FOTO VIDEO ȘTIREA TA| Gestul umanitar al unei companii de construcție și al unui cetățean, la Alba Iulia: 20.000 de măști, împărțite GRATUIT persoanelor vârstnice și copiilor
Odată cu venirea sărbătorilor, o firmă din Alba a decis să sponsorizeze prin 20.000 de măști inițiativa unui cetățean al județului Alba, care le-a împărțit pe Bulevardul Transilvaniei în Alba Iulia.
Pădurean Calin a realizat acțiunea, sponsorizat de firma de construcții Dialuk Construct, și a împărțit în cursul zilei de astăzi, măști în Alba Iulia, iar trecătorii, în special copii și bătrânii, au avut parte de măști gratuite, absolut necesare în contextul pandemiei actuale.
,, Am început-o încă din luna septembrie, de când copii au început școala. Noi am avut în jur de 20.000 de măști, iar până la ora actuală am împărțit 15.000 de măști. Am dat copiilor care mergeau la școală și oamenilor în vârstă, în special. Facem asta pentru a proteja populație de acest COVID-19 care este la nivel mondial.
Mulți oameni în vârstă au măști neconforme, improvizate sau deteriorate. Foarte mulți oameni umblă cu măștile cusute. Am întâmpinat săptămâna trecută un om în vârstă care avea un tifon la gură, înodat cu elastic de uz casnic. Haide să facem cu toții acest gest umanitar pentru cetățenii albaiulieni, în care fiecare dintre noi putem să ajutăm.
Să ajutăm cetățenii noștrii dacă avem posibilitate, pentru că există oameni care nu au resursele pentru a-și procura o mască, și acesta este un lucru pe care-l văd în fiecare zi.
Acest gest îl facem din suflet pentru fiecare cetățean.” A spus Pădurean Calin.
Întrebați pe stradă ce părere au despre acțiune, cetățenii și-au exprimat părerea: ,, E o acțiune bună, ne ajută pe noi, pe pensionari.” A declarat o cetățeană
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat”
Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului, DISTRUS de cei care exploatează lemne: ”Este bătaie joc, strică tot ce am reparat” Drumul forestier baraj Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului este distrus de cei care exploatează lemne, la nici un an de la trecerea lui în administrarea comunei Șugag de la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 51 de minute
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie