În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț.

Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a suferit a 6-a înfrângere consecutivă.

O rundă în care 3 echipieri ai conjudețenelor și-au trecut în cont… autogoluri!

CSU Alba Iulia – ACS Mediaș 4-1 (1-0)

CS Universitar s-a descătușat după despărțirea de antrenorul Bruno Vienescu și a câștigat al doilea meci la rând în play-off. Trifu (26, prima sa reușită în Liga 3) a punctat primul pentru formația universitară, iar în actul secund universitarii au mai înscris prin Tîrșa (62) și Piftor (64), reușite în numai două minute, care au conturat un succes just, cel mai clar din acest an. În minutul 78, un autogol stupid semnat de Niakate („cap” peste Gal), a însemnat golul de onoare al medieșenilor, însă Piftor (90) a realizat dubla (primele sale reușite pentru CSU). În minutul 90+3, Kilyen a fost eliminat de pe banca de rezerve (a primit al doilea galben)

Venind după o victorie în deplasare la Ungheni, am transmis băieților că trebuie să confirmăm succesul extern. Trebuie să ne depășim, să ne pregătim mai bine pentru a avea continuitate. După un avantaj minim la pauză, în actul secund, printr-un joc combinativ  și în viteză am reușit să ne desprindem decisiv. Le mulțumesc băieților pentru efort și victorie. Prin acest rezultat ne-am făcut un cadou pentru Sfintele Sărbători de Paște. Sărbători binecuvântate tuturor„, a menționat Nicolae Ghișa.

CSU: R. Gal – Kilyen/ cpt (69, Cunțan), Niakate, R. Popa, B. Lazăr, Gilyen (74, Bidulescu), Târșa (69, Kouadio), Trifu, Pîntea (51, M. Șerban), Ouedraogo (74, E. Vlad), Piftor; rezerve Al. Șerban, Bucurică, V. Boldea, B. Minteuan. Antrenori Nicolae Ghișa și Raul Unchiaș.

ACS: Blaga – Maxim, Avram, Hanzu, S. Șerban, Balgiu, Al. Luca, Petra, Noian, Căt. Tineiu, S. Magyari; rezerve Ciupercean, Man, Dumitru, S. Bârsan, Berkeczi, P. Stan, Pajco, Rotar, A. Dumitru, Al. Vodă. Antrenor Mihai Ianc.

Viitorul Cluj – CSM Unirea Alba Iulia 0-3 (0-1)

Echipa condusă de Alexandru Pelici se distrează în play-out, „alb-negrii” repurtând a 6-a victorie la rând, una la o diferență confortabilă, în prima rundă a returului. CSM Unirea Alba Iulia, singura din Seria 9 imbatabilă în acest an, are 9 jocuri în 2024 în care nu a pierdut, dintre care și-a adjudecat 8!

În minutul 14, Fetița a ratat un penalty, șut pe lângă poartă (faultat Sebaș). Albaiulienii au punctat primii prin R. Nistor (31). Albaiulienii au controlat ostilitățile și Fl. Istrate (78) a înscris dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Juniorul Sebaș (90+1) a semnat prima sa reușită în eșalonul terț, din centrarea lui Fl. Istrate.

Ne bucură această nouă victorie. Unul dintre obiectivele acestui play-out este să consolidăm o mentalitate de învingători. Felicitări băieților pentru atitudine și concentrare. Pe această cale urez tuturor celor din familia Unirea, jucători, antrenori, conducători și suporteri, Sărbători binecuvântate„, a precizat Alexandru Pelici.

Viitorul: Mathe – Milandru/ cpt, Podea, Mocanu, Cr. Istrate, E. Bartoș, Herciu, Dreve, Băbuțan, Cubleșan, Szilaghy; rezerve Checicheș, Oargă, Benke, Pîrv, Tică, Cozac, Gligor, D. Mureșan, I. Moldovan. Antrenor Laurențiu Rus.

CSM Unirea: Stoian – Sebaș, Ardei, Lalic, Ciaun (52, B. Boldea) – Mâlnă, Giurgiu – Raicea/ cpt (71, Indrei), Fetița/ cpt (74, M. Codrea), R. Nistor (74, V. Stanciu) – Roșu (52, Fl. Istrate); rezerve Bucur, Ardeiu, I. Grozav, Cristea. Antrenor Alexandru Pelici.

Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir 2-3 (0-1)

În minutul 7, Udrea (deviere după o lovitură liberă P. Păcurar) a deschis scorul. Intrat la pauză, Tăban a înscris pentru „roș-albaștri” (53). Dar a urmat o perioadă nebună, în care gazdele au reușit să egaleze în numai 3 minute, autogol Kiraly (58) și reușită Merdariu (61) și se părea că se repetă istoria jocului precedent cu Viitorul Cluj (pierdut 2-3, după 2-0, cu 3 goluri primite în 8 minute). Astfel, de la 0-2 s-a ajuns la 2-2, însă căpitanul Șaucă (79) a parafat rezultatul final. Metalurgistul Cugir rupe seria rezultatelor negative, venind după 3 eșecuri consecutive. Gruparea din „orașul viorilor” rămâne adversarul favorit al Cugirului, care s-a impus are 13 victorii și două remize în 15 dueluri. În minutul 90+1, Udrea, de la vizitatori, a fost eliminat.

Un joc controlat de noi până la acel autogol care ne-a dereglat, iar 10 minute am fost în dificultate. Important este că ne-am revenit și am învins. Sunt 3 puncte prețioase de care aveam mare nevoie. Ne bucurăm pentru acest succes și transmitem Sărbători binecuvântate celor apropiați de fotbalul din Cugir„, a spus Lucian Itu.

Avântul: Menyhart – S. Luca, Bugnar, Merdariu, Truță/ cpt, F. Todoran, Panga, Marinescu, Murar, T. Suciu, Bujor; rezerve A. Gal, H. Gal, Enescu, Potor, Ghiță, Chirlejan, M. Pop, Chirilă, Cotoi. Antrenor Sandu Borș.

Metalurgistul: Csapo – R. Păcurar (70, Bura), Dohotariu, V. Popa, Kiraly (70, Vitinha), Șaucă/ cpt (82, Cîrloanță), Udrea, A. Barbu (77, Hăprianu), Cocan, P. Păcurar, Raica (46, Tăban); rezerve Perjeriu, L. Itu, Onaci, Gavrilă. Antrenor Lucian Itu.

Industria Galda de Jos – ACS Tg. Mureș 0-3 (0-2)

În minutul 6, vizitatorii au deschis scorul prin autogolul lui Potopea (a încercat să degajeze un balon trimis peste defensivă), iar în minutul 20 și-au majorat avantajul prin T. Moldovan (lovitură liberă). În minutul 75, Csala a înscris cu un șut violent „Galben-albaștrii” au un singur punct din ultimele 13 confruntări și 6 înfrângeri succesive, cu 5 meciuri consecutive fără a înscrie.

Paște fericit tuturor„, a fost mesajul antrenorului Paul Ciucă.

Industria: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt (26, Șt. Radu), Frențiu, Puha (46, S. Mureșan), Giorgiu, Grosu (46, C. Dănilă), Circov, Cioară (53, V. Domșa), Baghiu, Stănilă (66, Oneț); rezerve Groza, B. Popescu, Grecu, Căt. Ivașcu. Antrenor Paul Ciucă.

ACS: Kis, Barabaș, Dumbrăvean/ cpt, Csala, Căliani, Giosu, Gliga, T. Moldovan, A. Pop, D. Tudoran, Vidrășan; rezerve Lukacs, Arhirii, Bălan, Bărăbaș, Csaki, Greu, Iepure, Moraru, Neacșu. Antrenor Flavius Sabău.

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]