FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – Performanța Ighiu 3-1 (1-0) | „Roș-albaștrii” câștigă, în premieră, derby „de Alba”, rămân invincibili și urcă pe podium

Metalurgistul Cugir învinge în premieră în derby “de Alba” în acest sezon, 3-1 (1-0), cu Performanța Ighiu și urcă pe locul secund în Seria a 5-a a eșalonului terț. Gruparea de sub Drăgana are un start de retur excelent, fiind singura invincibilă din Alba, a legat trei victorii la rând și a urcat pe podium în Vinerea Mare. Partida a fost una spectaculoasă, cu multiple oportunități, cele mai mari fiind cele semnate de Sorian (14)  – bară, Făgărășanu (38), respectiv Tineiu (12, la 0-0) și Cl. Oara (48).

În schimb ighenii nu se regăsesc de trei runde, răstimp în care au adunat doar un punct și au coborât de pe locul secund în afara podiumului.

*1-0, MIN. 15: FĂGĂRĂȘANU, golgheterul seriei, finalizează simplu din centrul careului, o pasă venită de la Șaucă, din dreapta, la un contraatac al gazdelor.

*2-0, MIN. 71: lansat excelent pe contraatac, FĂGĂRĂȘANU a majorat avantajul cu un șut elegant, cu efect, la colțul lung!

*2-1. MIN. 74: CL. OARA trnsformă un penalty acordat pentru un henț al lui Tăban.

*3-1, min. 90: ȘAUCĂ, din alunecare, împinge balonul în plasă, la centrarea perfectă venită de la Șuteu, abia intrat în teren

La reluare, Ighiul are o șansă mare de a egala, prin Cl. Oara (48) – șut de la 14 metri respins de Crivăț în lateral! În mintul 57, Făgărășanu a trmis de la 17 metri, Sporea a reținut în doi timpi. În minutul 60, Fetița și-a încercat șansa de la 30 de metri însă balonul a trecut alături. Făgărășanu (67) a reluat mult peste de la marginea careului. În minutul 83, șut Tăban de la 16 metri, peste, iar în minutul 88, Făgărășanu depășește trei adversari, însă șutează pe centru iar Sporea a prins în doi timpi. În minutul 90+3, voleu Lăcătuș de la 30 de metri, respins de Crivăț

La pauză amfitrionii conduc cu 1-0 după un meci excelent, peste nivelul eșalonului terț, cu ocazii mari de fiecare parte

Gazdele puteau majora avantajul în minutul 39, când Făgărășanu are o acțiune superbă, driblează trei adversari, dar de la 10 metri trage pe centru, iar Sporea respinge. Replica vine imediat, Hidișan a tras de la marginea careului puțin alături, în diagonală (34). În minutul 31, Făgărășanu a șutat de la 20 metri peste transversală. Cl. Oara (17) ratează egalarea, reluând alături, cu capul de la 12 metri. În mintul 14, bară pentru gazde, Sorian execută o lovitură liberă de la 17 metri, la colțul scurt, în bara dreaptă.  Minutul 12, ocazie monumentală pentru Performanța: Crivăț scoate incredibil, din vinclu, libera lui Hidișan de la 17 metri, iar Tineiu, din 2 metri, reia peste! În minutul 8, Sorian execută o lovitură liberă de la 35 de metri lateral stânga, Sporea a respins peste transversală

În tribune sunt puțin peste 400 de spectatori, plouă torențial în Vinerea Mare sub Drăgana

Echipe de start:

Metalurgistul: Crivăț – Tăban, Itu, Negrescu, Vărărean – Șaucă, Măd. Popa, Sorian, M. Neagu – Codrea, Făgărășanu (89, Șuteu); rezerve N. Bănică, Cioban, Scurtu, Firan, Udrea. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Performanța:  Sporea – A. Câmpean, Iclănzan, Potopea, Ad. Mărginean – Trifa, Joldeș (46, Unguru) – Fetița, Hidișan (63, Ad. Lăcătuș), Tineiu (72, Seiwerth) – Cl. Oara;  rezerve Zăvoi, Petruse, Olălău, Circov. Antrenori Mihai Manea și Raul Oargă.

Avertismente: Itu (13), Făgărășanu (44), M. Codrea (53), Crivăț (68)/ Trifa (20), Iclănzan (45), Ad. Mărginean (55), Cl. Oara (85).

În duelurile directe din toamnă, ambele pe “Cetate”, “roș-albaștrii” au suferit, 1-2 în eșalonul terț, respectiv eliminare din Cupa României, după loviturile de departajare. Dacă amfitrionii au efectivul complet, în schimb gruparea vizitatoare acuză probleme: Cl. Marcu și Cordoș – accidentați (Hidișan, Circov și E. Crișan – nerestabiliți complet).

[nggallery id=5417]

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]