În Finala CEWL, ICIM Arad – CSU Alba Iulia 75-68 *Albaiuliencele au pierdut trofeul câştigat anul trecut tot în faţa arădencelor

În reeditarea finalei CEWL de anul trecut, turneu găzduit în Cetatea Marii Uniri, CSU Alba Iulia şi ICIM Arad s-au luptat csupentru trofeul Ligii Europei Centrale, partida fiind una spectaculoasă, însă jocul echipei lui Miroslav Popov nu s-a ridicat la nivelul unei finale continentale. ICIM Arad s-a răzbunat pentru ultimul act al CEWL din 2014, când au pierdut contra CSU Alba Iulia, scor 59-69, iar astăzi au câştigat cu scorul de 75-68 (22-16, 25-16, 11-15, 17-21)  şi au intrat pentru a treia oară în posesia trofeului CEWL.

CSU Alba Iulia nu a reuşit cel mai bun joc al său la Final Four-ul CEWL, găzduit în Cehia la Nymburk. În semifinale, albaiuliencele au trecut de Piestanske Cajky cu 56-52, iar în ultimul act a lcompetiţiei, baschetbalistele din Cetatea Marii Uniri au întâlnit pe ICIM Arad, partidă care a însemnat reeditarea finalei de anul trecut. Trofeul CEWL nu a rămas în vitrina clubului universitar din Alba Iulia, arădencele reuşind să intre în posesia acestuia la capătul unui joc dominat cap-coadă. CSU Alba Iulia a început foarte prost finala CEWL de la Nymburk, iar pe fondul unui joc modest în ofensivă, Aradul a preluat ştafeta şi a reuşit să se desprindă încă din start, iar după finalul primelor 10 minute de joc, tabela indica scorul de 22-16 pentru vicecampioana României. Nici în sfertul al doilea baschetbalistele lui Miroslav Popov nu şi-au revenit, iar cea de a doua pătrime a fost parcă trasă la indigo cu prima, multe ratări în ofensivă pentru CSU şi un plus în atac pentru Arad, iar scorul la pauză a fost de 47-32 pentru ICIM. Cel de-al treilea sfert a început la discreţia arădencelor care au înscris aproape la fiecare acţiune, iar CSU a continuat să aibă probleme în atac, iar scorul a devenit la un moment dat 53-33 pentru vicecampioane. La finalul sfertului al 3-lea, ICIM Arad conducea cu 58-47. CSU Alba Iulia a început mai bine ultimul sfert, şi a reuşit să se apropie la numai 5 puncte de Arad (60-55), însă albaiuliencele şi-au pierdut din nou concentrarea şi le-au permis celro de la ICIM să marcheze şi să se distanţeze din nou. În final ICIM Arad s-a impus cu scorul de 75 la 68 şi a câştigat trofeul CEWL 2015.

*Miroslav Popov: „Am început prost meciul, iar când ne-am revenit a fost prea târziu”

Cu toate că CSU Alba Iulia nu a făcut cel mai bun turneu la Nymburk, este de apreciat că formaţia de baschet feminin pregătită de Miroslav Popov a reuşit să joace finala acestei competiţii pentru a doua oară la rând. Miroslav Popov crede că meciurile din Final Four-ul CEWL 2015 oferă o lecţie echipei pe care o pregăteşte. „Am început prea lejer primul sfert, iar Aradul ne-a taxat. Le-am permis mult prea devreme să se distanţeze, iar în prima repriză jocul nu a funcţionat aproape deloc, nici pe faza de atac, dar nici în apărare. Cu toate acestea eu sunt mulţumit de cum am jucat în cea de a doua parte a meciului, când am reuşit să ne apropiem chiar la 4 puncte de adversare, însă nu am reuşit mai mult. Ne-am trezit prea târziu, iar Aradul are o echipă bună şi a reuşit să câştige acest trofeu. Categoric am învăţat ceva din acest turneu, că trebuie să fim mai atenţi pe viitor şi să intrăm bine în meci încă de la început pentru a nu da nicio şansă adversarului să se desprindă”, a afirmat Miroslav Popov, antrenorul echipei CSU Alba Iulia pentru ziarulunirea.ro

Pentru CSU Alba Iulia au punctat: Jessica Kuster – 28 puncte, Milica Deura – 10, Wumi Agunbiade – 10, L`Oreal Price – 8, Alexandra Uiuiu – 5, Larisa Toma – 4 şi Elisabeth Pavel – 3.

În finala mică, Piestanske Cajky a trecut de Basketball Nymburk, scor 71-64.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]