Dumnezeu cu mila dar sansele ca el sa mai reprezinte ceva in PNL sunt aproape nule.

vox 16 decembrie 2016 at 9:59

Breaz si Darzu doi parlamentari care fac mai mult ca toti parlamentarii PNL-PDL.Vorba aceea:”‘E multi…dar e prosti”.

bulina neagra 16 decembrie 2016 at 10:09

Pana cand baronetul local al lui Hava nu dispare din acest judet nu vom vedea crestere a nivelului de trai. Pana cand angajarile din institutile publice nu vor mai fi la cheremul lui DIMIHAVA tinerii nostrii vor fi eclipsati de nevestele, amantele si alte rubedenii si cumetrii ale lor. DEJA E PREA MULT 20 DE ANI SUB ASTIA.

Mocanu de langa avionu lui Iovan 16 decembrie 2016 at 12:20

Conform statisticilor lui Pieleanu….in Romania un numar de peste 60 000 indivizi au teze de doctorat !!!!!!Toate aceste diplome ,multe cumparate si plagiate merita urgent anulate si un nou examen pentru cei care sunt destepti !La Horea e un ,,doctore,, dar si unul ce s-a aranjat sa fie cu liceu…la Grupul Scolar CFR Bucuresti.Deocheatilor,v-ati ajuns dar scoala unde ati facut de sunteti asa buni ?