Ziarul Unirea

În față e vopsit gardul… Supraaglomerare în spatele blocurilor de la BCR din Alba Iulia, pustiu în parcarea cu plată

Un colaj din două imagini sugestiv pentru zona centrală a municipiului Alba Iulia, de când sistemul de parcare cu plată a devenit funcțional, a fost trimis pe adresa redacției ziarului ”Unirea”.

parcare cu plata Alba Iulia01

ELIT

Parcarea cu plată, care a devenit funcțională de luni, este goală, iar zona din spatele blocurilor, unde este amenajată o mică parcare fără plată, este supraaglomerată.

Tariful este de un leu pentru 30 de minute, între orele 8.00 – 17.00, și un leu pentru o oră, în intervalul 17.00 – 8.00.

Poza, trimisă de cititor, a fost făcută joi la ora 14.00.

Citește și Din luna octombrie, abonament de 100 de lei pe lună pentru un loc rezervat rezidenților, în noua parcare cu plată din centrul municipiului Alba Iulia

Citește și Nicio mașină parcată, în prima parcare cu plată din Alba Iulia. Șoferii aleg locurile gratuite

Citește și VIDEO Zdrânc (PSD): Am propus tarife mai mici la noua parcare din Alba Iulia și, gratuit, după regulamentul din Cluj-Napoca și Sibiu

Citește și VIDEO: Scandal la sistemul de acces auto în Cetatea Alba Iulia! Bariera accidentează mașinile. Investiție de mântuială

Citește și Gabriel Pleșa: Ne dorim parcare supraterană în locul blocului ”Turturica” din Alba Iulia. Cetățenii de acolo vor fi mutați în locuințe sociale

Citește și Gabriel Pleșa: Toate parcările publice din Alba Iulia vor fi, în curând, cu plată. Tarifele vor fi modice

(D.S.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO ȘTIREA TA| Viața ca la țară, în Alba Iulia. Gazonul de pe domeniul public, pășune pentru două văcuțe

Locuitorii din Alba Iulia au avut parte de o surpriza, vineri, în ziua de Anul Nou, când au putut vedea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO ȘTIREA TA| Colindători din Bacău, „înarmați” cu o boxă, vestesc Nașterea Domnului pe străzile Municipiului Alba Iulia

VIDEO ȘTIREA TA| Colindători din Bacău, „înarmați” cu o boxă, vestesc Nașterea Domnului pe străzile Municipiului Alba Iulia Un grup… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO ȘTIREA TA| Cum se da cu sare pe carosabil în cea mai smart comună din România: Utilaj manual cu un „om putere”

O situație cel puțin inedită a fost surprinsă duminică, 3 ianuarie în satul Limba din Ciugud, cea mai smart comună… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Nimeni nu rămâne în urmă: Militarii unui convoi ajută un șofer să repare roata spartă a camionului

Câțiva militari din cadrul unui convoi au ajutat un șofer al unui camion să își schimbe roata care s-a spart,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Drumul Transalpina, BLOCAT de un copac căzut pe șosea. Un cetățean s-a trezit „cu noaptea în cap” pentru a-l debloca, cu drujba

În cursul dimineții de astăzi, 4 ianuarie, pe DN67C (Transalpina), drumul dintre Popasul Regelui și Lacul Oașa a fost blocat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO, VIDEO ȘTIREA TA| Cu „ursul” pe bulevardul Transilvaniei: Mai mulți tineri au oferit un spectacol inedit trecătorilor

Mai mulți tineri au oferit un spectacol inedit celor care se plimbau sâmbătă, 2 ianuarie, pe bulevardul Transilvaniei din municipiul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO ȘTIREA TA| La primele temperaturi negative, mirobolantul pod al Unirii din Alba Iulia a înghețat!

La primele temperaturi negative, mirobolantul pod al Unirii din Alba Iulia a înghețat! În această seară mercurul din termometre a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| Mormane de gunoaie aruncate pe malul râului Mureș: „Este dezolant, trist și cu grad rapid de transmitere …la fel ca virușii”

Resturi de materiale de construcții și alte deșeuri, zac aruncate lângă pomii care mărginesc cursul Mureșului în zona Partoș spre… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

29 Comentarii

*** 18 septembrie 2015 at 11:48

Mda… o mostra din cum va arata „Romania lucrului bine facut” cand va venii „guvernul meu” la putere ! O sa planga prostii de romanii dupa perioada 2012 – 2015 in HOHOTE asta va pot garanta de pe acum !

Vasile 18 septembrie 2015 at 15:59

Solutia e una: parcare fara plata. S-au facut din fonduri publice care vin tot de la albaiulieni, deci oamenii le-au platit o data.
In plus, ar cam trebui sa se gandeasca administratia Hava daca nu cumva s-a indepartat de cetateni si face doar jocurile unor oameni de afaceri conectati la teava cu bani publici.
Noi vrem respect !

Ion 18 septembrie 2015 at 20:15

Eu nu doresc ca pe banii mei sa-ti parchezi tu moca masina. Sunt de acord cu reparare de drumuri publice, de trotuare, de retele pentru noi toti. Acolo parcheaza doar unii. Toatr parcarile care nu sunt de domiciulu trebuie sa fie cu plata. Numai asa scapam de pletora de masini care ne asasineaza cu gazele de asapament, descurajan folosirea lor si cu rost si fara rost, chiar si pentru deplasari pe „enorme” distan’e de 3-4 sute de metri

mefisto 18 septembrie 2015 at 12:14

havelu va gasi solutia…..va face parcare cu plata si in spatele blocului:) simplu si banos……

realist 18 septembrie 2015 at 15:41

Aspectul sesizeaza realitatea trista,,,,, NU DAM UN LEU PTR O PARRCARE CIVILIZATA , PTR PASTA DE DINTI, SAPUN DAR NU NE ZGARCIM LA BERE SI MICI,,, asta-i educatia majoritatii, o gandire generalizata de nivel EV MEDIU.

gigi 18 septembrie 2015 at 17:57

Realist?
In Sibiu: 1 leu/5 ore intre 8-18, dupa ora 18 gratuit, sambata si duminica gratis, adica 2 lei/zi
In Cluj-Napoca: 2 lei/ ora zona 1, 1 leu/ora zona 2, intre 8-18, dupa ora 18 gratuit, samabata si duminica dupa ora 13 gratis, adica 10 lei/zi
Alba Iulia 2 lei/ora intre 8-17, 1 leu/ora 17-8, adica 33 lei/zi, sau 120 lei/luna abonament, adica 1200 lei/an?
Ce ti se pare realist din tarifele astea?

ame 18 septembrie 2015 at 16:26

Domnul Vasile are dreptate! Sper să se scoată taxa

URBAN 18 septembrie 2015 at 16:41

Buna.
Pacat ca societatea civila din ALba Iulia este slab reprezentata si NU ia atitudine pentru anumite „hotarari” ale consiliului local.
Exemplu:
– parcarile de TOT FELUL.

GRATUITE !!!!!! AR FI CORECT SA FIE APLICAT PRINCIPIUL: PRIMUL SOSIT, PRIMUL OCUPAT LOCUL !!!! ASA NU SE CEARTA NIMENI CU NIMENI, NU AR MAI DORMI PE SCARI NOAPTEA LA PRIMARIE, ETC.

SUNT NISTE GRESELI GRAVE ALE ADMINISTRATIEI PUBLICE.

Sunt niste biruri impuse pe banii si nervii oamenilor.
Acestea afecteaza in primul rand localnicul orasului, pentru vizitatorul care vine o data pe an, nu este o problema speciala.
NU SE GANDESTE NIMENI LA PROBLEMELE ASTEA !!!!!!!!

As dori din tot sufletul ca ADMINISTRATIA ACTUALA SA FIE MAREA PERDANTA PENTRU IMPLEMENTAREA UNOR MASURI CARE INGREUNEAZA VIATA LOCALNICILOR SI II STRESEAZA PSHIHIC.

ALOOOOOO SOCIETATEA CIVILA ???????!!!!!!!
ALOOOOOO PRESA, MEDIA ????????!!!!!!!!
HAIDETI SA FACEM INTALNIRI SI SA LUAM ATITUDINE !!!!!!!!!

@URBAN 18 septembrie 2015 at 17:01

Ieri am vazut un articol cu un consilier care care a propus gratuitate dar nu a fost bagat in seama – asta-i administratia hava – sclavii pavelelor!

Nutritietotala 18 septembrie 2015 at 18:06

Tot ce-i moka e bun! 😉

laurentiu 18 septembrie 2015 at 18:54

Asa este Gigi!
Intrebarea este daca locatarii blocurilor ,conform reglementarilor in vigoare, au dreptul la un loc de parcare sau nu, indiferent de zona!? Daca nu, atunci rog consiliul local sa tarifeze absolut toate parcarile amenajate sau neamenajate .Trageti pielea pe cetateni cat mai mult si pana va mai rabda!

Locatari bloc V3 Cart. "Macului" 19 septembrie 2015 at 8:18

Dl. Primar Mircea Hava , suntem un grup de locatari din blocurile V3 si V1 bd. Revolutiei 1989 (zona Macului) va rugam respectuos sa dispuneti trasarea parcarilor existente in zona respectiva deoarece zilnic sunt discutii si certuri intre cetateni pentru ca unii dintre vecini (familie) detin chiar si trei autoturisme iar seara cind revenim de la munca nu mai e loc de parcare , deasemenea in spatele blocului V4 din aceeasi zona nu parcheaza nimeni deoarece este neiluminata si blocurile de garsoniere din zona locuite cu tigani fac ca ceilalti locatari sa-si parcheze autoturismele in parcarea Netrasata intre bl. V1 si V3 , mai mult de atit sunt locatari in zona ce parcheaza masinile de serviciu pe care ei lucreaza . Deasemnea va rugam ca sa dispuneti trimiterea in zona dupa orele 19 a politistilor comunitari de ai sanctiona pe cei ce parcheaza autoturismele de servici , ei mai avind si autoturism personal .
Va multumim si va asteptam cu trasatul in zona cit mai repede .

Cetatean 19 septembrie 2015 at 8:19

Au dreptate Locatari bloc V3 Cart. „Macului”, in zona aceea merg si eu la cumnatul si spre seara nu mai gasesti nici un loc de parcare , pe linga masinile lor isi parcheaza si cele de servici , motiv de a se certa unii cu altii , da ar trebuii cum s-a facut peste tot in alba sa se traseze locurile si atribuit cite unul de familie , doar celor ce fac dovada ca locuiesc in zona respectiva si cu asta basta.

ALOO PRIMARIA ! 19 septembrie 2015 at 8:22

VA ASTEPTAM CU TRASATUL LOCURILOR DE PARCARE IN CARTIERUL MACULUI PENTRU A NU MAI FI SCANDALURI DIN CAUZA LOCURILOR!!!

@ ALOO PRIMARIA ! 19 septembrie 2015 at 19:25

Faceti o cerere la primarie (prin asociatia de locatari, cred) , noi asa am facut si avem fiecare locul nostru si e mult mai bine.

Așa zis-a Burebista 19 septembrie 2015 at 21:27

@ @ALOO PRIMĂRIA! – pe pielea mea îți spun că nici cu parcarea plătită, imediat se face anul, și puturoșii de la primărie nu-și mișcă fundul să traseze parcarea. Le e frică că dacă se ridică de pe scaun o să pută lenea? Dacă e așa li se poate pune firma de puturoși împuțiți.

@Așa zis-a Burebista 19 septembrie 2015 at 23:20

Suna la dispeceratul primariei, il gasesti pe net numarul, si fa sesizare.

bula 19 septembrie 2015 at 11:38

Aviz „Macului”: trasarea parcarilor va insemna si concesionarea acestora, iar apoi vor aparea scandaluri intre cei cu locuri concesionate si cetateni care isi vor parca acolo masinile din diverse motive, ceea ce va duce la implicarea „militiei” locale si … alte scandaluri. Tot sistemul e facut aiurea! Parcarile ar trebui sa fie publice (cu o taxa modica in zonele centrale si aglomerate, fara taxa in zonele de locuinte periferice) si concesionate in intervalul 17:00 – 7:00 (adica dupa ce programul public se incheie). Cred ca sistemul din Cluj e cel mai bine pus la punct! De ce trebuie reinventat la Alba Iulia un sitem nou … care da doar rateuri?

URBAN 19 septembrie 2015 at 16:10

Hei !!!!

Grup de locatari din blocurile V3 si V1 bd. Revolutiei 1989 (zona Macului)

Sunteti SOCATI RAU !!!!
PLUS SI PUTUROSI.
Va trebuie parcare cu plata ????
Imi bag p….a in parcarea voastra de la bloc. Cand vin in vizita la cineva acolo, sincer , mi se rupe ca va puneti voi stapani pe ele.
HA, HA, HA.
Eu si acum ii fac pe aia cu parcari „concesionate”, sa-si roada unghile, de fraieri.
Si ce-i daca parcheaza masinile de firma ?????? Care-i problema ?

GRATUITE !!!!!! AR FI CORECT SA FIE APLICAT PRINCIPIUL: PRIMUL SOSIT, PRIMUL OCUPAT LOCUL !!!! ASA NU SE CEARTA NIMENI CU NIMENI, NU AR MAI DORMI PE SCARI NOAPTEA LA PRIMARIE, ETC.

SUNT NISTE GRESELI GRAVE ALE ADMINISTRATIEI PUBLICE.

Sunt niste biruri impuse pe banii si nervii oamenilor.
Acestea afecteaza in primul rand localnicul orasului, pentru vizitatorul care vine o data pe an, nu este o problema speciala.
NU SE GANDESTE NIMENI LA PROBLEMELE ASTEA !!!!!!!!

realist 19 septembrie 2015 at 16:19

Ptr
URBAN

ASA CUM TE EXPRIMI numai urban nu esti, cred ca INCA ESTI IN GRAJD CU VITELE,,,DEALTFEL ACOLO AI SI LOC DE PARCARE.

CETATEAN 19 septembrie 2015 at 17:18

ai drepate „realist” mocanul asta „urban” e un mare fraier / incult dupa felul cum se exprima si sigur o sa si „roada unghiile de ciuda cind o sa vada ca in zona „macului” se vor concesiona locurile de parcare , de altfel noi locatarii de acolo asta dorim ptr. ca avem bani si nu ne plingem ca … „urbanul” .
Raspunsul ptr. masinile de firma e sa le parcheze la sediul societatii !!! Puturos esti tu la creier „urbanule” ptr. ca noi muncim si avem bani ca sa concesionam loc de parcare ca oamenii civilizati iar de aici trag concluzia ca esti un sarantoc fara bani …!!!
Iti demonstrez incultule ca ce am scris aici cit de curind se va infaptui si vreau sa ti vad curajul de a parca masina pe locul meu ca te asigur ca nu o sa ne mai vizitezi cartierul in urmatorii 25 de ani !!! , cu masina si fara … masina!!!

Kontrast 19 septembrie 2015 at 21:37

Bravo URBAN !!!!!
ASA trebuie!!!! Sa fie luata atitudine !!!!
Pacat ca este plina lumea asta de handicapati cretina ca
@ realist si @ CETATEAN
Sogatori si pupincuristi!!!

Kontrast 19 septembrie 2015 at 21:44

PT @
un grup de locatari din blocurile V3 si V1 bd. Revolutiei 1989 (zona Macului)

Primul ajuns, primul ocupat. Restul, mai cauta !!!!!
Sau sii voi sunteti din categoria aia de PUTUROSI, sa stie ca este parcarea lui si numa in fata scarii.
Si GRATUITE , fara TAXE. SUNTETI TAMPITI ?

Ma intreb, cine naiba o fi cretinu ala de @ CETATEAN ???????

@ Kontrast 19 septembrie 2015 at 22:50

Eu prefer sa platesc si sa am locul meu de parcare, fie el si la 100 m de scara blocului. Parte din vecinii tai isi vor plati locuri de parcare, iar tu si restul grupului care nu sunteti puturosi veti parca unde gasiti liber si nu este concesionat. Cine te obliga sa platesti daca nu doresti si mai ales daca nu te deranjeaza sa te invarti 15 min. dupa un loc si sa-l gasesti la 300 m, pe strada? Nu vei gasi in fata scarii, pentru ca vecinii care platesc au un avantaj. „Primul ajuns, primul ocupat. Restul, mai cauta !!!!!”…dar doar unde este la liber „Si GRATUITE , fara TAXE”.

Kontrast 19 septembrie 2015 at 23:23

Hai SICTIR, prieteme
Sti de ce ??/
Poate mai prind si eu un loc mai aproape, cate-o data !!!
Sa le fie ciuda la puturosi !!!!!

CETATEAN 20 septembrie 2015 at 11:52

urban + kontrast = Jeg

Kontrast 20 septembrie 2015 at 12:40

@ CETATEAN
Tare as vrea sa te cunosc personal, sa vad ce ai in capul ala sec !!!!
Va trebuie taxe si circ, fraierilor ?????
O sa aveti !!! Ma pis pe parrcarile voastre trasate !
Pe domeniul public este MOCA, boule !!!!

dolfi 20 septembrie 2015 at 12:44

Oricarui taran(cocalar) ii sta bine intr-o masina. Indiferent cat e de rabla ea masina, el trebuie s-o aibe. Nu conteaza ca orasul in care a ajuns din gresala e usor de parcurs pe bicicleta sau chiar pe jos dintr-un capat in altul al lui, acest individ nu se poate desparti de rabla lui, indiferent ca merge sa duca gunoiu’ sau sa cumpere tigari de la non stop… Conceptul de civilizatie pentru el e ceva la fel de neclar ca fizica nucleara, aia invatata in liceu, din cartile alea cu poze alb negru, sub care erau trecute nume greu de pronuntat. Ca la el in catun, cand isi lasa caruta in fata portii, si aici la oras, ii trebuie ca rabla sa-i fie sub geamul apartamentului… Lui si la toti care stau in acelasi bloc. Mai mult, daca are ghinionul sa fie sclav cu masina de firma, trebuie s-o aduca si p-aia, sa moara vecinii de ciuda!

URBAN 21 septembrie 2015 at 12:40

Bravo @ Kontrast !!!!!
Te sustin maximmm !