Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul patru în proba de 3000 metri obstacole, din cadrul Campionatelor Balcanice pentru seniori, din Izmir (Turcia)

Rezultatul este unul remarcabil în condițiile în care sportiva pregătită de Cristina Man și-a îmbunătățit rezultatul personal, reușind PB (10:01.23). În același timp, Blaga are șanse majore de a fi prezentă la Campionatele Europene de atletism, de la Roma din 7-12 iunie

A fost o cursă grea cu adversare puternice si cu mai multă experiență. Mihaela vine după o serie de competiții reusite sezonul acesta. Este un uriaș PB cu 7 secunde mai puternic decat anteriorul. Așteptăm mâine clasamentul european pentru a vedea dacă ne-am calificat la Campionatele Europene de la Roma„, a transmis Cristina Man (CSȘ Blaj/AC „Mica Romă” Blaj).

Cursa de 3000 metri obstacole din cadrul celei de-a 77-a ediții a Campionatelor Balcanice a fost câștigată de Luiza Gega (Albania) – rezultat 9:26.40, urmată de Dedrya Kunur (Turcia) – timpul 9:45.69 și Andreea Stavilă (Moldova) – rezultatul 9:52.90

Anul trecut, la Balcaniada din Serbia, Mihaela Blaga a terminat pe poziția a 6-a cu 10:15.97. Mihaela Blaga (20 de ani) a fost desemnată anul trecut cea mai bună sportivă din Alba și are șansa să concureze la Campionatele Europene de Seniori, în cursul lunii viitoare, o adevărată provocare

Astăzi, ora 16.00, la Munchen, România – Ucraina | „Tricolorii” debutează la Euro 2024, cu albaiulianul Nicolae Stanciu căpitan

Astăzi, ora 16.00, la Munchen, România – Ucraina | „Tricolorii” debutează la Euro 2024, cu albaiulianul Nicolae Stanciu căpitan România – Ucraina, programat în a patra zi a turneului final Euro 2024, la Munchen, reprezintă debutul „tricolorilor” lui Edward Iordănescu la turneul continental. O confruntare așteptată cu interes deosebit, preconizându-se că „Allianz Fussball Arena” din […]