FOTO, VIDEO. Angajată a CAR Credit Abrud, acuzată că a luat bani din conturile clienților și le-a făcut credite, reținută. Prejudiciu de peste 3,2 milioane de lei
O angajată a CAR Credit Teiuș, sucursala Abrud, acuzată că a încheiat contracte de împrumut pe numele clienților și și-a însușit sume de bani din conturile lor, a fost reținută și va ajunge în fața procurorilor, prejudiciul în acest dosar fiind de peste 3,2 milioane de lei. În același dosar este cercetată și fiica acesteia, dar în stare de libertate.
Potrivit unui comunicat de presă trimis, vineri, de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au luat, joi, măsura reținerii față de o femeie de 60 de ani din Abrud, (D.A.) cercetată sub aspectul comiterii infracţiunilor de abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, delapidare cu consecințe deosebit de grave, neglijență în serviciu cu consecințe deosebit de grave şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.
”În sarcina acesteia s-a reţinut faptul că, în perioada 2010 – 2017, în calitate de angajată a C.A.R. Credit Teiuş – Sucursala Abrud, prin serviabilitate exagerată, ar fi câştigat încrederea membrilor casei de ajutor reciproc, în scopul de a opera în conturile acestora, fără acordul lor. Mai mult, folosindu-se de documente întocmite în fals, aceasta ar fi încheiat contracte de împrumut, pe numele membrilor CAR, fără acordul sau cunoştinţa acestora, şi-ar fi însuşit sumele de bani aferente contractelor şi ar fi efectuat retrageri de numerar din fondul social al mai multor membri”, se arată în comunicat
Prejudiciul total estimat este de 3,2 milioane de lei, cauzat prin încheierea, în fals, a 374 de contracte.
”În acelaşi dosar penal este cercetată, sub aspectul comiterii infracțiunii de neglijență în serviciu cu consecințe deosebit de grave o femeie în vârstă de 32 de ani, (I.S.A)din Abrud, care, în calitate de angajată a aceleiaşi case de ajutor reciproc, nu şi-ar fi îndeplinit atribuţiile de serviciu şi nu a verificat modul de întocmire al contractelor”, potrivit Poliției Alba.
Cu ocazia percheziţiilor efectuate, poliţiştii au ridicat documente de evidenta contabilă şi medii electronice de stocare, iar cele două femei au fost conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru audieri.
Urmează ca, în cursul zilei de azi, 25 august, D.A. să fie prezentată Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, pentru dispunerea măsurilor legale.
[nggallery id=4480]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









