FOTO-VIDEO: CS Ocna Mureș a ținut piept Craiovei lui Rădoi! Reacțiile lui Dan Roman, Paul Cioargă și Alex Giurgiu, după remiza de poveste din Cupa României

CS Ocna Mureș a reușit un rezultat de senzație, la Zlatna, în Cupa României, o remiză pentru istorie cu Universitatea Craiova, 1-1 (0-1), contra oltenilor conduși de Mirel Rădoi.

Într-un meci marcat de greșeli de arbitraj, cu două penalty-uri neacordate, câte unul de fiecare parte, pentru oltenii la 0-0, iar pentru gazde la 1-1, „Soda dragă” a oferit iarăși un rezultat bombă!

Elevii antrenorului Dan Roman, care a intrat în ultimele 12 minute în teren pentru a lupta alături de elevii săi, au etalat determinare și ambiție în fața unui oponent care s-a crezut învingător doar pentru că poartă pe tricouri numele Universității Craiova. Și dacă ne gândim că salariile ocnamureșenilor într-o lună nu acoperă, financiar vorbind, contractul ce-l primește Vînă, de pildă, avem imaginea acestui rezultat de poveste.

Elit - Gustul Desăvârșit

*Paul Cioargă: „O bucurie enormă”

„O bucurie enormă, o fericire mare acest rezultat. E cel mai important gol al carierei, marcat în cel mai important meci din istoria clubului CS Ocna Mureș. Sper să ne revenim și în campionat. În Cupa României ne dăm viața, luptăm unul pentru altul, ne mobilizăm altfel decât în Liga 3 datorită faptului că jucăm împotriva echipelor mari”, a spus Paul Cioargă, fotbalistul în vârstă de 22 de ani. Acesta a marcat prima dată în acest sezon, profitând de gafa lui Martic, fiind un jucător crescut de Ardealul Cluj, ce a mai trecut și pe la Metalurgistul Cugir.

*Dan Roman: „Un rezultat incredibil, o filă de istorie!”

„Băieții au respectat tot ce am lucrat pentru acest meci, pe care l-am pregătit foarte bine și am contracarat echipa adversă. E un rezultat incredibil, o filă de istorie pentru Cupa României și campionatul nostru, am ajuns atât de sus. Am fost considerați outsideri, o echipă mică, dar am remizat cu Craiova, ne-am depășit condiția, cu un lot redus, de 14 jucători și doi portari. Mi-aș dori ca după acest rezultat să căpătăm încredere pentru Liga 3, băieții au dovedit că au valoare în meciurile cu echipele mari. Eu sunt de toate, fizioterapeut, masor, antrenor secund, sper ca la iarnă să reglăm aceste aspecte. Am avut un penalty, şi ei au avut, dar probabil domnişoara arbitră a fost mai emoţionată că… nu se putea da împotriva Craiovei„, a precizat antrenorul Dan Roman.

*Alexandru Giurgiu: „Ne-am simțit fotbaliști de Liga 1 în acest meci”

Suntem foarte bucuroși pentru rezultat! Ne-am simțit fotbaliști de prima ligă pentru 90 minute, le am spus și colegilor că trebuie savurat meciul acesta pentru că nu ne întâlnim cu asemenea partide  prea des! Sper să ne putem concentra la fel și în întâlnirile de campionat!”, a spus Alexandru Giurgiu, căpitanul ocnamureșenilor.

Tot se vorbește în ultimii ani despre această competiție, că anumite echipe o desconsideră. Putem să dăm asigurări că, de la anul, dacă voi mai fi aici, vom desconsidera și noi, pentru că nu ai cum să pui masa de masaj lângă cei care fac treaba mare în vestiar. Nu există așa ceva! Staff-ul se schimbă într-o saună. Vorbim să producem jucători pentru echipa națională… Păi, pe astfel de terenuri există cel mai mare risc de accidentare. OK, și adversarii joacă pe același teren, dar condițiile trebuie să fie altele, ca să luăm și noi Cupa în serios.

Să revenim la meci, am crezut că era câștigat dinainte, fără atitudine, fără determinare. Era clar că adversarul va echilibra diferența de valoare prin ambiție, dar e inadmisibil. Noi am avut jucători care se plâng că nu au minute, în seara asta au avut aproape o partidă să-și arate nivelul. Probabil ei cred că glumesc când spun că fiecare partidă e o evaluare pentru mine, dar o să vadă în iarnă că ceea ce vorbesc e serios, nu iau pe nimeni la mișto. Indiferent de rezultatul din seara asta, de condițiile pe care le-am găsit…

Nici nocturna nu se ridică la nivelul care trebuie. Nu înseamnă că din cauza asta nu am câștigat în această seară, era o discuție separată. Vizavi de această partidă, am fost penibili cu toții. Cel mai rău îmi pare de cei care nu au fost în lot, de suporterii noștri. Acum, trebuie să vedem ce facem ca să încercăm să nu trecem printr-o altă rușine în Giulești”, a declarat Mirel Rădoi, potrivit Digi Sport.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Fostul unirist Paul Păcurar a fost înger și demon în derby „de Alba” sub Drăgana. Mai întâi a ratat un penalty în minutul 53, dar a înscris unicul gol al meciului Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia, în minutul 67.

*1-0, MIN. 67: P. PĂCURAR s-a revanșat și a înscris cu un șut pe jos, din 17 metri, poziție centrală, în dreapta lui Șerban

Sub Drăgana, puțin fotbal în primul mitan, pentru ca după pauză amfitrionii să reușească să deblocheze tabela după ce au dominat ostilitățile (la 0-0, Bodea a ratat o ocazie mare, singura a vizitatorilor).  Tensiunea in teren s-a iscat la penalty-ul acordat gazdelor, considerat ușor acordat de către oaspeți, cu un conflict între Serban si Pacurar.  Finalul a fost tensionat, cu Mihai Manea având de reproșat unui jucător advers comportamentul din timpul partidei! În fapt au fost ceva polițe de plătit între „căpitanii” Tudor Șaucă și Bogdan Bucurică, adversari direcți în teren, în urma meciului tur.

*A doua repriză, tensionată

Lovitura de pedeapsă dictată pentru gazde a fost scânteia ce a aprins jocul. Universitarii au contestat decizia, iar după ratarea lui Păcurar, portarul Fl. Șerban a jubilat înspre adversar, care, supărat fiind de ratare, l-a împins (P. Păcurar merita să fie eliminat), iar cei doi au scăpat cu avertisment. Și CSU a revendicat un penalty la un duel Herci I. Grozav (61), o fază care a semănat cu aceea din minutul 52, când s-a acordat lovitura de pedeapsă irosită de Păcurar

*Lucian Itu: „Am dominat actul secund din toate punctele de vedere”

„Prima repriză a fost echilibrată, iar a doua am dominat-o din toate punctele de vedere, ocazii, posesie. A fost un nu derby, meci între echipele din județ, în care ne luptăm între noi, ne dăm în cap, cum se spune. Este importantă victoria pentru moral, veneam după eșecul de la Hunedoara unde toți am fost o apă și un pământ, începând cu mine. De 10 ori este mai bine în teren decât pe bancă, pe gazon alergi ești implicat, te prinde faza. Am evoluat titular din cauza atacanților pe care-i am în lot, practic m-a cerut echipa deși sunt momente în care nu-mi mai vine să joc„, a precizat Lucian Itu.

*Mihai Manea: „Se putea mai mult”

Nu pot să spun că meritam mai mult, dar a fost un joc bun făcut de noi. Se putea mai mult, întrucât am evoluat mai bine decât în meciul tur. Greșelile și-au spus cuvântul. În prima repriză nu am dat posibilitatea adversarului să-și creeze oportunități. În actul secund ne-am deschis și, în loc să marcăm la cele două ocazii ale lui Bodea, am primul un gol decisiv. M-am supărat pentru că e vorba despre respect, au fost lucruri care nu-și au rostul”, a explicat Mihai Manea.

Gazdele încep mai bine actul secund: cap peste la un corner I. Grozav (49). Cugirenii ratează un penalty, P. Păcurar (52) – șut mult peste transversală, după o fază la care Fl. Șerban l-a obstrucționat pe L. Itu. Albaiulienii au protestat la dictarea loviturii de pedeapsă, iar Șerban și Păcurar s-au ales cu câte un avertiment după ratarea de la punctul verbal, pentru un conflict verbal și o îmbrânceală. Cap puțin alături Vlădia (58) la o lovitură de colț. Șut modest P. Păcurar (59) – prins de Șerban. Ocazia mare a oaspeților: Boldea a driblat portarul însă Vlădia a respins de pe linia porții (59). Oaspeții solicită un penalty la un duel I. Grozav – Herci (61). L. Itu (65) ratează voleul în 6 metri, poziție centrală.

Gol marcat de cugireni în minutul 18, însă anulat la semnalizarea asistentului, chiar dacă mingea a intrat în poartă  la șutul lui I. Grozav, din zonă centrală. S-a considerat că un cugirean s-a aflat pe direcția portarului, în ofsaid și a influențat faza. L. Itu (42) – șut din întoarcere de la 15 metri prins de Șerba. Un prim act săract în faze de poartă, mult angajament și luptă

*Antrenorul Lucian Itu, în premieră titular

La 44 de ani, Lucian Itu este în premieră titular în acest sezon în care gazdele resimt lipsa unui vârf de careu. Vremea ploioasă a dus la o asistență redusă, în jur de 150 de spectatori

Ambele conjudețene vin după decepții: “roș-albaștrii”, cel mai drastic eșec stagional, 0-4 la Hunedoara, respectiv nou-promovata, nul tern acasă cu Avântul Reghin. De altfel și partida tur s-a încheiat remiză, fără goluri, pe arena albaiuliană.

Echipe

Metalurgistul: Csapo – Haj, I. Grozav, Vlădia, Vitinha – Șaucă/ cpt, Boldea, P. Păcurar, Tîrla  – Udrea (81, M. Domșa), L. Itu (73, Cocan); rezerve Perjeriu, Căt, Pop, S. Itu, Bura, Selagea, Tăban, M. Neagu. Antrenor principal Lucian Itu.

CSU: Fl. Șerban – Kilyen (70, Al. Costea), Ionică, V. Popa, Bucurică/ cpt – Cunțan, Ad. Hăprian (83, Adjani) Al. Petresc, M. Toma, Herci, Al. Bodea (83, Ad. Șulea); rezerve Spînu, Al. Albu, Amihăesei, Cărăbineanu, Budin, Cos. Năcreală. Antrenor Florin Manea.

Arbitri: M. Dumitru (Pitești), Fl. Păunescu (Rm. Vâlcea), N. Marin (Suseni) Observatori G. Szabo (Cluj_Napoca), I. Rădulescu (Tg. Jiu)

Avertismente: Tîrla (21), P. Păcurar (53)/ Kilyen (42), Fl.  Șerban (53). Al. Costea (88)

CSM Unirea Alba Iulia a făcut spectacol pe „Cetate” avându-l în prim plan pe Olawuseun Agbomoniyi – nigerianul ce și-a trecut în cont un hat-trick, iar „alb-negrii” au repurtat a 6-a victorie din ultimele 7 jocuri. Albaiulienii au dominat copios întâlnirea și sunt pe poziția a 4-a, una de play-off.

O zi a premierelor pentru uniriști (3 jocuri la rând pe „Cetate” fără gol primit), ajunși prima dată pe locul al 4-lea, pe lângă hat-trick-ul jucătorului de culoare consemându-re revenirea pe gazon după mai bine de un an a lui Filip Morar, plus reușita lui Cosmin Epure, ce a spart gheața în Liga 3.

*1-0, MIN. 5: AGBOMONIYI a marcat cu un lob peste portar, după pasa lui Sebaș

*2-0, MIN. 45: AGBOMONIYI, lansat de Benkirat, a driblat portarul și a finalizat simplu

*3-0, MIN. 69: AGBOMONY, hat-trick, la pasa lui Cristea

*4-0, MIN. 75: EPURE a înscris la colțul lung, cu un șut din 10 metri, la o acțiune E. Codrea

*Marcel Rusu: „Scorul putea fi mai mare”

Îi felicit pe jucători pentru implicare și efort. Scorul putea fi mult mai mare, am mai ratat numeroase ocazii. Sunt mulțumit de joc și de rezultat, într-un meci disputat pe un teren greu. Ne așteaptă o întâlnire dificilă contra liderului„, a declarat Marcel Rusu, ce a trebuit să improvizeze la nivelul jucătorilor „Under” (Dehelean – suspendat, E. Codrea – obosit)

*E . Codrea, probă de devotament!

Chiar dacă ieri evolua pentru România Under 19 în Slovenia, și a ajuns acasă în această noapte la ora 3.00, cugireanul Emanuel Codrea vrea sa evolueze în acest joc.  O probă de devotament al jucătorului unirist, în condițiile în care partida internațională s-a  încheiat joi, la ora 14.00! Bravo!

“Alb-negrii” vin după eșecul de la Ungheni (3-4), după un joc cu multe probleme de arbitraj, înfrângere ce a întrerupt seria remarcabilă de 5 jocuri la rând adjudecate.

În disputa tur, în Mureș, a fost remiză, scor 1-1. Amfitrionii au probleme de efectiv, în zona centrală a defensivei, întrucât vor absenta Dehelean (eliminat în runda precedentă) și, mai mult ca probabil, Emanuel Codrea.

Echipe:

CSM Unirea: Iovicin – Harangozo, R. Ivan, Benkirat, Banienschi (46, E. Codrea) – Sebaș (61, An. Moldovan),  C. Cristea/ cpt (76, Circov), Mâlnă, Indrei (61,Epure) – Fetița  (76, F. Morar), Agbomoniyi; rezerve Sântoma – Bârdea, Cîrloanță, Oneț. Antrenor Marcel Rusu

ACS Tg. Mureș: Molnar – Precup, Dumbrăvean,  Al. Oprea, Caliani – Csala – Gliga, T. Moldovan/ cpt, Csakj, Veress, Vecerdea; rezerve T. Negrușa, Dr. Chirca, Greu, Csegoldi, Borbely, Cotoi, Potor, D. Chirca. Antrenor Suto Szillard.

Arbitri Dr. Pîrîu (Curtea de Argeș), Gh. Bălan, M. Preoteasa (ambii Pitești) Observatori I. Szekely (Cluj-Napoca), Al. Gherghe (Făgăraș)

Avântul Reghin – CS Ocna Mureș 2-2 (1-0) | Incredibil, ocnamureșenii egalați la ultima fază, în minutul 90+7!!!

CS Ocna Mureș a fost la câteva secunde de o victorie uriașă la Reghin, care punea capăt unei crize profunde.

Ocnamureșenii au întors scorul în actul secund, în fieful ocupantei locului al 3-lea înaintea etapei, dar au fost egalați! „Soda dragă” venea după 6 eșecuri la rând și un singur punct în 8 partide. De fapt, de numele Avântului se leagă precedentul succes, obținut acum 64 de zile. Trei puncte imense ratate echipa lui Dan Roman, care a intrat titular în condițiile unei acute crize de efectiv. Finalul a fost încins, iar în faza premergătoare golului egalizator, Ceaca a scăpat singur pe contraatac, a fost faultat de un adversar în postura de ultim apărător. Nu s-a acordat nimic, ocnamureșenii au trimis balonul afară, nu le-a fost returnat, iar ulterior a rezultat un corner în urma căruia au fost egalați

*1-0, MIN. 5: CHIRLEJAN a deschis scorul cu un șut de la 10 metri

*1-1, MIN. 53: CEACA a egalat, pe contraatac, lansat de Guț

*1-2, MIN. 81: D: GHIȚĂ înscrie și aduce avantajul oaspeților, după un nou contraatac pornit de la Guț

*2-2, MIN. 90+7: HARKO marchează după un corner și o nesincronizare în defensivă

*Dan Roman: „S-a întors roata”

„Am început modest meciul, am primit gol dintr-o greșeală de marcaj. De prin minutul 30 am echilibrat, iar în actul secund am reușit să-i surprindem pe adversari exact acolo unde suferă. S-a întors roata… În tur am învins noi cu un gol la ultima fază după ce am fost egalați în minutul 85, aici a fost rândul reghinenilor să marcheze golul egalizator în prelungiri. Am făcut un joc consistent, am schimbat sistemul, dar încă suferim din punct de vedere fizic și nu avem schimbări care să ne ajute în momente dificile. Este bine că am stopat seria de înfrângeri„, a spus Dan Roman.

Criză acută de efectiv la vizitatori, cu Dan Roman între titulari și numai 4 rezerve! G. Goronea (23) a șutat pe lângă din  interiorul careului. Alte trei oportunități ale oaspeților: Al. Giurgiu (34) – corner scos de sub bară de Bucin; cap Guț pe lângo și D. Ghiță (41) – minge scoasă din fața porții. Ceaca alte două bune situații în finalul primei reprize: șut peste din 16 metri și reluare pe lângă

Gruparea din “orașul viorilor” reprezintă revelația acestui sezon și se bate la play-off, având o serie de 4 jocuri imbatabile (6 puncte), iar oponenți au ajuns ultimii în clasament.
“Soda dragă” impresionează în Cupa României dar suferă teribil în campionat: 6 înfrâgeri succesive și un singur punct în 8 jocuri!
O cădere aproape incredibilă, ilustrată de faptul că ultima victorie ocnamureșeană s-a produs în urmă cu 64 de zile, mai bine de două luni, pe 17 septembrie, la duelul din tur cu… Avântul Reghin. Un meci nebun, în care oaspeții au condus la pauză, scor 2-0, gazdele au revenit și au trecut în avantaj, fiind egalate în minutul 85 (3-3), pentru ca Ceaca să înscrie golul izbăvitor în prelungiri.
Echipe:
Avântul: Bucin/ cpt – Bugnar, R. Suciu, S. Bucur, Șerbănați, M. Pop, Enescu, Vrabie, Harko, Chirlejan, Ad. Murar; rezerve Raica, Panga, M. Bucur, Bujor, B. Oltean, T. Truță, D. Dan. Antrenor Vilmoș Stoica
CS Ocna Mureș: Cadar – Cimpoieșu, Paleoca, D. Mic (76, Al. Țăranu) –  Gorba, Guț (90, Bucșa), Al. Giurgiu/ cpt, G. Goronea, Roman – D. Ghiță (82, Ad. Coman), Ceaca; rezerve Fl. Stângă. Antrenor Dan Roman
Arbitri: B. Florea, I. Andrei (ambii Piatra Neamț), Cl. Lucaci (Bacău) Observatori Ad. Voica (Bistrița), L. Broscățan (Brașov)