FOTO| „Păsărică mută-ţi cuibul”: Veste proastă pentru toate ciorile din centrul Albei Iulia

Veste proastă pentru toate ciorile din centrul municipiului Alba Iulia care trebuie să-şi construiască o altă casă, în plină criză financiară , fiind alungate de administraţia locală, care a început tăierea crengilor din copacii aflaţi în  Parcul cu Ciori.

Chiar în această vară, un cititor al ziaruluiunirea.ro ne-a semnalat pe adresa redacţiei, fiind nemulţumit de mirosul şi mizeria pe care albaiulienii trebuiau să o „îndure”, în timp ce străbăteau centrul „Celeilalte Capitale”. Ba chiar mai mult şi marele poet Lucian Blaga a ajuns să fie „pătat” pe cap.

ELIT

Curăţirea copacilor continuă în următoarele zile, iar ciorile trebuie să-şi găsească o nouă locuinţă.

[Gallery not found]

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Virgil Popescu, ministrul Energiei: „Am luat toate măsurile care se impun. Nu avem probleme cu aprovizionarea cu energie electrică”

Virgil Popescu, ministrul Energiei, a declarat faptul că nu vor exista probleme referitora aprovizionarea populației cu energie electrică în această… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

Horea 9 decembrie 2013 at 13:28

Taiatul copacilor (crengilor), pentru a scapa de ciori, este – din PACATE – pana acum, cea mai eficienta metoda.

P.S.
Sa nu le plangem de mila.
Ciorile (pasari, nu altceva), se zice, ca sunt printre cele mai inteligente zburatoare.

HH 9 decembrie 2013 at 13:55

DAR NICI ACEIA NU SE MAI POT NUMI COPACI, EVENTUAL (CARE VO MAI TRAI) – CIOTURI INFRUNZITE !

Cioara fara gaz 9 decembrie 2013 at 15:14

– Ma bucur ca la vara va fii mult mai cald in parcul cu ciori, sunt pensionar si prea multa umbra nu-mi face bine la sanatate.

– As putea beneficia de crengile taiate, foarte frumos aranjate, din copaci pentru a-mi incalzi locuinta tel.819462 ?

– Daca exista o lista pot sa ma inscriu pana la iarna viitoare cand cioturile se vor usca, sa beneficiez si eu de lemne pentru incalzire?

MATAHALA 9 decembrie 2013 at 16:00

o porcarie marca HAVA&CO……….
cica, impotriva ciorilor. Am circulat toata vara prin parcul asta si nu am sesizat mari probleme cu ciorile. Chestia cu ciorile este un pretext.
HAVA este cel ma ticalos primar. Distruge spatiile verzi cu un tupeu inimaginabil.

Carcotasul 9 decembrie 2013 at 17:25

Imi place ca din nou Hava, i-a facut „sange rau”, Piticului Atomic! Si de data asta Florinel „vede negru in fata ochilor”, ca Hava stica cuibul acestor caraitoare, pe care Piticul Atomic le iubeste atat de mult! Cum se plimba el de tanros(cel putin asa declara), prin Parcul Ciorilor din Cetate, ba vroia sa-si duca si copilul, ca sa „savureze”, aroma „gainatului de cioara”! Nu mai ii loc de intrors, ca timando tot asa Alba eamane fara ciori, si va fii obligat Florinel sa-si faca plimbarile prin crang la Cistei, unde au mai ramas cateva caraitoare!

Horea 9 decembrie 2013 at 18:20

@MATAHALA

1. Sper ca nu îţi sunt rude! Ciorile.

2. Aproape toti primarii devin cu timpul „ticalosi”. Mai ales daca au, in cârcă, mai multe mandate.

Base cel smkr 9 decembrie 2013 at 16:29

Asta e din categoria „Daca se kk ciorile la tine pe acoperis, nu scapi de ciori, ci de acoperis”. HA, HA, HA! Ce-mi plac glumele tale bai mirciulik

gadea si ciutacu 10 decembrie 2013 at 9:05

E o porcarie „toaletarea” asta sub pretextul stricarii habitatului ciorilor. Ciorile o sa se mute pe cladirile invecinate si atunci ce facem? Daramam orasul? Parcul Custozza a fost ras folosindu-se aceleasi pretexte. Oameni buni, aici nu e vb de polemici politice. Nu vedeti ca incet, incet dispar parcurile orasului? In loc o sa avem pavele. Custozza, ras, o treime din parcul Unirii ras pt a ni se oferi in schimb santuri pavate cu dale chinezesti total inestetice, ce sa mai vb de parcul garii care nu mai exista de mai mult de un deceniu. Iar pentru aia care ne trimit pe Mamut sau in „parcul din santurile cetatii” sa ne plimbam ori la mama deaq ori la 40 grade in timpul verii, ii invit sa mearga ei cu copii mici in carucioare sau cu batrani care nu pot face 10 pasi. Pe cand se „toaleteaza” parcul de langa consiliul judetean ca in mod sigur ciorile se vor muta acolo. „Toaletati” preventiv peste tot pe unde vedeti mai mult de 5 copaci laolalta.

ice 10 decembrie 2013 at 10:32

cred ca a ramas hava fara lemne de foc in iarna asta. i s-au terminat alea ce le-a taiat din padure pt drumul ala

Magda 10 decembrie 2013 at 10:52

Autorul articolului este pur si simplu lipsit de logica, pe langa faptul ca-i lipseste orice fel de talent gazetaresc !
– cu cata bucurie tampa clameaza mutilarea copacilor din centrul orasului sub pretextul rezolvarii ‘ problemei create de ciori” !
– in ultimii ani ciorile stau pe cladirile din jur si nu in copacii care sunt acum taiati, deci sa fie demolate !

Horea 10 decembrie 2013 at 12:31

@Magda

Si eu sesizam, zilele trecute, usurinta (ca sa nu-i spun nepasarea!) cu care „Autorul articolului” trateaza anumite subiecte de actualitate.
Cineva mi-a reprosat ca sunt prea sobru si ca-i cazul sa ma mai si destind.
Iti fac si eu aceeasi recomandare. Destindere. Relaxare.

Cat despre ciori, ce sa spun? Doar că, in multe situatii sunt mai descurcarete decat noi oamenii.

soimul de munte 10 decembrie 2013 at 11:58

asta-i titlu cu subanteles…”pasarica muta-ti cuibul…pe centura…”…”veste proasta pentru toate ciorile”

Take 10 decembrie 2013 at 21:41

grotesc.. astia sunt normali?

Ion Romanul 11 decembrie 2013 at 1:36

Jalnic articol, scris cu picioarele de un neavenit al breslei jurnalistice! Bucuriei lui tampe nu i se poate alatura decat ticalosia primarului Hava, un monstru anti-ecologist care a distrus mii de copaci din Alba Iulia plus vestigii romane inestimabile, rascolite cu buldozerul. Ciorile sunt un pretext pentru acest spalat pe creieri si reales, vai de noi, sef al PDL judetean. Mare lipsa de cadre trebuie sa aiba acest partid „setat” sa fie distrugator de mediu din clipa infiintarii. Rusine celor ce-i iau apararea, se vede ca habar n-au ce inseamna sa traiesti intr-un oras atat de celebru, dar atat de trist.