FOTO: Sentimentele și gândurile unei campioane.Iulia Andreș din Câmpeni, locul I la Olimpiada Națională de Limbi Romanice
În acest an am reprezentat cu cinste școala și orașul Câmpeni la olimpiadele școlare – faza județeană la disciplinele: limba română, limba engleză, geografie și limba franceză, la ultimele două calificându-mă pentru etapa următoare, cea națională.
Prima mea participare la o etapă națională, cea de limba franceză, mi-a oferit prilejul de a vedea că se poate trăi într-un cuvânt. „Olimpiada” este cuvântul în care locuiesc de ceva vreme. Mi-e greu să spun dacă aş mai putea ieşi de-aici. „Olimpiada” e deja în interiorul meu, e încăperea în care toate cuvintele mele se adună şi vibrează pentru viaţă.
Înainte de orice probă, atât scrisă, cât și orală, sentimentele fiecărui elev-olimpic sunt de emoție, dar totodată și de bucurie. Dorința de a explora necunoscutul este una extrem de mare. Înainte de primirea subiectului m-au cuprins niște fiori, fiori de teamă și mândrie în același timp, știam ca mă aflu printre cei mai buni copii din țară, dar odată cu vizualizarea acestuia au dispărut de-îndată. După ieșirea din sala de concurs, vedeam pe coridoare priviri vesele, triumfătoare, dar și priviri triste. Oricare ar fi fost rezultatul competiției, eu aș fi privit înainte, mândră că am ajuns până aici.
La aflarea notelor am explodat de bucurie, am fost cel mai fericit om de pe pământ, cel mai mare rezultat – 98,8 puncte, premiul I la faza națională. Rezultatul obținut a fost pe măsura muncii și strădaniei pe care am depus-o de-a lungul anilor, cu sprijinul celor dragi – familia, dar bineînțeles și cu cel al domnilor profesori de la Școala Gimnazială Câmpeni, mai ales al doamnei profesoare Liliana Daniela Arieșanu, un dascăl cu reale calități în meseria pe care o face cu multă dăruire și pasiune.
Iulia ANDREŞ
[nggallery id=1515]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)