// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO | ŞTIREA TA: Cartierul „Meridian” din Alba Iulia – în epoca medievală: Gropi, bălţi şi noroi pe străzi. Cetăţenii reclamă

cartierul meridian din alba iulia01Locatarii din complexul rezidenţial „Meridian” din Alba Iulia reclamă faptul că străzile din cartierul lor sunt nepavate, pline de bălţi şi noroi, într-o perioadă în care „Primăria se bate cu pumnul în piept pentru realizările actuale şi viitoare în ceea ce priveşte modernizarea oraşului”. 

Un cititor al site-ului ziarulunirea.ro a trimis redacţiei mai multe fotografii, însoţite de un mesaj, prin care doreşte să aducă în atenţia autorităţilor locale acest lucru. „Mizeria de sub preşul lui Mircea Hava, aşa intitulează acesta textul, în care spune că încă aştepată cu toţii ca „primarul să se ţină de promisiunile din 2010, 2011”.

Vă prezentăm mai jos mesajul cetăţeanului supărat:

„Într-o perioadă în care Primăria se bate cu pumnul în piept pentru realizările actuale şi viitoare în ceea ce priveşte modernizarea oraşului, noi, cei din cartierele centrale, încă aşteptăm ca domnul primar să se ţină de promisiunile făcute în 2010, 2011. Este vorba de cartierul „Meridian”. Nu ştiu cum este la alţii, dar aici s-a luptat „în tranşee” pentru fiecare utilitate în parte fără vreun aport din partea primăriei. Şi cu tranşeele am rămas!

Cum se poate domnule primar, ca cele 80 de familii existente,  într-un cartier din centrul oraşului, să trăiască în condiţiile în care se poate vedea şi în poze? Cartiere întregi gen: Miceşti, Oarda,etc. sunt pavate, branşate, iar aici săracii plătitori de impozite nu sunt luaţi în seamă nici măcar ca şi proiect!

Cum aţi putut promite condiţii civilizate unor oameni pe care tot dumneavoastră i-aţi adus în această situaţie (vezi autorizaţii date tot de primărie), şi apoi să te baţi cu pumnul în piept că ai preluat o reţea existenţă de apă-canal şi că ai trimis hingherii săptămânal pe acolo. Vorbim de un cartier în care străzile sunt ale primăriei de cel puţin 3 ani, în care utilităţile sunt finalizate tot de atunci”.

___________________________

Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, completează formularul de la pagina ȘTIREA TA” iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine. (Atenție, sunt luate în considerare numai mail-urile cu date de contact reale!)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Răspunsuri la FOTO | ŞTIREA TA: Cartierul „Meridian” din Alba Iulia – în epoca medievală: Gropi, bălţi şi noroi pe străzi. Cetăţenii reclamă

  1. realitate și adevăr 25.01.2015 la 19:02

    dacă ați cumpărat de la un farsor , gen constructor-țepar…suportați consecințele, nimeni nu v-a obligat să cumpărați ACOLO…la periferia municipiului ( că doar nu e centrul ,, orașului ” )… aduceți pe condamnatul-constructor-țepar să vă ofere soluții-răspunsuri-despăgubiri… și când trece trenul, amintiți-vă de cine v-a convins să investiți în mizerie și transformați-l în deținut…

    • Minodora 26.01.2015 la 11:35

      Sunt doar cateva sute de metri pana la intersectia Unirea. Suntem platitori de taxe si nu e treaba noastra nici sa-l prindem pe tepar, nici sa asfaltam.

  2. Ioan 25.01.2015 la 19:52

    Toata zona de strazi din stanga str. Lalelelor, cum mergi spre Lidl, e la fel, plina de gropi si noroi, fara iluminat public, cu retele executate pe banii locatarilor si intrate in patrimoniul regiilor „ca asa e legea”.
    Dar cand mergi la Primarie afli cu „satisfactie ! ” ca platesti aceleasi taxe si impozite locale ca vecinii tai de gard care au iesire la asfaltul de pe Lalelelor.
    Iar daca soliciti sa-ti reduca impozitul proportional cu investitiile facute legate de extinderea retelelor municipale de apa, gaz, curent, canalizare se uita la tine ca la extraterestrii si ridica din umeri facand pe nestiutorii

  3. Anda 25.01.2015 la 20:13

    Daca va tot plangeti, mamaliga aia, mai pusca vreodata ???

  4. Crocodilu 25.01.2015 la 21:31

    Ați greșit cartierul !! Orhideea este singurul cartier din oras care are tot din investiții private !!!! Asa ca mai ușor cu reclamațiile la Primarie si puneti mana de la mana si o sa va fie mai bine. Cand aud de ” cartierul ” asta se ridica parul pe mine dar nimeni nu spune ca cei care n-au luat teapa au cumpărat foarte ieftin

    • tzepuitu' 26.01.2015 la 10:31

      Fii mai explicit:
      1. Cine a cumparat foarte ieftin si n-a luat tzeapa?
      2. Ce si cum sa punem mana de la mana? Ca pana acum am tot platit masini cu piatra si am imprastiat-o pe drum de trebuie sa ma aplec ca sa apas pe clanta portitzei.

  5. cristian 25.01.2015 la 22:55

    Exact aceeasi problema si in cartierul Orizont.Platim impozite la fel de mari ca si cei „din oras” dar nu ne alegem cu nimic.Doar cu mult noroi iarna si praf vara.Celui care ii blameaza pe cei care nu stau „in oras” ii spun ca in ultimii ani orasul s-a dezvoltat(extins)si nu putem sta toti adunati pe „Transilvaniei sau Motilor”.O solutie ar fi macar,daca nu asfaltarea macar sa se incerce indreptarea prin pietris sau alt material mai rezistent,cred ca cei din Primarie ar putea gasi solutii daca ar vrea, dar nu vreau.Stau iarna in birouri calde si vara la aer conditionat si se fac ca timpul trece,leafa merge.Daca nu,scutire de impozit 10 ani si ne facem noi.

  6. cineva 26.01.2015 la 10:18

    Sa- i scuteasca de impozit pe cei marginasi.
    Dar el trebuie sa astfalteze si sa paveze la altii.
    Pt voturi orice.
    Rusine.

  7. Marius 26.01.2015 la 12:41

    DOMNILOR, pamant ieftin, utilitati lipsa. Asadar, nu mai tot dati vina pe ala sau pe celalat, puneti mana de la mana si aduceti niste masini cu pietris, turnati apoi un strat de nisip fin dupa care inca un strat de pietris. Spor la MUNCA!

  8. Alexa 26.01.2015 la 12:47

    Si cam de cate ori sa facem operatiunea asta? Pana ajunge drumul sub streasina casei?

  9. cristian 26.01.2015 la 16:51

    Mai oameni buni,noi vrem sa punem mana de la mana, am si facut deja de cateva ori,dar mainile astea se mai si termina fara sprijinul autoritatilor locale.Din moment ce drumul e in administratia Primariei iar adresa este in orasul Alba Iulia ar trebui macar sa mimeze ca arata interes.Nu ii intereseaza,iar pe cei care posteaza prostii de genul „sa va descurcati”ii invit sa se abtina.Cred ca ideea acestui articol ar trebui sa fie un semnal de alarma sau o reclamatie a foarte multor cetateni care locuiesc in Alba Iulia, un oras care se vrea european si in care Primaria infunda aproape 1 mld.lei vechi pe luna in Bazinul Olimpic(pierderi lunare), bani care ar putea fi investiti altfel(de ex.repararea drumurilor si intretinerea lor).

  10. economistul 27.01.2015 la 8:12

    Daca in ultimii ani se plantau panselutele prin oras doar oleaca mai rare, se adunau bani pentru 1 km de asfalt (sau piscoturi). Nu banii sunt problema. Cineva nu vrea si gata. Va rade in nas. Ce-i puteti face?

  11. cristian 27.01.2015 la 22:29

    O petitie semnata de cat mai multi cetateni si mers in fata la Primarie si protestat pana ne baga cineva in seama si primim un raspuns concret.Ar fi o varianta de bun simt

  12. Adi 28.01.2015 la 18:30

    Doua lucruri sunt infinite in lumea asta …. Si aici avem specimenele care ne confirma…@Marius @crocodilu @ realitate si adevar.
    Poi mai „stralucitorilor” nu platim toti impozite-taxe? Nu avem toti aceleasi drepturi? …..