Guvernul Ponta a aprobat legea care permite RMGC exploatarea la Roşia Montană şi o trimite Parlamentului

Rosia MontanaMult mediatizatul proiect de lege privind exploatarea zăcămintelor de aur și argint de la Roși Montană a fost aprobat în şedinţa de marţi a Guvernului Ponta şi va fi transmis Parlamentului României spre adoptare, relatează agenţia MEDIAFAX.

Se pare că documentul a fost introdus pe agenda şedinţei de guvern, neanunţată public.

Aprobarea proiectului de lege a fost confirmată ulterior de Guvern, printr-un comunicat. Aceeaşi sursă confirmă şi cifrele anunţate anterior de MEDIAFAX privind negocierile dintre Executiv şi compania canadiană Gabriel Resources.

„Guvernul a aprobat acest proiect de lege care, potrivit procedurii, va trebui adoptat de Parlament. Principalele măsuri propuse în proiectul de lege sunt: Aprobarea Acordului privind unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roşia Montana; potrivit acestui acord, acţionarul majoritar al RMGC va transfera în etape cu titlu gratuit către acţionarul minoritar controlat de statul român o cotă de 5,69% din capitalul social al RMGC; participaţia indirectă a statului român urmează să ajungă astfel la 25%. Redevenţa minieră aplicabilă proiectului minier va fi de 6% (faţă de 4 % în cazul celorlalte miniere) cu opţiunea statului român de a solicita plata acesteia în natură. De asemenea, investitorul se angajează să întreprindă conservarea, amenajarea şi revitalizarea patrimoniului cultural, să  asigure protecţia mediului şi eliminarea poluării istorice, să contribuie la dezvoltarea economică şi culturală durabilă a comunităţii din Roşia Montană”, se arată în comunicat.

Legea mai prevede declararea proiectului ca fiind de utilitate publică şi de interes naţional deosebit, mandatarea unor entităţi publice să aducă la îndeplinire unele măsuri aferente exploatării minereurilor auro-argentifere din perimetrul Roşia Montană, modificarea unor acte normative privitoare la exproprieri şi autorizaţii de construcţie.

În urmă cu peste o lună, premierul Victor Ponta anunţa că negocierile pentru investiţia Roşia Montană vor fi finalizate până la începutul sesiunii parlamentare, în septembrie, iar lucrările vor începe dacă Parlamentul va aproba proiectul de lege pe care Guvernul îl va propune în acest sens.

Exploatarea ar urma să înceapă în noiembrie 2016, după ce planul urbanistic zonal va fi aprobat până la sfârşitul acestui an, iar participaţia statului ar creşte cu încă 5,69%, la 25% din acţiuni, dar condiţionat de emiterea la timp a tuturor autorizaţiilor, potrivit unui draft al Acordului între Guvern, Gabriel Resources şi Roşia Montană Gold Corporation pentru începerea exploatării.

Investitorul va plăti Guvernului o redevenţă de 6% din valoarea producţiei, statul având opţiunea de a solicita companiei Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) ca plata redevenţei să se facă în natură, conform proiectului.

Sursa Mediafax

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

33 Comentarii

HH 27 august 2013 at 21:52

ESTE UN COMPROMIS MAJOR SI NU CRED CA STATUL ROMAN ARE CAPACITATEA DE A DETERMINA RMGC SA RESPECTE INTOCMAI CLAUZELE CONTRACTULUI CARE MULTE DINTRE ELE SUNA FOARTE BINE !

natalia ganea 28 august 2013 at 0:12

stii, proiectul trebuie sa respecte normele UE, asa ca daca nu e in regula ceva, are cine sa-i traga de maneca. Plus societatea civila, care este invitata sa asiste la procedurile desfasurate in proiect

HH 28 august 2013 at 12:59

DA, da. Suna foarte bine. Mai ales pentru cei care cunosc doar literele mari.

Carmen 27 august 2013 at 22:34

Cred ca astazi este zi de mare sarbatoare in Apuseni, caci se sarbatoreste inceputul unui capitol de viata, decent, asa cum sperau miile de oameni care sustin proiectul

Anca 27 august 2013 at 23:20

Off de cand se astepta legea asta, nu credeam ca o sa mai vina ziua in care voi auzi asa ceva. Finally!

Unualtu 27 august 2013 at 23:35

Acesta este inceputul sfarsitului. Rosia Montana suntem cu tine. Poporul nu accepta acest genocid de patrimoniu si de viata.

natalia ganea 28 august 2013 at 0:10

genocid va fi daca NU incepe aceasta exploatare si zona ramane tot in somaj de peste 80%, cu un venit mediu de 180 de lei pe luna sau fara sa se incheie ecologizarea inclusa in proiect

Daniel Costea 28 august 2013 at 0:21

Natalia Ganea si restul postacilor, daca ar fi sa scriu ce va doresc nu mi s-ar aproba comentariul… asa ca:
Somajul exista pentru ca primaria din Rosia ii sclavul RMGC si nu permite deschiderea de orice alta afacere in localitate, nimic in afara de minerit, au modificat PUZ-ul in favoarea RMGC. Asa ca va doresc sa va luati apa pe care o beti din iazul de decantare ce va ramane in uram exploatari!

Nicolae 28 august 2013 at 8:19

Daca aceste bogatii ar fi 100% ale romanilor,as zice ca este o bucurie.Daca ati cerceta istoria ati descoperii sacrificiul facut de inaintasii nostril,oameni adevarati(ma refer la locuitorii apusenilor,pana la venirea comunistilor),v-ati da seama ce nimuruci de oameni locuiesc acuma in Tara de Piatra.Decat sa dati strainului bogatia de sub piciorele voastre,mai bine mureati de foame.Ati tradat pe Horia,Balint pe Iancu si toti acei barbati demni de a fi trecuti in randurile sfintilor romani.S-au sacrificat bietii oameni si acum niste nimeni,puturosi si betivi nu mai pot pana nu vand si scheletele lui masa ca sa se dea bine cu hotii.
Vai si amar de samanta voastra!

bizonul85 28 august 2013 at 8:29

@Nicolae – cred ca am tradat pe m**a….nu?

copy 28 august 2013 at 8:51

Niciun miting din partea lui Furdui? Acum numai polueaza?

munteanul 28 august 2013 at 9:50

acum doi ani plagiatorul Ponta urla din toti bojocii lui de uslist ca Basescu e tradator de neam si e platit de RMGC pt ca insista cu inceperea exploatarii. In logica lui, se pare ca acum el a luat’ caimacul’ pt aprobarea data; la fel a facut cu gazele de sist; dragi votanti uslasi vedeti si voi cat de”criminali” au fost Boc si Basescu si cat de „cinstit” e usl-ul care duce acum aceeasi politica; cat rahat au trebuit sa manance adormila si mincinosul plagiator pana s-au vazut la putere.

alin 28 august 2013 at 9:59

pacat… mai exista insa o sansa. onoarea parlamentarilor. au o ultima sansa sa se reabiliteze ca institutie in fata romanilor. sa voteze impotriva aprobarii legii.
cat despre locuitorii din zona: intotdeauna ati fost, sunteti si veti fi niste iobagi. va place sclavia, va place sa stati sub papuc, va place sa aveti un grof care sa va dea si voua niste firimituri din care sa traiti si sa nu aveti nici o responsabilitate.

daniela 28 august 2013 at 10:07

Rosia s-a autodeclarat zona mono industriala ca sa nu primeasca nimeni autorizatie ptr nimic!

a fost intinsa o capcana uriasa din care nu mai putem iesi!

fraiereala de proportii si manipulare, s-a profitat de naivitatea oamenilor si de disperarea lor de a prinde o coaja de pita! oamenii au prins coaja si ei au luat aurul si galiu!

o lectie grea si cu repercursiuni majore asupra acestei tari! daca era credinta in Dumnezeu nu se ajungea aici, doar goana dupa bani a creat aceasta situatie penibila ptr noi ca natie!

daniela 28 august 2013 at 10:14

nasol de tot ptr natie

Andrei 28 august 2013 at 10:57

Ar trebui să se unească toți locuitorii din zonă și să-i dea în judecată, pentru că le-au vîndut pămîntul și tot ce-i sub el, fără acordul lor. Tot aurul și argintul este al lor de drept, doar ei au puterea să concesioneze exploatarea. Furați pe față și fără drept la replică. Cum poți să anulezi tu ca stat, dreptul de proprietate al omului asupra tarlalei lui și a comorilor de sub tălpile lui. Constituția României garantează dreptul al proprietate, dar se pare că doar atunci cînd se dorește și pentru cine se dorește, dar nu pentru niște moți, că ei nu fac parte din elita țării, ei trebuie să fie doar slugi, nu milionari în dolari și euro, ci simpli angajați ai celor care le fură aurul și argintul, aruncîndu-le un amărît de salar, ca pe un os unui cîine, pînă cînd au supt ultima fărîmă din bogăția d edrept a moților și după ei potopul.

Uniți-vă moților și dați-i în judecată, nu trebuie să trăiți cu un salar de mizerie cîțiva ani, cînd sînteți proprietarii a miliarde de dolari.

Dumnezeu să vă ajute.

Camelian Propinatiu 28 august 2013 at 12:16

Poporul referendumului trebuie intrebat si daca da sau nu, sa se acopere numai doara din averea clasei politice si intelectuale decidente, ori a urmasilor dânsei, improbabilele daune ecologice cauzate de extragerea aurului cu cianuri sau a gazului de sist cu apa multa si câteva ingrediente slab cancerigene! Scandalul Rosia Montana nu e atât ecologic cât etic: scoaterea din tara a 314 tone de aur şi a 1.480 tone de argint (conform presei) sub pretextul ca suntem o generatie incapabila de minerit. In plus, vorba cianuri alunga turismul din Muntii Apuseni, eventual in judetele cu trenduri spre autonomie. Postromânismul cum ca n-avem trecut, deci nici viitor, exclude orice opozitie civica notabila, deoarece masile nu prea mai citesc deloc carti.

Nae 28 august 2013 at 12:29

Statul roman de ce nu este in stare sa exploateze mina de la Rosia Montana, el si numai el-ideal, sau in cel mai rau caz sa fie asociat cu o companie care sa primeasca ea 25% actiuni? ( Nu viceversa, cum e cazul actual) . Comunistii au fost in stare, noi -nu .
Mizeria e cu atat mai mare cu cat ne vindem pielea pe salarii de mizerie date unor localnici amariti , devastam zone intregi (dupa noi, potopul).Toate astea, ca sa ce ? Suntem mai slabi decat africanii, ca de arabii cu petrolul lor nu putem nici sa visam la o comparatie.
6 % redeventa ? 25 % actiuni ? Subminarea economiei nationale? I.Timoshenco va spune ceva ?
Alo Ucraina… spuneti-ne cum ati facut ?

ion 28 august 2013 at 12:52

Horia,Closca,Crisan, Iancu, lor le datoram ca avem astazi aurul din Apuseni. ei ne-au facut acest cadou cu sangele lor iar noi ce facem?
2.300 locuri de muncă în faza de construcţie şi 900 locuri de muncă în faza de operare
Redevenţa minieră aplicabilă proiectului minier va fi de 6%

ramanem saraci si cu poluarea apelor si cu bolile .
vai de noi,

daniela 28 august 2013 at 12:59

urmatorul proiect va fi Spitalul de Oncologie RMGC din Campeni… RMGC promite ca va dota noul spital cu mobilier de ultima ora iar pacientii vor primi in fiecare zi cate un litru de apa necontaminata Evian adusa din Franta

suntem o tara de oameni slabi si manipulabili

rusine!

ion 28 august 2013 at 13:10

urmatorul proiect va fi Spitalul de Oncologie RMGC din Campeni…

nicu 28 august 2013 at 20:28

nimeni nu va avea contact direct cu cianura, nu mai speria oamenii! este cea mai avansata tehnologie de exploatare aurifera, totusi

ion 28 august 2013 at 13:12

Spitalul de Oncologie RMGC din Campeni + biserica prostiei nationale la alba iulia, in fata cu statuile propagandistilor de la Unirea

astea 2 ne mai trebuie

Ovidiu 28 august 2013 at 14:10

Cum ramane cu referendumul desfasurat anul trecut in zona Apusenilor?

nicu 28 august 2013 at 20:23

in Rosia Montana, majoritatea a votat pro proiect. Restul localitatilor, izolate din cauza vremii extrem de nefavorabile din acea iarna, tot s-au pronuntat pro proiect, dar nu s-a intrunit cvorumul

mioara gavrila 28 august 2013 at 16:52

eu consider ca era timpul sa aprobe aceasta lege si sa inceapa proiectul, pana la urma, preferam sa lasam somajul ala de 80% sau il reducem?

Andrei 28 august 2013 at 19:27

Moți nu-s șomeri, pur și simplu li s-a luat dreptul asupra pămîntului lor și a bogățiilor care zac sub el. Lăsați-i pe ei să decidă ce vor să facă, să sape ei după aur și argint, să facă agricultură, turism, să-l cncesioneze, să-l vîndă, sau să-l lae în paragină, dar pentru Dumnezeu, lăsați-i pe ei să decidă, că este al lor din moși strămoși, nu este nici legal nici constituțional, nici moral, nici cum vreți voi s-o luați, să decidă alții în locul proprietarilor de drept ai aurului și argintului din Apuseni. De ce vreți cu tot dinadinsul ca niște oameni, români de-ai noștri, care stau cu fundul pe un munte de aur să fie furați și să rămînă oropsiți și săraci, cînd ei sînt de drepto și facto proprietarii a miliarde de dolari. Dcaă vine statul şi dă o lege în care spune că tot ce am în apartament concesionează unui terţ, eu trebuie să tac şi să-l las să-mi ia toate lucrurile din casă, că ştie el, statul, ce trebuie să facă, iar eu stau dupaia şi mă uit la pereţii goi, ca moţii la pămîntul sterp ce-o să le rămînă duăpă ce trec lăcustele de la MRGC cu tăvălugul peste el şi-i transformă din milionari în căutători prin gunoaie în mai puţin de 10 ani de cînd începe exploatarea.

constantin 28 august 2013 at 17:18

S-au luminat si ei dupa ce au amarat viata a mii de oameni someri din zona. Sa duca lucrurile pana la capat si noi suntem multumiti. Vrem un loc de munca si un salariu sa ne crestem copiii.

nicu 28 august 2013 at 20:20

eu astept deja sa apara stirile si reportajele conform carora motii au iesit in strada ca sa sarbatoreasca inceputul unei noi ere in minerit, dar si o viata mai buna, cu joburi in domeniul pe care-l stapanesc cel mai bine

Marin 28 august 2013 at 22:12

ar trebui si Parlamentul sa aprobe aceasta exploatare si sa debuteze, Domne, odata, ca minerii aceia pot lucra si vor sa lucreze!

Irina 29 august 2013 at 4:38

La protest, fratilor! Pe ei, cu furci si topoare! http://www.facebook.com/events/202111659958600/

cornel 29 august 2013 at 20:39

sarim cu furci si topoare pentru ca au dat drumul la mii de locuri de munca? parca ne plangeam ca nu avem unde munci, acum ne place traiul asistat social?!

robi 30 august 2013 at 14:42

vom iesi in strada nu se mai poate altfel. opriti exploatarea cu cianuri !!