FOTO: Opt talentați fotbaliști din Alba, la faza finală a selecției FRF, la Govora
Opt talentați fotbaliști din Alba, de la cluburile Optimum Alba Iulia și Sportul Petrești (câte doi), Olimpia Aiud, CSȘ Blaj, Școala de Fotbal Valea Frumoasei și Juniorul Aiud, au intrat în vederile Federației Române de Fotbal, după ce au trecut mai multe acțiuni de selecție la categoriile de vârstă Under 11, Under 12 și Under 13 și au fost prezenți la Govora, la ultima fază a acestei acțiuni, alături de cei mai buni jucători din țară la respectivele categorii de vârstă.
Este vorba despre David Ponoran (Optimum Alba Iulia, foto, golgheter județean la under 14), Ștefan Hetea (Olimpia Aiud) și Victor Oniga (CSȘ Blaj) – la Under 13, David Lazăr (Optimum Alba Iulia), Andrei Spulber (Școala de Fotbal Valea Frumoasei Săsciori) – la Under 12, Eduard Andone (Juniorul Aiud), David Cîndroiu și Vlad Dican (ambii Sportul Petrești) – la Under 11 (în fapt acele categorii pentru care nu se întocmesc ierarhii).
“Este bine pentru fotbalul din Alba să avem 8 jucători în selecționate care reunesc 6 județe. Aceștia vor rămâne într-o bază de date a FRF, urmând să fie monitorizați în timp”, a spus antrenorul Alin Hancăș, referent zonal din partea FRF la nivelul județului Alba și lector în cadrul Școlii Federale de Antrenori. Acesta este implicat la nivelul fotbalului juvenil din județ, activând la AJF Alba și ca antrenor la CSȘ Blaj și ACS Școala de Fotbal “Ioan Suciu” Blaj.
Acțiunea FRF, în fapt o detectare a talentelor timpurii, cuprinde peste 400 de tineri jucători, care au fost văzuți la lucru de antrenori și scouteri, în întâlniri care au opus 8 selecționate (7 regionale și una din capitală). Până a ajunge la Govora, au fost mai multe selecții, plecând de la județul Alba, apoi o selecționată Alba – Hunedoara, arealul cuprinzând și fotbaliștii proveniți din județele Caraș-Severin – Timiș, respectiv Gorj – Mehedinți, pentru a se contura efectivul la fiecare categorie competițională.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia, final de cantonament în Slovenia, concluziile antrenorului Alexandru Pelici | „Alb-negrii” mai vor un fundaș central
Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a încheiat cantonamentul centralizat din Slovenia, al doilea stagiu extern al anului după cel din iarnă din Antalya. Antrenorul Alexandru Pelici a fost mulțumit de condițiile avute la dispoziție și consideră că lotul este echilibrat valoric și numeric, mai având nevoie de un apărător central. CSM Unirea Alba Iulia […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)