// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO/ UPDATE: Incendiu la Spitalul Județean din Alba Iulia după ce o infirmieră a vrut să aprindă o lumânare pentru o persoană care a decedat

Pompierii din Alba Iulia au intervenit, sâmbătă dimineața, în jurul orei 5.00, pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un salon al Secției ATI de la Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.

Potrivit ISU Alba, două cadre medicale au suferit arsuri de gradul 1 și 2 la mâini și la picioare, respectiv intoxicație cu fum. Totodată trupul unei persoane decedate anterior, a fost atins de flăcări. Se pare că focul a fost provocat de încercarea unei infirmiere de a aprinde o lumânare, la căpătâiul persoanei decedate.

Pentru lichidarea incendiului s-a intervenit cu 15 subofițeri, 2 autospeciale, o autoscară și 2 ambulanţe SMURD.

UPDATE: Infirmiera care a suferit arsuri la mâini și la picioare a fost transportată cu o ambulanță, la Spitalul de arși de la București.

Incendiul s-a produs după ce vineri, în jurul prânzului Detașamentul de pompieri din Alba Iulia a efectuat un exercițiu la același spital. Din scenariu au făcut parte stingerea unui incendiu și salvarea unei victime. Coincidența a făcut ca pompierii să fie nevoiți să se întoarcă după câteva ore pentru a interveni, de această dată, la o situație de urgență reală.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Răspunsuri la FOTO/ UPDATE: Incendiu la Spitalul Județean din Alba Iulia după ce o infirmieră a vrut să aprindă o lumânare pentru o persoană care a decedat

  1. dolfi 10.03.2018 la 9:06

    asa-i cand amesteci lucrurile. Ritualurile religioase se fac la biserica! N-am auzit la biserica sa se faca operatii, sa se puna gips sau pansamente….

  2. Grigore 10.03.2018 la 9:08

    Cum este posibil sa fie lasat foc deschis intr-o sectie ATI? Unde sunt persoane care respira cu aparate si monitorizate. Sa mearga in curtea spitalului la biserica sa aprinda lumanari.sper sa fie sanctionata asistenta medicala si interzise aceste practici in tot spitalul.

    • dolfi 10.03.2018 la 10:00

      astia suntem noi romanii, mai avem pana sa ne civilizam

    • Vlad dru 10.03.2018 la 16:19

      Crezi ca o lumânare de dimensiunile pe care le vezi interfera cu functia respiratorie a pacienților intubati? Dacă nu arăți compasiune pentru pacient ți se spune animal sau măcelar, dacă arăți compasiune și respect unui pacient chiar și decedat și se intampla un accident prostii ca tine te acuza din nou. Sper sa fi tu dat afara din România pt ca ești un prost și un acuzator nefondat care arunca cu noroi din spatele ecranului. Daca vrei sa vb mai multe scrie aici și am tot weekendul numai pt tine.

  3. Mari 10.03.2018 la 13:47

    Dolfi,Grigore….poate daca deceda cineva drag voua nu mai gandeati asa. Sa va fie rusine!!! Asa este obiceiul…sa nu moara cineva fara lumina,dar voi sunteti prea „civilizati”,ca sa mai acordati atentie unor ritualuri stravechi…unei persoane care avea nevoie de lumina,ca sa treaca dincolo…. cand o sa fiti in aceasi situatie,tare sunt curioasa,nu aprindeti lumanare? Mai bine duceti persoana decedata la biserica din curtea spitalului…si apoi aprindeti lumanarea. Asa este,mai avem mult pana sa ajungem o tara civilizata…cu oameni ca voi.

    • dolfi 10.03.2018 la 14:51

      Las-o jos ca macane! In orice spital din orice tara normala nu intri ca ciobanu, nu aprinzi lumanari si nici nu intri cum vrei tu! Exista protocoale care se respecta. Aceia n-au in spitale bacterii rezistente la antibiotice si alte infectii! C

      at despre obiceiuri, vezi ca asta cu lumina aprinsa cand moare omu este un obicei pagan!
      Lumina n-ajuta nimic. Faptele bune ale tale si ale mortului da!

      Nu-i o primejdie dacă ai murit fără lumânare, este primejdie dacă ai murit nespovedit, neîmpărtășit. -asa zice popa Cleopa….
      Cauta si citeste, foloseste-ti mintea nu lua de bun tot ce citesti!

    • Grigore 11.03.2018 la 7:32

      Dar tu te-ai gandit daca aveai tu pe cineva la ATI internat si iti murea din cauza incendiului sau daca se extindea incendiul si erau mai multe victime ce mai spuneati. Sunt lumanari si candele electrice daca dorititi sa muriti ce lumina. Si eu cred ca la ATI nu tin pacientii cu lumina stinsa.

  4. Gâgă 10.03.2018 la 20:02

    Este ultima soluție…incinerarea la locul decesului patentat de cei care te tratează ca să supraviețuiești ..sau nu o fi găsit plicu, l-au căutat cu lumânarea că doar erau instruiți pentru lupta împotriva incendiilor, cu virușii patogeni e mai greu ….Ar fi de râs dacă nu ar fi de Plâns !

  5. Unu din Alba 11.03.2018 la 0:13

    Dolfi mereu bagi afirmatii fara rost. Bai omule cine crede ca omu e din maimuta ala e un om pr.ost. Sunt atatea dovezi si clare ca exista Dumnezeu care ne-a creat. Ce ti se pare tie asa stupid ca se aprinde o lumanare la capataiul mortului? Si da e normal sa fie asa ti-o spun sa se aprinda o lumanare pt. cel decedat sa aiba lumina vesnica ce-i drept trebuie sa ai grija sa nu faci ca asistenta sa dai foc la ceva , dar mie mi se pare normal ca la un om mort sa ii aprinzi o lumanare!

    • dolfi 11.03.2018 la 10:02

      Ia explica-ne noua desteptule soldatii trimisi la moarte in transee sau pe campul de lupta, aia n-au lumina vesnica? Scrie undeva in Biblie ca mortu’ tre s-aibe lumanare la cap? Din ce-mi aduc aminte „lumina” e metafora/simbol si nu se refera la lumina… focului. Va tot agatati de ritualuri aiurea…

      Cretinel, stii ce inseamna sa se aprinda oxigenul la ATI? stii cu ce temperatura arde incendiul ala?
      Ia vezi cum aratau astronautii Apollo 1, ce zici, e mizilic pericolul oxigenului nu?

      Surse cu o concentrație ridicată de oxigen încurajează combustia rapidă. Focul și exploziile se întâmplă când oxidanți concentrați și combustibili sunt aduși în proximitate; totuși, igniția, cum ar fi căldura sau o scânteie, e necesară pentru a declanșa arderea.Oxigenul însuși nu e combustibilul, ci oxidantul. Conductele de oțel și vasele de stocare folosite la depozitarea și transmiterea oxigenului lichid și gazos vor funcționa ca combustibil; Scurgeri de oxigen lichid, dacă se îmbibează în materii organice, cum ar fi lemnul, petrochemicele sau asfaltul, pot face ca aceste materiale să se detoneze impredictibil în cazul unui impact mecanic ulterior.