FOTO ȘTIREA TA| Minutarul ceasului unicat din Alba Iulia ce marchează 100 de ani de la Marea Unire și-a luat „concediu” de la întors timpul
FOTO ȘTIREA TA| Minutarul ceasului unicat din Alba Iulia ce marchează 100 de ani de la Marea Unire și-a luat „concediu” de la întors timpul
Un ceas stradal, special, unicat, care omagiază aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire, a fost dăruit orașului Alba Iulia, în urmă cu aproximativ trei ani, de către Club Rotary Alba Iulia.
Construcția are structură metalică și forma aparatului foto folosit de Samoila Mârza, fotograful Unirii, iar mecanismele beneficiază de antenă GPS, care permite reglaje automate la schimbarea orei, primăvara și toamna. De asemenea, ceasul este inscripționat cu logo-ul Rotary Club Alba Iulia District 2241.
”Confecționarea ceasului a durat 8 luni, fiind un ceas unicat, după proiectul și ideea clubului Rotary Alba Iulia. Ceasul este donat municipalității și este în forma unui aparat foto, asemănător cu cel al lui Samoilă Mârza, fotograful unirii, singurul care ne-a lasat mărturiile vizuale din timpul evenimentelor de la 1 Decembrie 1918”, a declarat pentru ziarulunirea.ro la momentul inaugurării, Florin Mărginean,
Este al doilea ceas digital pe care Rotary Club Alba Iulia l-a făcut cadou orașului, cu ocazia aniversării Centenarului. Primul a fost dăruit Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia.
„Plictisit” să toarcă timpul și să întoarcă minutele, minutarul ceasului și-a luat „concediu”, după cum ne semnalează un cititor al ZiarulUnirea.ro cu un ochi dibace.
Momentul inaugurării ceasului stradal, special, unicat, care omagiază aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire, dăruit orașului Alba Iulia, de către Club Rotary Alba Iulia.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/ljO7MyDPBA0/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
Accident rutier în Alba Iulia: Două mașini s-au ciocnit pe Calea Moților Un accident rutier soldat cu pagube materiale a avut loc vineri dimineața, în Alba Iulia, pe Calea Moților. Două mașini s-au ciocnit, după ce nu și-au dat prioritate. Citește și: UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteiu de Târnavă: Un bărbat de 46 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)