FOTO: Numeroși membri ai TNL Alba au participat la Școala Politică de Vară a TNL de la Eforie Nord

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Sub sloganul „Young Politicians – Smart Administrations”, în perioada 03 – 06 septembrie 2015, a avut loc la Eforie Nord, Școala Politică de Vară a TNL.

Jpeg
Jpeg

La această ediție au fost invitați diverși lideri ai Partidului Național Liberal: Teodor Atanasiu, Mircea Hava, Dan Motreanu, Ludovic Orban, Florin Alexe, Marian Petrache, Gheorghe Flutur, Raluca Turcan, Cristian Bușoi ș.a. Printre lectori s-au numărat și invitați de peste hotare, precum Andrei Spanu (din Republica Moldova, președinte TLDM) și reputați specialiști români din domeniul analizei politice (precum Alexandru Cumpănașu) sau din domeniul economic (precum Dan Pascariu, președinte UniCredit Țiriac Bank)

USR - Alegeri parlamentare 2020

La eveniment a participat și o numeroasă delegație de tineri din TNL Alba, între care s-au numărat: Gabriel Altomi, Alexandru Busuioc, Paul Cazacinco, Andreea Crișan, Ovidiu Crișan, Paula Crișan, Avram Meyer, Cristina Moldovan, Daniel Neag, Bogdan Păunescu, Cristian Puie, Marius Sularea, Adrian Simion.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Acesta din urmă a oferit și câteva detalii privind desfășurarea evenimentului:

«Vineri, 04 septembrie, cei peste 600 de participanți au avut bucuria de a-i avea alături pe cei doi copreședinți ai Partidului Național Liberal: Alina Gorghiu și Vasile Blaga. Cei doi lideri le-au vorbit tinerilor din TNL despre importanța alegerilor de anul viitor și i-au îndemnat să se implice puternic în acțiunile de partid, spre a deveni potențiali candidați ai PNL anul viitor. Sâmbătă, 05 septembrie, a avut loc și Colegiul Director al TNL, prezidat de cei doi copreședinți ai TNL (Costel Alexe și Sorin Moldovan), invitat special fiind Mihai Voicu (prim-vicepreședinte PNL), cel care a vorbit despre noua lege electorală și modul de desfășurare a alegerilor de anul viitor. Pe parcursul celor trei zile de seminarii și activități, printre temele abordate în cadrul sesiunilor de comunicări s-au numărat: importanța comunicării într-o campanie electorală, dezvoltarea sistemului de educație în România, problemele administrației locale și oportunități pentru rezolvarea lor, legislația electorală și impactul ei asupra partidelor, oportunități de dezvoltare economică în România etc.»

Comunicat PNL Alba

[Gallery not found]

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

mot 7 septembrie 2015 at 11:47

Blaga, Videan, Bercean, Anastase… etc. unde sunt ? De la aia aveau ce sa invete tinerii PeNaLi !

Marian 7 septembrie 2015 at 17:52

Eu am fost anul trecut la Scoala TNL. Imi pare rau ca anul acesta nu am putut merge. Est eun eveniment cu adevarat important si unde ai multe de invatat la seminarii. Cei care comenteaza aiurea pe acest subiect nu stiu despre ce vorbesc.

Așa zis-a Burebista 7 septembrie 2015 at 20:41

Mariane – ceea ce se învață acolo dă rezultate. De ce îți pare rău? Vrei și tu rezultatele pe care viitorul țării le va avea la DNA? Sau rezultatele în procente de mită pe care le obțin politicienii indiferent de funcția ocupată? Nu uita interviul lui Udrea. Acela e manualul nescris al oricărui politician. Dacă rezonezi până la identificare cu aceste principii la anul o să te ajut să prinzi trenul spre conferința tinerilor viitori infractori. O să îți dau vânt la pupa. Ca să-i dai o pupă lui Udrea. Sper s-o prinzi la mare.

Constantin 7 septembrie 2015 at 21:26

Este total nesanatos tipul acesta de discurs cum ca toti cei care se implica in viata politica sunt niste hoti, mincinosi, talhari s.a.m.d., indiferent de varsta, statut social, judet etc. Nu, nu toti sunt la fel. Exista in toate partidele tot felul de personaje care nu le fac cinste, dar, totodata, sunt si oameni de toata isprava, oameni seriosi, muncitori, care, ceea ce au reusit, au reusit prin munca, in mod cinstit. Si multi dintre ei sunt tineri.
Intamplator, pe cativa dintre cei care apar in fotografia de la acest articol, ii cunosc si ar trebui apreciati. Si ca ei sunt destui si in oras si in judet si in tara, doar ca noi ne-am obisnuit sa generalizam si sa aruncam cu noroi in toata lumea doar de dragul circului ieftin. Oamenii acestia nu fac lucruri senzationale, dar spre deosebire de altii (multi!) care doar stau pe margine, nu fac nimic, dar critica, ei fac. Fac lucruile simple, de zi cu zi, la locul lor de munca, in organizatiile din care fac parte s.a.m.d. Acele lucrui simple care, puse cap la cap, in timp ajung sa faca diferenta.
Oamenii acestia ar trebui apreciati pentru ca in timp ce altii din generatia lor pierd timpul ziua la terase sau pe facebook, sau noaptea in cluburi, ei fac altceva. Ce fac?
Unii stau in birouri si fac proiecte pentru comunitate (si doar ei stiu cum, nu de putine ori, pleaca dimineata de acasa la prima ora si ajung tarziu in noapte acasa si isi lasa copii dormind si ii gasesc dormind). Nu sunt proiect mari, senzationale, dar sunt proiecte prin care rezolva unele probleme care, daca nu ar fi ei, poate nu s-ar rezolva.
Altii isi lasa familia pentru cateva zile (uneori chiar si saptamanal) pentru a merge prin tara cu copii la tot felul de turnee si competitii pe care (culmea!) le mai si castiga si aduc orasului un pic de faima in plus. Nimeni nu-i intreaba de ce-i pun pe acei copii mai presus de familia si copiii lor. Doar ei stiu de ce fac asta.
Altii isi dezvolta micile afaceri pe care le conduc (si doar ei stiu in ce jungla se invart) si dau de lucru la doi – trei angajati, adica pun painea pe masa la doua trei familii.
Si toti s-au obisnuit cu ceea ce fac, isi asuma si sunt constienti ca, doar pentru faptul ca fac parte dintr-un partid politic, lumea s-a obisnuit sa-i injure. De ce continua? Pentru ca, tineri fiind, sunt optimisti si spera ca, pas cu pas, lumea se schimba in bine, iar ei vor sa contribuie, prin putinul pe care il fac, la aceasta schimbare, astfel incat copiii lor sa traiasca intr-o lume mai buna.
Pacat ca multi nu inteleg tot ceea ce am scris eu mai sus. Dar nu puteam sa nu scriu aceste lucruri, pentru ca ele sunt cat se poate de reale.

Așa zis-a Burebista 7 septembrie 2015 at 21:58

Este adevărat Constantine ce spui, nu te contrazic. Ai perfectă dreptate. Ca tânăr activist într-un partid rezultatele se obțin prin muncă. În principal munca de jos și unde efortul depus e mare. Dar vine momentul în care tânărul trage linia și se uită cum îl apreciază partidul: funcția meritată de el cu atâta muncă asiduă e luată de un fripturist. De un coate-goale. Acum spune-mi câți cunoști în situația asta. Câți politicieni din alte zone ale țării au luat caimacul din Alba și au uitat de noi? Sau vin cu tâmpenii neimplementabile ca să-și justifice activitatea?
Să te întreb ceva în mod serios: ce nevoie are un tânăr capabil de partid? Nu are nevoie deloc dacă e capabil. Se descurcă și fără.
Cunosc destui membrii de partid în Alba care au ajuns pe funcții fără a fi capabili. Pe una am întrebat-o fiindcă o cunosc personal și știu ce poate: „tu nu ești în stare să-ți faci activitatea la servici fără a fi ajutată în mai mult de 50% din timp; cum crezi că te vei descurca pe o funcție cu o răspundere mult mai mare?” Răspunsul a fost: „fac treaba subalternii; până să ajungă la mine un document are 10 verificări care poartă răspunderea; nu răspund eu”.
Asta e politica. Jungla e mic copil față de ce e în politică. Reamintesc ori de câte ori am ocazia discursul lui Udrea. De principiile enumerate de ea. Aceasta e adevărata politică, nu cea la care visează tinerii.
Am zis!

Constantin 7 septembrie 2015 at 23:01

Ma tem mai Burebista ca uiti si tu un aspect important. Atata vreme cat oamenii tineri si seriosi, ca cei despre care am amintit, sunt descurajati sa se implice in politica si sa schimbe lucrurile in bine, atunci politica o vor face oportunistii care sunt siguri ca subalternii le rezolva problemele iar ei nu au nicio raspundere.
Si eu am zis!

ionel 7 septembrie 2015 at 12:08

clanul betzivilor si betzivelor de pe STAGE CLUB .

pavel 7 septembrie 2015 at 12:09

ei sunt vitorul tarii :))))

Traian-pentru A.Z-a Bure 7 septembrie 2015 at 22:51

Acest golan care se folosește de numele unui mare conducător al dacilor ar trebui sa-și bage un c…t în gură. El n-are calitatea morală să facă asemenea comentariu. Un excrement care nu stie câte mere are în straiță vorbește despre politică ca despre buda din fundul curții în care ma-sa n-a reușit sa-l arunce atunci când l-a făcut. Lasă-i măi neică în lume, pe alții să facă politioca PNL ,dar nu tu care arunci în derizoriu tot ce se face în județul ăsta!. Sictir, acestei jigodii puturoase, angajat la stat, care papă pe nedrept banii poporului, făcând comentarii pe forum, toată ziua.

papilon 8 septembrie 2015 at 18:40

reprezentativi ce-i drept. betivi, prostituate, inganfati si agramati. viitor de aur are aceasta tara. insa sunt sigur ca nu ei vor reprezenta viitorul acestul partid, deoarece multi dintre ei nici nu cunosc semnificatia cuvantului politica

Nelu 9 septembrie 2015 at 8:02

Pilele duse la distractie

URBAN 9 septembrie 2015 at 9:41

Buna.
Pacat ca societatea civila din ALba Iulia este slab reprezentata si NU ia atitudine pentru anumite „hotarari” ale consiliului local.
Exemplu:
– parcarile de TOT FELUL.

GRATUITE !!!!!! AR FI CORECT SA FIE APLICAT PRINCIPIUL: PRIMUL SOSIT, PRIMUL OCUPAT LOCUL !!!! ASA NU SE CEARTA NIMENI CU NIMENI, NU AR MAI DORMI PE SCARI NOAPTEA LA PRIMARIE, ETC.

SUNT NISTE GRESELI GRAVE ALE ADMINISTRATIEI PUBLICE.

Sunt niste biruri impuse pe banii si nervii oamenilor.
Acestea afecteaza in primul rand localnicul orasului, pentru vizitatorul care vine o data pe an, nu este o problema speciala.
NU SE GANDESTE NIMENI LA PROBLEMELE ASTEA !!!!!!!!

As dori din tot sufletul ca ADMINISTRATIA ACTUALA SA FIE MAREA PERDANTA PENTRU IMPLEMENTAREA UNOR MASURI CARE INGREUNEAZA VIATA LOCALNICILOR SI II STRESEAZA PSHIHIC.

ALOOOOOO SOCIETATEA CIVILA ???????!!!!!!!
ALOOOOOO PRESA, MEDIA ????????!!!!!!!!
HAIDETI SA FACEM INTALNIRI SI SA LUAM ATITUDINE !!!!!!!!!