Volei Alba Blaj, campioana României, a învins Dinamo București, scor 3-1 (27-25, 25-22, 13-25, 30-28), în „Alba Blaj” Arena, în primul meci, din cadrul sferturilor de finală ale Diviziei A1 la volei feminin.

O nouă dispută spectaculoasă și încărcată de suspans, cu un ultim set încredibil, cu răsturnări de situație. Blajul a ratat 3 mingi de meci, iar Dinamo a irosit două mingi de set și implicit de a egala situația. Un duel-maraton, ce s-a întins pe durata a două ore și 16 minute, ultimul parțial durând 40 de minute!

Cele mai multe puncte le-a strâns Jelena Vulin – 33 (o prestație excelentă), urmată de Drusyla Costa – cu 20.

La o săptămâna distanță de incendiarul duel cu Rapid București, din ultima etapă a sezonului regular, Volei Alba Blaj a avut parte de o nouă confruntare dificilă. Un meci dens, echilibrat, în care deținătoarea titlului a condus cu 2-0, dar a scăzut ritmul în al 3-lea set, pentru ca ultimul să fie unul plin de suspans.

Echipa din „Mica Romă” a făcut un pas important pentru calificarea în semifinalele competiției interne și mai are nevoie de un nou succes, următorul duel fiind joi, 28 martie, în deplasare. În prezența a aproximativ 1400 de spectatori, gruparea din Alba a avut parte de un prim set pe muchie de cuțit, unul cu o evoluție palpitantă, cu serii bune pentru ambele combatante. De la 10-14 și 17-20, Blajul a revenit, a preluat conducerea cu 21-20, s-a trezit condusă iarăși cu 21-23 și apoi a trecut în avantaj, 24-23, însă a irosit două mingi de set.

Și al doilea parțial a fost echilibrat până la un moment dat, când gazdele s-au desprins la 20-16 și 22-18

Vizitatoarele nu au renunțat la luptă, au profitat de scăderea în joc a oponentelor, s-au agățat cu disperare de al 3-lea set, pe care l-au dominat autoritar, au condus cu 8-6, 13-7, 15-8, 18-10, 23-13 și au reușit să reducă ecartul. Un moment neplăcut s-a produs prin accidentarea Iarinei Axinte, care a părăsit terenul șchiopătând (entorsă).

Pe aceleași coordonate a debutat și setul 4, cu Dinamo în prim-plan (10-5 și 15-8). Gazdele au reușit să egaleze la „20″, într-un final incandescent și au preluat conducerea cu 22-21. Nebunia a continuat, cu o nouă egalitate 23-23, Dinamo realizând două puncte la rând! Vizitatoarele au anulat o minge de meci, la 24-23 în favoarea oponentelor și au avut alte două mingi de set, pentru a egala, la 25-24 și 26-25. A fost rândul Blajului să mai dețină alte două minge de meci, la 27-26 și 28-27, anulate însă!

Dinamo a fost superioară la blocaje (10-4) și ași (5-2), dar Blajul a beneficiat de mai multe greșeli ale adversarului.

Următoarea întâlnire va fi joi, 28 martie, în Capitală, iar dacă mai e nevoie, meciul al 3-lea este prevăzut duminică, 31 martie, la Blaj. Învingătoarea va întâlni în semifinale echipa calificată dintre Rapid București și CSM București.

Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 15 puncte, Lora Kitipova – două, Jovana Kocić – 12, Bogumila Biarda – 10, Drussyla Costa – 20, Nneka Onyejekwe – 6, Paula Partnoi (libero); au mai intrat Iarina Axinte, Isidora Kockarević – 5, Iman Isanović – unul; Britt Rampelberg (l), Raisa Ioan, Daria Oceanic. Antrenor Stevan Ljubičic

FOTO: CIL Blaj, campioană cu 6 etape înaintea finalului în Liga 4! | Echipa din „Mica Romă”, victorie 3-1 în derby-ul cu CS Ocna Mureș *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0): Ciugudean (15), Tomuța (28), Mihu (90+2)/ Val. Drăgan (49, penalty). Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei a 24-a și a […]