FOTO: Metalurgistul Cugir – Sticla Arieșul Turda 3-1 (2-1) | Cugirenii, conduși imperial de antrenorul Lucian Itu, au încheiat „en fanfare” turul, cu a 5-a victorie la rând!

Metalurgistul Cugir a încheiat “en fanfare” prima parte a campionatului, vctorie pe propriul teren, în ultima rundă a turului, scor 3-1 (2-1) cu Sticla Arieșul Turda, ce a suferit prima înfrângere externă în acest sezon.

Gruparea de sub Drăgana a obținut a 5-a victorie consecutivă și a ajuns la al 9-lea joc fără a cunoaște gustul eșecului. Cea mai bună echipă din Alba în această stagiune și-a apropiat, pe merit, trei puncte prețioase și va intra liniștită în vacanță, iernând în apropierea podiumului, pe poziția a 4-a. Cel mai bun jucător de pe teren a fost antrenorul gazdelor, Lucian Itu, la 41 de ani, ce a înscris golul trei în minutul 71 și a mai avut alte două pase decisive!

O victorie importantă și justă realizată de cugireni, împotriva unei grupări ce nu pierduse de mai bine de două luni, din etapa a 5-a

“Roș-albaștrii” au avut un start de joc de senzație marcând rapid două goluri prin Șuteu (5) și Dohotariu (17), la rampă aflându-se de fiecare dată antrenorul Lucian Itu, un adevărat talisman pentru cugirenii (“veteranul” de 41 de ani a început să joace în această toamnă tocmai din momentul din care Metalurgistul a uitat să piardă). Turdenii și-au revenit cu greu din șoc, punctând din penalty (44) prin F. Cordoș, însă au rămas în inferioritate numerică la reluare, când Ititesc a fost eliminat în minutul 58.

*1-0, MIN. 5: ȘUTEU a șutat în diagonală, de la 15 metri, după o pasă venită de la Itu

*2-0, MIN. 17: DOHOTARIU a majorat avantajul, din centrul careului, cu capul, după o centrare venită de la… antrenorul Lucian Itu

*2-1, MIN. 44: F. CORDOȘ transformă un penalty, șut în dreapta, după o infracțiune comisă de Șuteu, l-a ținut pe F. Cordoș

*3-1, MIN. 71: ITU marchează cu ut șut fabulos, de la 18 metri, sub bară, după o pasă venită de la Șaucă, după o pătrundere Bold

După pauză, turdenii au amenințat prin Ititesc (54) pătruns frontal și deposedat de I. Grozav. L. Itu (56) a reluat puțin peste, cu capul din 6 metri, la centrarea lui Șaucă. Același Itu a tras periculos de la distanță, în minutul 76, puțin peste. Șut din întoarcere Șaucă (89), pe lângă bara dreaptă

*Ititesc – eliminat în minutul 58

Oapeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 58, când Ititesc a văzut al doilea avertiment, după un diferend cu Bold, primul galben fiind primit 10 minute mai devreme

Oaspeții au replicat prin șutul de la 20 de metri trimis de Savu, respins în corner de R. Anton (21)

“Roș-albaștrii”, la ultima reprezentație a anului în fața propriilor suporteri, vor să termine cu un succes prima parte a campionatului, dar nu pot omite faptul că au în față un oponent extrem de periculos, în fapt singura echipă a seriei ce nu a pierdut în tur pe terenuri străine, turdenii lui Constantin Olariu adunând în deplasare 10 puncte (două victorii și 4 remize).

Echipe de start

Metalurgistul: R. Anton – Bold, Dohotariu, I. Grozav, Șuteu – Șaucă, D. Casian (90, L. Contra), M. Neagu, Dicu (86, Davidaș), P. Păcurar, Itu (81, R. Voicu); rezerve N. Bănică, Corojan, Baratky, Șt. Radu. Antrenor Lucian Itu

Sticla: R. Pop – Cimpoeșu, F. Cordoș, Cocoară, V. Marcu, Bria (81, Băețan) Ititesc, Al. Savu (83, R. Tothăzan), Varodi (46, Fl. Dan), Cobârzan (79, Porin), Paleoca; rezerve Ursu, Tothăzan, Selegean, Băețan, M. Porin, Indreica. Antremor Constantin Olariu.

Gruparea condusă de antrenorul jucător Lucian Itu este pe val, într-o formă de zile mari, cu 4 victorii la rând, cea mai bună reprezentantă a Albei în acest campionat. Cugirenii au strâns 8 jocuri în care nu au cunoscut gustul eșecului (16 puncte din 24 posibile), ultima înfrângere fiind în etapa a 6-a (în 27 septembrie, 0-2 la Odorheiu Secuiesc), totalizând două luni invincibile (64 de zile).

Avertismente: Șuteu (43). I. Grozav (58), Bold (58), D. Casian (86)/ Ititesc (49, 58), Fl. Dan (62), F. Cordoș (90+1) *Cartonaș roșu: Ititesc (58)

Arbitri: Iul. Mihai (Rm Vâlcea), L. Ungvari (Harghig), Z. Biro (Belin) Observatori S. Ciotlăuș (Deva), E. Gîț (Deva)

[nggallery id=7580]

Atomic Blaj, debut la minibaschet masculin cu rezultate de apreciat la Festivalul Regional, prima participare oficială

Echipa Atomic Blaj a avut parte de un debut pozitiv la nivelul baschetului competițional juvenil. Echipa din „Mica Romă” a participat la prima ediție a Festivalului Regional de minibaschet, la Brașov, în „Zeiden Arena”. În fapt a fost prima participare oficială a unei echipe din Blaj la o competiție organizată de Federația Română de Baschet. […]