La Nymburk (Cehia) se va desfăşura Final Four-ul Ligii Europei Centrale 2015 *CSU Alba Iulia joacă în semifinale cu Piestanske Cajky

CSU Alba Iulia - Sepsi Sf. Gheorghe55Basketball Nymburk (din Cehia), ultima calificată în Final Four-ul Ligii Europei Centrale va găzdui în perioada 7-8 martie 2015 turneul final al CEWL, la care participă CSU Alba Iulia, ICIM Arad, Piestanske Cajky şi Basketball Nymburk.

Turneul final al competiției va avea loc în perioada 7-8 martie, toate cele patru formaţii manifestându-şi intenţia de a găzdui partidele ce vor stabili câştigătoarea trofeului, adjudecat anul trecut de formaţia condusă de Miroslav Popov.

În Grupa A, CSU Alba Iulia a învins de două ori echipa gazdă a CEWL, scor 89-51 la Alba Iulia şi 74-61 în Cehia

Pentru ultimul loc disponibil între cele mai bune patru echipe s-au duelat Kara Trutnov și Basketball Nymburk, ambele din Cehia. Surprinzător, jucătoarele din Nymburk au răsturnat toate calculele specialiștilor și s-au impus în meciul direct, în deplasare, la capătul unui meci ce a avut nevoie de o repriză de prelungiri (76-77). În urma acestui rezultat, cehoaicele termină grupa A pe poziția a 2-a și vor întâlni în penultimul act, primul loc din grupa B, și anume, ICIM Arad.

Programul semifinalelor Final Four-ului CEWL este următorul:

CSU Alba Iulia – Piestanske Cajky

Univ. Goldiș ICIM Arad – Basketball Nymburk

Liga 4, etapa a 23-a: liderul CIL Blaj, 4-0 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 100 de goluri marcate! Moment de reculegere pentru Ciprian Râșniță (Limbenii Limba)

Liga 4, etapa a 23-a: liderul CIL Blaj, 4-0 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 100 de goluri marcate! Moment de reculegere pentru Ciprian Râșniță (Limbenii Limba) *CSM Unirea Alba Iulia 2 – CIL Blaj 0-4 (0-2): Nicula (38), R. Trif (45, penalty), Tomuța (61), Borșoi (77). Liderul, a treia victorie consecutivă, a […]