Ziarul Unirea

Ion Dumitrel: ”Ponta și Antonescu îi fac cadou domnului Iliescu drumul către URSS”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Prim-vicepreședintele PDL Alba, Ion Dumitrel, este de părere că deciziile politice din ultima perioadă dovedesc faptul că liderii USL Victor Ponta și Crin Antonescu doresc să construiască viitorul României după modelul promovat, dezvoltat și susținut de Putin și Medvedev în Rusia.

”Suntem pentru prima dată, la 22 de ani de la Revoluție, când se pune problema direcției în care mergem și nu în ce fel putem să armonizăm cu sistemul european”, a spus Dumitrel la conferința de presă de la sediul PDL din Alba Iulia.

ELIT

Întrebat dacă va merge să voteze la referendum liderul democrat-liberal nu a dat un răspuns clar, însă a declarat că se așteaptă ca în următoarea perioadă să mai fie și alte schimbări.

”Eu nu mai am încredere în oamenii care instrumentează acum tot ce se întâmplă în România. Pentru a-și atinge scopul ei vor încerca în continuare să schimbe toate regulile. Putem să ajungem să facem referendum o săptămână sau să nu-l mai facem deloc. Putem chiar să ajungem să nu mai avem dreptul să votăm”, a mai spus Dumitrel.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

colonelu' gogu 13 iulie 2012 at 21:39

un juvete in delirium tremens, cam atat se poate intelege din ce spuse mancatorul de praz nascut in orasul unde s-a rasturnat caruta cu prosti.

HH 13 iulie 2012 at 21:48

HOTUL STRIGA HOTII !
SIMTIND CUM PIERD PUTEREA JAVRELE PORTOCALII ” FAC CA TOTI DRACII” !
ATI POLITIZAT, DEVALIZAT TOATE INSTITUTIILE, ATI MINTIT, ATI NUMIT NUMAI CRETINI IN CELE MAI IMPORTANTE FUNCTII, ATI MINTIT PRECUM ATI RESPIRAT SI ACUM NE SPUNETI CA NE ARMONIZATI CU SISTEMUL EUROPEAN ?!
GATA CU PALAVRELE BASISTILOR !

Status Quo 14 iulie 2012 at 13:46

Cum e aia sa devalizezi o institutie?

Daca nu ai proprietatea termenilor fa bine si nu-i mai folosi.

Nu inteleg de ce scrii numai cu litera mare. Ti s-a stricat tastatura sau crezi ca scriind asa ai mai multa dreptate?

of 13 iulie 2012 at 21:48

omu’ asta este chiar prost?:)

Ion 13 iulie 2012 at 21:53

Idei? NU!!Talamb?DA!!Raspunsuri tip ingaaa…..ingaaa!”Colonele”(sic!) nici nu stii,cât de mic incepi sa fii.Hai sictir in…..!!!

x-factor 13 iulie 2012 at 23:35

Un om slab. Colonelul Dumitrel. Un om trist. Un om de compatimit. Acest om este disperat. Un om care are probleme cu directia.

balba 13 iulie 2012 at 23:54

Prostul asta se voia a fi, pana acum o luna, „administrator”. Si el si mutalaul alalalt. Era cumva o intamplare ca sunt pedelisti. Acum nu mai scapam nici o zi fara declaratii politice din partea lor.

rrr 14 iulie 2012 at 1:02

Acest om pur si simplu viseaza. Ei, cei care au distrus aceasta tara, ma indraznesc sa mai zica ceva, fara a le fi rusine. Este o minciuna totala ceea ce afirma, dar ar trebui sa ii fie rusine si sa mai respire, apai sa mai vorbeasca el ceva, la cat au jefuit cei din partidul dansului aceasta tara. Au taiat pensii, salarii, au crescut TVA, intr-o fraza, au distrus tot ce se putea.

Putin 14 iulie 2012 at 8:00

Dumitrel reprezinta sistemul „vestic” de conducere a consiliului judetean Alba, adica ingrozitor, dupa 22 de de ani se pune problema directiei in care merge judetul Alba , ……. „io zic ca” Ambasada Rusiei, ar trebui sa se sesizeze in fata idioteniilor spuse de colonelul Dumitrel.

Aci 14 iulie 2012 at 8:35

De-si nu sunt de acord cu actiunile fortate ale USL la fel nu sunt de acord cu afirmatiile dl Dumitrel care ne crede prosti pe toti.Drumul catre URSS nu mai exista pt ca insasi URSS nu mai exista iar mai apoi suntem inr-o uniune de state democratice si NATO unde nu mai alegem noi drumul singuri si nu mai facem tot ce dorim si asa este bine pt ca cine stie ce drum ar alege pt noi atatia politicieni corupti .Asa ca cu dezimformarea lasati mai moale dl Dumitrel.

SI ALTORA ? 14 iulie 2012 at 12:10

Poate ca da Nelutzu, daraltora le pregatesc drum spre Rahova ! Banuiesti cui ?

Vlad 14 iulie 2012 at 14:39

Cat poti fi de penibil! Altceva nu mai stiti voi, pdlistii, decat URSS sau restauratie, ca sa-l citez pe dragul vostru presedinte. Pana acum venea flasneta Boc si repeta aceleasi aberatii, acum flasneta si-a schimbat numele, se numeste Blaga. Si mai sunt cateva flasnetute, precum Dumitrel.dar aberatiile sunt aceleasi.

Mancati-as salarul mai Dumitrele ca eu sunt pensionar 14 iulie 2012 at 17:11

Pe langa faptu ca vorbesti aiurea cu schimarea ciocoilor tai….,hai sa facem schimb de venituri lunare si tu sa traiesti cu 350 lei si eu sa am salarul tau de la CJ unde poate ai 2-3 mandate ,mai oltene ce joi erai prin apropierea Primariei Sebes….cu auto….

AMERICA 14 iulie 2012 at 22:36

TONTA,ANTENESCU SI CEI DIN SPATELE LOR NE TRIMIT SPRE RUSIA. DACA AR PLECA NUMAI ILICI N-AR FI BAI….

MareOmMareCaracter 15 iulie 2012 at 6:18

Dupa refacerea aliantei DA in CJ si CL marele om de stat Dumitr – EL e normal sa ne instruiasca. Pe PNL-sti si PDL -sti i-a reunit sub semnul ciolanului intru sprijinirea lui Base. Nu stiati? In Alba, Atanasiu si Potor cel mai slab scor USL la nivel national apoi refac alianta DA!!!!!!!
Asa ca nu va fie teama noi in Alba votam pentru
„Ciolan”!!!!!
Mie ciuda ca il mai aud pe asta presedinte, pe ala primar. Ma gandesc serios sa votez la toamna cu UDMR-ul. Macar aia nu tradeaza dupa. Ei sunt liber schimbisti prin doctrina. Ei pe fatza vor ciolanul nu ca Atanasiu si PNL Alba – una pe fata, doua pe dos.

Ionel 16 iulie 2012 at 22:50

========VOTANTULE USL !!!!===========

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU ca IZOLEAZA Romania ???

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU care ATACA Institutiile Statului???

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU care nu respecta CURTEA CONSTITUTIONALA ???

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU care arunca Romania in HAOS ECONOMIC ???

Esti satisfacut si multumit ca vei plati la Banci mai mult decat trebuie ,desi Euro trebuia sa scada ,pentru ca diaspora vine in vacantza in Romania si intra in tara multa valuta???

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU ca Romania va primi SANCTIUNI si cu siguranta nu o sa mai poti sa calatoresti si sa muncesti in statele UE,doar cu Buletinul??

Esti satisfacut si multumit de POLITICIANUL TAU ca te foloseste pe tine in LUPTA SI URA LUI PERSONALA contra Presedintelui???

Traian Basescu este pe sfarsitul mandatului si nu mai candideaza ,dar pentru POLITICIANUL TAU asta nu conteaza ,NU TE RESPECTA SI NU-L INTERESEAZA NEVOILE TALE .

PENTRU POLITICIANUL TAU ,votantule USL esti BUN pentru a fi MASA DE MANEVRA.

CE-A FACUT PANA ACUM PENTRU TINE POLITICIANUL TAU ,votantule USL ???

Ion 17 iulie 2012 at 11:02

M-au scapat de cei ca tine,lacheule!

ANI 16 iulie 2012 at 23:03

Juvete, vi se pregateste voua un nou drum spre ….AIUD. LA REFERENDUM VOM SPUNE UN DAAAA RASPICAT.

ion 17 iulie 2012 at 9:35

cand ma gamndesc la ce limita a imposibilului a fost adusa aceasta taRA de catre acesti nemernici cu nuante dictatoriale si pur fasciste au luat totul numai pentru ei, au jefuit cum nu a mai fost jefuita aceasta tara si-au batut joc de tot ce misca si acum se plang de lovitura de stat,nenorocitii,si paznicul dela poarta oricarei institutii trebuia sa fie PDLIST,IAR BASESCU acest drogat, da oameni buni lua in fiecare zi heroina deaceia arata ca un nebun acest incult a condus romania 8 ani, macar acuma trezitiva romani si dati cu el de pamant.Minte cu nrusinare ca in constitutia Romaniei nu este prevazut pasajul cu demiterea presedintelui asa a cominicat lui MERKEL VA DATI SEAMA cine ne pareste cu lucruri neadevarate la inalta poarta si el si monica macovei vor da socotela,vorbesc nenorocitii de drumul catre URSS pai fratilor suntem codusi de 8 ani de zile de cel mai infect comunist, deci la noi nu s-a stins comunismul si acesti nenorociti ii ataca pe ponta si antonecu copii careu nu au avut nimic cu comunismul. JOS BASESCU CU TOATA CLICA LUI IL ASTEPTA NASTASE LA RAHOVA CA EL E VETERAN PE CAND MERGE BASE SI MAOCVEI VOTATATI DA,DA ,DA .

Status Quo 17 iulie 2012 at 9:58

Ion?

Opreste-te mai baiete ca intri in cartea recordurilor cu cea mai lunga fraza. Mai si rasufla!

Am senzatia ca acum ai iesit de la muls, mai Ioane. Ti-a casunat pe Basescu, asa ca ai ajuns – din greseala – la PCul copilului de unde ai postat „comentariul de grajd” de mai sus.

Asta inainte sa te speli.

Aiuritor Ioane, aiuritor.

Inca odata: pentru cei de teapa lui Ion dreptul de vot e o mare greseala.

Reporter 81 17 iulie 2012 at 11:41

A condus tara timp de 8 ani ?!!!!Mai,baiatule,nu suntem in anii comunismului(Ceausescu),cand o persoana,DOAR,o persoana ne conducea tara;Un presedinte de tara are ministri si prim ministru.presedintele doar propune,pe cind ministri,analizeaza si voteaza legea in vigoare.Nu presedintele singur voteaza,aceasta KO ca nu cunosti constitutia tarii.Deci daca stai si analizezi:tovarasii vostri,Ponta,Antonescu si clica lui au votat ca (voi), sa o duceti rau si nu Basescu.Ponta nu s-a multumit,vroia,TITLURI,ca a unui Presedinte.Pentru aceasta trebuie ca el sa fie ales,nu sa fure titlurile,asa cum a procedat cu DIPLOMA.