FOTO: Simpozionul național studențesc ”In-Extenso” 2017, la Universitatea din Alba Iulia. Premiile acordate, pe secțiuni

În data de 5 mai 2017, la Facultatea de Știinte Exacte și Inginerești din cadrul Universității “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia s-a desfășurat cea de-a XVII-a ediție a Simpozionului national studențesc IN-EXTENSO. La această ediţie au participat 90 de studenți și elevi cu un număr de 56 lucrări științifice unde s-au prezentat proiecte și teme interesante în cele cinci secțiuni ale simpozionului: Matematică-Informatică, Electronică aplicată, Ingineria mediului, Măsuratori terestre și cadastru, sectiunea elevi în parteneriat cu universitatea.

În urma procesului de jurizare au fost acordate următoarele premii:

Sectiunea Electronica aplicata:

Premiul I: Lucan Orăşan Ioan – Studiu de caz pentru acţionarea motorului BLDC

Premiul al II-lea: Kast Lazăr, Lucan Ioan Orășan- Senzor ambiental pentru serverele caselor inteligente, care utilizează protocolul de comunicații One Wire

Premiul al III-lea: Adam Ionuț-Alexandru, Cebuc Radu-George – Securizarea datelor din cloud cu ajutorul unei chei securizate utilizând un microcontroller și cheie de criptare pe 128 bits

Mentiune: Samoilă Florin, Vesa Andrei-Nicolae – Metoda indirectă de stocare a energiei solare- electroliza apei

Sectiunea Informatica:

Marele premiu:  Alexandru Donea, Daniela Onița, Daniel Leah, Tudor Samuilă, Leontin Neamțu, Flaviu Suciu, Todor Uț, Marius Penciu, Jurj Florin, Alin Simina, Mihaela Roșca, Robert Boțan, Denis Toader, Diana Mariș, Raul Boldea – Jenny 5 – current state as of April 2017

Premiul I: Oancea Maria Nicoleta – Proiectarea unui sistem de monitorizare a unei case inteligente folosind medii de dezvoltare embedded

Premiul al II-lea: Tomuta Dan Claudiu, Preda Alexandru – Extinderea aplicatiei web pentru intocmirea orarului la UAB

Premiul al III-lea: Onita Daniela Marcela, Golban Igor – Detectia defectelor in industria portelanului folosind retele neuronale adanci

Mentiune: Popa Andrei – Platforma de monitorizare GPS

Sectiunea Ingineria mediului:

Premiul I: Nae Alexandra Florentina – Radiatii si radioactivitate

Premiul al II-lea: Marica Elena – Poluarea fonica din caminele studentesti administrate de UAB

Premiul al III-lea: Crăciun Ioana – Studiu privind fitoremedierea solurilor contaminate cu metale

Mentiune: Ștef Mihaela – Studiu privind impactul constructiilor hidrotehnice asupra mediului inconjurator

Sectiunea Masuratori terestre si Cadastru:

Premiul I: Cacior Iuliana-Maria, Cordea Diana Elena, Ceaușu Constantin Cătălin – Realizarea modelarii digitale a Palatului Apor in vederea reabilitarii

Premiul al II-lea: Cîmpean Cosmina, Pascotescu Lucia Maria – Lucrari topo-cadastrale in vederea introducerii cadastrului general in comuna Galda de Jos, judetul Alba

Premiul al III-lea: Bucur Iulia Andreea – Monitorizarea si analiza deformatiilor in cazul scufundarilor de teren in zona Plus Ocna Mures

Mentiune: Man Ioana – Crearea unei baze de date geospatiale privind gestiunea terenurilor agricole din judetul Alba

Sectiunea Elevi in parteneriat cu Universitatea:

Premiul I: Oprița Cătălin, Ungureanu Mihai – JOC OutBreak

Premiul al II-lea: Georgescu Bogdan , Petrean Ciprian – No one bats an eye

Premiul al III-lea: Trif Adrian, Onețiu George, Andrei Ștefan – Aplicatie Smart Citadel.

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...