În săptămâna ”Să știi mai multe, să fii mai bun!”, prichindeii de la Grădinița nr.12 Alba Iulia au ales să facă daruri
În săptămâna “Să știi mai multe, să fii mai bun!”, copiii de la Gradinița nr.12 din Alba Iulia împreună cu educatoarele lor au ales să facă daruri pentru cei mai puțin favorizați de soartă. În spiritul apropiatei sărbători pascale, colectivul de educatoare a făcut un îndemn părinților și copiilor să-și îndrepte privirea și inima spre cei care au nevoie de ajutor.
“Să-i învățăm pe copiii noștri să fie recunoscători pentru tot ceea ce primesc și au, dar să nu-i uite pe copiii necăjiți care trăiesc în mari lipsuri și nu se pot bucura de o copilarie la fel de fericita și lipsită de griji ca a lor. Să-i învățăm pe cei mici încă de acum să fie alături de semenii lor! Astfel, toți cei care doresc să sprijine această inițiativă, pot contribui cu alimente de bază neperisabile (ulei, făina, orez, paste, conserve etc.) și dulciuri, pe care le vom colecta în perioada 25 martie – 4 aprilie, urmând ca vineri, în funcție de cât de multe daruri se vor putea strânge, să ajungem la destinatari”, au transmis educatoarele, iar darurile, nu au încetat să sosească, după cum ne-a precizat prof. înv. presș. Ioana Delia Decean, reprezentantul grădiniței.
O parte dintre produsele colectate au fost împărțite de preşcolarii grupei mari, ”Bobocei pufoşi”, la Casa de tip familial şi adolescenţă „Izvorul Tămăduirii”, din Oarda de Jos. Aici i-au întâmpinat cu căldură Pr. Dan Ioan Mihail, coordonatorul instituţiei, asistentul social Dan Cristina, alături de cei opt pedagogi sociali, care se dedică zi de zi pentru îngrijirea şi educaţia celor 20 de copii cu vârste cuprinse între 8 şi 19 ani. Aici copiii au împărtăşit câteva gânduri, au recitat poezii, au cântat, iar rugăciunile i-au adus aproape unii de alţii, simţindu-se ca într-o adevărată familie. Părintele Dan Ioan Mihail a explicat pe înţelesul celor mici semnificaţia Sfintelor Sărbători de Paşti, sfătuindu-i să fim mai buni şi iubitori faţă de semenii noştri şi să își preţuiască familiile.
Grupa Piticilor a fost la Așezământul social „Sfântul Andrei”, Cămin pentru Persoane Varstnice din Bărăbanț, păstorit de Pr. Mihai Târău, și au dus daruri pentru un număr de 44 de “bunici”, primind sincere mulţumiri pentru cadourile dăruite din inimă.
Nu înultimul rând trebuie precizat că micuții, însoțiți de educatoarele lor și de directorul instituției, prof. Veronica Suciu, au asistat la Sfânta Liturghie oficiată de părintele Emil Jurcan și părintele Eugen Pintea, la Biserica Sf. Mc. Mina. Copiii s-au rugat împreună cu preoții și au primit apoi Sf. Împărtășanie, primenindu-și astfel sufletele pentru a întâmpina cum se cuvine Praznicul Învierii Domnului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)