FOTO, LIVE-TEXT, Unirea Alba Iulia – Industria Galda 1-0 (0-0) | Lăsconi, gol de „aur”! „Alb-negrii”, specialiști în derby-uri județene, Industria – la primul eșec stagional

Unirea Alba Iulia s-a specializat în derby-uri județene, câștigînd al doilea meci împotriva unei conjudețene, 1-0 (0-0) cu Industria Galda de Jos, după ce precedenta victorie stagională a fost împotriva formației de sub Drăgana, Metalurgistul Cugir.

Lăsconi (74) a marcat unicul gol al întâlnirii ce a însemnat revanșa „alb-negrilor” după eliminarea din Cupa României, Adorian Himcinschi respiră ușurat după ce postul i-a fost în pericol, iar Paul Ciucă a înregistrat întâiul insucces stagional.

La 10 zile distanţă de disputa din Cupa României, adjudecată de „galben-albaştri” în urma loviturilor de departajare, Unirea Alba Iulia şi Industria Galda de Jos se înfruntă iar într-un derby judeţean al orgoliilor, de data aceasta în etapa a 5-a a Seriei a 5-a, partida disputându-se vineri, de la ora 17.00, pe „Cetate”.

*1-0, MIN. 74: corner executat de Selagea, Al. Man (fostul echipier al Galdei) a deviat cu capul, Iancău a ieșit greșit, iar LĂSCONI și-a răscumpărat ratările și a împins balonul în plasă, cu capul, din apropiere, din 5 metri

În tribune sunt aproximativ 1000 de spectatori. Industria a început mult mai bine și a fost amenințătoare din minutul 2, când Suciu a scos de sub bară șutul la colțul scurt trimis de Cernea. În minutul 18, portarul unirist își salvează iar echipa, respingând în corner șutul puternic trimis de D. Dup, fostul său coleg. Unirea amenință întâia oară buturile lui Iancău patru minute mai târziu, când Selagea a șutat peste după pasa lui Davidaș. Amfitrionii echilibrează jocul, iar Lăsconi a deviat elegant, puțin pe lângă stâlpul drept centrarea lui Selagea.

*Lăsconi, două ocazii monumentale!

În minutul 35, Lăsconi își bate joc de o ocazie monumentală, singur că Iancău a tras în portarul advers! Fază similară în minutul 41, când Lăsconi are al doilea episod al duelului său cu Iancău, dar nu-l poate învinge din 8 metri. Practic cei doi goalkeeperi au fost în prim planul reprizei întâi, una antrenantă, fără nervi sau evenimente regretabile. }n minutul 45+1, D. Lupșan a reluat din careul mic, puțin pe lângă bară, ratând o ocazie imensă

În actul secund, jocul a scăzut în intensitate, până în minutul 60 nefiind nicio situație de poartă, iar după minutul 70 a început să plouă abundent.

Uniriștii au prins aripi după deschiderea scorului, iar în minutul 83, Iancău respinge excelent o lovitură liberă executată de Selagea. Industria a ratat marea ocazie de egalare prin Baghiu, în minutul 90, când Suciu a respins miraculos lovitura de cap al acestuia din 8 metri! Iancău a ajuns în prelungiri în careul advers, însă Selagea, scăpat singur în minutul 90+2 de la centru a încercat o scărită de efect, însă Iancău a reținut!

*Omagiu lui Iani Mitracu!

În pauză, spectatorii au adus un omagiu lui Iani Mitracu, atacantul unirist dispărut prematur dintre noi. Iani ar fi împlinit 56 de ani în 22 septembrie, iar suporterii au aplaudat în memoria vârfului ce a încântat în „alb-negru” mai bine de un deceniu.

Există presiune în tabăra amfitrionilor, mai ales în ceea ce-l priveşte pe antrenorul Adorian Himcinschi, ce practic îşi joacă postul în acest meci, chiar dacă zvonurile acestor zile nu au prins contur oficial.

*Avertismente: S. Fulea (79)/ G. Goronea (57), S. Mureșan (59), Cernea (74), D. Dup (75), D. Lupșan (88)

Echipe: *Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – N. Rus (56, B. Ștef), Al. Man, I. Grozav, Ad. Matei – Apetri, Selagea, S. Fulea, Tat – Davidaș  (67, An. David) – Lăsconi (90+1, Onacă): rezerve Petric, R. Scrob, Cr. Păcurar, Schiau. Antrenor Adorian Himcinschi.

*Industria: Iancău – Rodean, D. Lupșan, R. Trif, Boancă – Frențiu (80, Baghiu), G. Goronea, Vonya, D. Dup (75, Buligă) –  Cernea – S. Mureşan; rezerve Căt. Ștef – Olar, Gombocz, Oniche, Popa Bîrsan. Antrenor Paul Ciucă.