FOTO: Tezaurul de arme, descoperit de Tudor Ponoran, restaurat și expus la Muzeul Național al Unirii. Tânărul a renunțat la drepturile legale de recompensă

383981_10151419216894256_1115135005_nTezaurul dacic, descoperit de Tudor Ponoran la începutul lunii ianuarie 2014, a fost restaurat și ocupă un colț important la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Cu ajutorul unui detector de metale, tânărul a descoperit la 10 kilometri de orașul în care locuiește cinci morminte dacice în care se aflau unelte şi arme vechi de peste 2.000 de ani.

Specialiştii au estimat că datează din perioada secolelor II – I Înainte de Hristos. În morminte au fost găsite şase pumnale de tip sica, şase vârfuri de lance, două zăbale, un pinten şi părţi din mai multe teci. Directorul Muzeului Național al Unirii, Gabriel Rustoiu a spus că o parte din unelte se aflau în condiții foarte bune, iar restaurarea s-a realizat la scurt timp.

Întrebat dacă și-a primit partea financiară, tânărul a precizat că a renunțat la drepturile legale de recompensă de 30%, pentru că cel mai probabil, după o evaluare a pieselor acestea s-ar ridica la o sumă destul de mare pe care în situația de față muzeul nu și-ar permite să o plătească pentru achiziții de piese. Acesta a primit în schimb o sumă modică de bani.

Tezaur Dacic11”Ideea a fost ca piesele să rămână aproape de locul unde au fost descoperite și nu să ajungă în București sau la alte muzee care si-ar fi permis achiziția lor. Județul Alba a jucat un rol foarte important în istoria dacilor și implicit a romanilor iar astfel de piese nu ar avea voie să plece de aici. Mai mult decât atât comisia creată pentru achiziția pieselor mi-a oferit o recompensa simbolica. Cred că este suficient așa având în vedere situația destul de aprinsă la nivel național între pasionații de detecții de metale și arheologi. Oricum am avut surpriza să fiu catalogat hoț de patrimoniu sau braconier arheologic chiar daca am acționat în perfecta stare se legalitate.. Cel mai important este că obiectele sunt la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, unde le și este locul, nefăcând parte din vreun caz nefericit de încălcare a legii patrimoniului. Am înțeles că deja au fost restaurate și mă bucur ca pot să îmi văd în vitrina contribuția la descoperirea istoriei dacilor”, a spus Tudor Ponoran.

Tudor Ponoran, fiul primarului din Zlatna, Silviu Ponoran are 25 de ani și este absolvent Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, iar în această perioadă se pregătește pentru admiterea la Baroul de Avocați.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

14 Comentarii

Tiberiu 18 iunie 2014 at 16:24

-Respect, Tudor Ponoran!

Cetateanul 18 iunie 2014 at 16:37

Respect Tudor! Meritai toata recompensa insa CJ Alba s-a obisnuit sa prapadeasca banii in alte directii, nicidecum pentru patrimoiul atat de important. Rusine lor!

gheo 18 iunie 2014 at 21:10

Nu-l plangeti ,ca prada destul tasu !

Raisa 18 iunie 2014 at 21:31

Remarcabil gest! Felicitari pentru respectul, profunzimea si modestia de care a dat dovada ca cetatean roman!
Felicitari, d-lui Primar Ponoran si sotiei sale ca au un asemenea fiu!
Istoria milenara bogata a acestui pamant nu se poate perpetua decat prin astfel de oameni!
Succes la examen! Sper sa il vedem in roba pe culoarele tribunalului
la toamna!

smurd 19 iunie 2014 at 8:23

dupa laudele trimise spre ponoran, distins membru PDL, se pare ca raisa (angelica mocan) dupa ce a fost exclusa din PSD si apoi din PNL se pregateste sa intre in PDL pentru a fi exclusa si de acolo:)

Calin 19 iunie 2014 at 8:46

Eroic… nu mai avem nevoie de arheologi, ajung detectoristii… iar cu expresii de genul asta ne putem obisnui incet incet: ” Județul Alba a jucat un rol foarte important în istoria dacilor și implicit a romanilor…”. Acest om putea fi respectat daca odata ce ar fi gasit obiectele ar fi mers la muzeu si ar fi semnalat locul descoperirii pentru ca contextul sa fie recuperat corect si stiintific. Faptul ca a continuat sa distruga toate cele 5 morminte (ca si context) ca sa recupereze toate aceste artefacte este, in opinia mea, dezgustator si de condamnat, nu de laudat.

smurd 19 iunie 2014 at 9:06

omul a distrus mormintele ca sa caute aurul. Nu stim daca l-a gasit, dar i-au ramas obiectele astea…care il incurcau. Acum pozeaza in erou cand de fapt a distrus.
Goana dupa aur…….

Cetateanul 19 iunie 2014 at 9:29

A distrus exact un context inexistent. Pozitionarea exacta a obiectelor? Hai fas cu dumele voastre. Inspre rasarit ca toate mormintele dacice descoperite. Mergea Rustoiu sa decupeze pamantul sa scoata oala funerara inexistenta? Hahahaha. Lasa ca va dau eu o oala de sarmale petru context. 😉
Smurd, acele arme in sine valoreaza mai mult decat aurul pentru istoria nationala.

smurd 19 iunie 2014 at 9:59

cetatene….habar nu ai. din cauza ta, a lui Ponoran si a altor indivizi dusi cu pluta putem spune ca incultura infloreste in Romania. Acele arme in sine valoarea mai mult decat aurul? pai bine mai, trogloditule, daca acolo era aur atunci erau niste piese din aceeasi perioada si de valoare inestimabila. Nu erau lingouri facute de turci acum doua saptamani.
Cate odata imi este groaza ca inculti ca Ponoran sau Cetateanul pot sa raspandeasca asemenea idei stupide. Dar daca cei doi amintiti sant stupizi….nu mai avem ce comenta. QED

gadea si ciutacu 19 iunie 2014 at 11:33

Eu stiam ca folosirea detectoarelor de metale pentru a cauta comori este ilegala si se pedepseste cu inchisoare (daca acea cautare se face intr-un sit arheologic) ca sa nu mai zic de interventia neautorizata a cuiva neinstruit inntr-un sit arheologic, interventie care poate duce la distrugerea unor vestigii de valoare inestimabila. Ideea e ca acel loc in care exista morminte dacice e sit arheologic sau nu? S-a schimbat legea ca imi iau si eu detector si ma duc in muntii Orastiei? E o ambiguitate in lege, ambiguitate care permite amatorilor sa distruga situri in care se afla obiecte de patrimoniu. Sau tanarul a solicitat o echipa de arheologi albaiuleni pentru a se ocupa de explorarea propriu zisa?

Cetateanul 19 iunie 2014 at 14:23

gadea si ciutacu, zona respectiva NU A FOST SIT. A fost facut insa sit in timp record. Cat despre muntii Orastiei. slabe sanse sa gasesti bratari de aur. doar fostul ministru al culturii via baietii destepti din hunedoar stiu cum se fabrica acestea pt ca mai apoi sa fie recuperate cu milioane de euro.
citez: ZIUAnews solicită anchetarea magistraților, a fostului ministru al Culturii, Adrian Iorgulescu, și a tuturor celor care au fost implicați în modificarea istoriei României și în devalizarea bugetului național în urmă cu șapte ani. Autoritățile s-au folosit de expertul infractorilor, pe care l-au transformat în martor și expert al acuzării, pentru a confirma veridicitatea istorică a brățărilor. Niciun moment nu s-au gândit de ce au fost găsite 38 de brățări într-un singur loc, de parcă toți dacii s-au îngrămădit să-și depună brățările în aceeași groapă, descoperită 2000 de ani mai târziu, de trei inși.
Si aici apar paranoici care cred ca se gaseste aur dacic la tot pasul si vin niste unii care isi fac ghiuluri din el.
smurd, cati soldati ai vazut tu cu podoabe de aur pe ei? 🙂

Calin 19 iunie 2014 at 20:51

Zona nu a fost sit arheologic doar dintr-o intarziere procedurala regretabila… Insa a fost mentionata ca atare intr-un studiu de peisaj cultural publicat in 2012, de unde poate s-au inspirat si acesti cautatori care isi zic „arheologi”. Domnul care isi zice „Cetateanul” nici nu merita raspuns, la asa afirmatie. Unii au facut ani de scoala ca sa inteleaga arheologia si stiu ce inseamna un context arheologic ca informatie stiintifica. Asta daca vrem stiinta, daca nu exista Congresul de dacologie, cu teme ca „Dacologia la G. Cosbuc”…

Adrian Puiulet 20 iunie 2014 at 10:17

Calin, degeaba tot incercam sa aparam ineficienta statului si refuzul celor in cauza de a folosi tehnici si procedee aplicabile secolului in care traim. Nu are nimeni tragerea de inima sa declare situri arheologice, daca nu sunt sub autostrada sau sub viitoarea casa a cine stie ce cetatean. Ma intreb, avand in vedere legislatia existenta, cate propuneri de modificari ale legilor au venit din partea arheologilor? Sau daca tot avem detectoristi, de ce nu lucreaza cu ei Muzeul, de ce nu stabilesc intalniri cu ei, o modalitate de lucru? Si aceste intalniri si eventuale parteneriate sa fie conditii pentru prelungirea autorizatiei. Eu cred ca sunt multi detectoristi bine intentionati, asa cum sunt multi care vor sa se capatuiasca. Evident ca nu sunt arheologi. Dar atata timp cat arheologii doar au sa reproseze si nu sa modifice ce trebuie modificat, nu se va schimba nimic. Decat se va semana ura. S-au gasit multe artefacte dacice la nivel de judet, despre care nu am citit nimic ( vezi H. Ciugudean), care parca s-au evaporat. Datorita lui Tudor astea sunt la muzeu si nu in alta parte. Am facut o cerere la Muzeu de acum 1 an pentru o descarcare de sarcina la Grohas, posibil turn roman, descarcare pe care o va suporta orasul Zlatna. Nici in zi de azi nu am primit raspuns. Vezi, realitatea e trista. Stim cu totii de ce declararea acelei zone ca si sit arheologic s-a facut de urgenta. Pentru ca s-a insistat pentru asta. Si nu a facut-o muzeul de capul lui.

Cetateanul 25 iunie 2014 at 1:42

A trecut o luna de cand au fost duse unele artefacte la muzeu si nu s-a primit un raspuns. Stau bine mersi aruncate la gramada intr-o plasa dintr-un birou. Cauza: Lipsa personal care sa le expertizeze?
Am inteles ca muzeul depinde de CJ dar si tragerea asta de inima si ura inexplicabila fata de detectoristi isi spun pe deplin cuvantul. Calin, ia exemplu de la celelalte muzee care isi fac pe deplin treaba si chiar incurajeaza aceasta activitate de recreere pentru pasionatii de istorie. Pana la urma cineva trebuie sa scoata istoria la lumina iar daca voi nu o face-ti nu mai incercati sa bagati bete in roate. E scandal pentru ca a-ti primit bani sa delimitati niste situri si n-ati facut-o iar acum va treziti ca apar copii cu obiecte gasite pe suprafetele care normal trebuiau delimitate? Asta e doar problema voastra.