FOTO, LIVE-TEXT, în derby-ul campionatului, HC Alba Sebeş – CSM Slatina 23-19

HC Alba Sebes bucurie138 HC Alba Sebeş joacă astăzi, în Sala „Florin Fleşeriu”, derbyul campionatului la handbal feminin, finala pentru promovare cu CSM Slatina.

*Scorul minut cu minut

Final de meci 23-19.

*23-19 a înscris Bianca Bazaliuc

*23-18 punctează Ana Ciolan

*22-18 cu un minut înainte de final

*Paula Chirilă eliminată pentru două minute

*22-17 cu două minute înainte de final a înscris pentru Slatina Cristina Cojocaru

*22-16 pentru CSM Slatina a punctat Bianca Bazaliu

*Oaspetele ratează o lovitură de la 7 metri

*22-15 în minutul 55 a înscris pentru HC Alba Sebeş Ana Ciolan după o pătrundere individuală

*21-15 Marcela Malac recidivează cu o execuţie asemănătoare cu precedenta

*20-15 Malac Marcela lansează un trasor care se opreşte în vinclul porţii adverse cu 10 minute înainte de final

*19-15 Ana Maria Hanciuc marchează pentru echipa oaspete

*19-14 din extremă stângă Paula Hoha înscrie pentru Sebeş în minutul 49 al partidei

*18-14 din 7 metri a punctat pentru Slatina Bianca Bazaliu

*18-13 Ana Ciolan înscrie pentru Sebeş după aproximativ 10 minute, timp în care gazdele au uitat gustul golului

*17-13 Ana Maria Hanciuc stabileşte o diferenţă de 4 puncte pe tabelă cu 14 minute înainte de final

*în minutul 46 Irina Muntean lasă Sebeşul în inferioritate numerică pentru 2 minute

*17-12 Anca Jianu înscrie pentru Slatina

*Din nou goalkepeer-ul Sebeşului are o intervenţie salutară în postură de unu la unu cu adversarulHC Alba Sebes bucurie150

*17-11 în superioritate Bianca Bazaliu a înscris pentru CSM Slatina

*în minutul 41 Anişoara Marcu Durac a fost eliminată timp de două minute

*Portarul Sebeşului, Viorica Suba a intervenit excelent la două mingi ale adversarelor

*17-10 în minutul 39 a înscris de pe extremă Paula Hoha

*16-10 a marcat pentru oaspete Aurelia Cristioaică

*16-9 în minutul 36, Ana Ciolan a recuperat o minge la 9 metri de poarta adversă, marcând în poarta Slatinei

*15-9 în minutul 34 a înscris Narcisa Verde pentru CSM Slatina

*15-8 Aceeaşi Mădălina Bonea a înscris

*14-8 Mădălina Bonea a înscris simplu de pe semicerc

*13-8 în debutul mitanului secund, Paula Chirilă a transormat o lovitură de la 7 metri

[nggallery id=1174]

A început repriza secundă

*12-8 a marcat Lavinia Dobromir printr-o aruncare de la 9 metri

*11-8 marchează Ana Ciolan de la 7 metri

*10-8, minutul 25, o altă lovitură de la 7 metri, pentru CSM Slatina, marchează Bazaliu

*10-7, boltă din 7 metri Paula Chirilă, eliminare în tabăra Sebeşului tocmai marcatoarea

9-7, Hamciuc a transformat un  7 metri, în poartă fiind Daniela Vălean

*minutul 22 şi 72, 9-6: pătrundere individuală L. Dobromir finalizată cu şut din cădere

*minutul 21, Lavinia Dobromir a făcut 8-6, după ce vizitatoarela au redis handicapul prin Hamciuc

*minutul 19, 7-5, a marcat D. Mihalache, oltencele s-au apropiat iar la două goluri

*7-4, Marcela Malac la doua reuşită, după ce la faza anterioară marcase Hamciuc

*6-3, o altă aruncare de la 7 metri transformată de Bianca Bogdan

4-3, a punctat şi Marcela Malac, iar Suba are o intervenţie excelenţă, pe contraatac a finalizat Bianca Bogdan

3-2, Dobromir, a marcat imediat Cristoaica si e egalitate

2-2, a egalat A. Cristoaica, în minutul 10

2-1, a redus scorul cu un şut de la 10 metri B. Bazaliu

2-0, aceeaşi Paula Chirilă

1-0, Paula Chirilă, din 7 metri, minutul 3

Sebeşul are primul atac, în componenţa Suba – Bunea, Dobromir, Ciolan, Chirilă, Marcu, B. Bogdan.

*Imnul României interpretat de Fanfara din Petreşti

O premieră pentru Sala „Florin Fleşeriui”, Imnul României interpretat de celebra fanfară din Petreşti

*Echipele de start

HC Alba Sebeş: Daniela Vălean (1), Viorica Suba (12), Lenuţa Mormeci (16) – Mădălina Bonea (4), Simina Neag (5), Bianca Bogdan (6), Paula Chirilă (7), Lavinia Dobromir (9), Marcela Malac (10), Andreea Petre (11), Ana Ciolan (13), Adriana Tămaş (15), Irrina Muntean (17), Paula Hoha (18), Alexandra Oncu (19), Anişoara Durac (88).

CSM Slatina: Elena Popovici (1), Diana Mihalache (2), Aurelia Cristoaică (5), Geanina Drăghici (6), Narcisa Verde (7), Georgiana Piţigoi (8), Ioana Mihai (9), Cristina Cojocaru (10), AnaMaria Hamciuc (11), Adriana Staicu (12), Loredana Manolache (13), Gabriela Cichia (14), Anca Jianu (15), Elena Nagy (16), Bianca Bazaliu (18).

*Sala plină cu o jumătate de oră înainte

Peste 700 de spectatori sunt oprezenţi în Sala „Florin Fleşeriu” pentru a asista la meciul campionatului, organizatorii au pregătit surprize, majoretele „Hai cu noi” de la LPS Sebeş şi Clubul de dans „Fantasy Dance”, plus Fanfara din Petreşti ce va interpreta Imnul României. Printre cei prezenţi se numără notabilităţi judeţene, reprezentanţi de seamă ai CJ Alba, inclusiv preşedintele Ion Dumitrel

Echipa lui Alexandru Weber este obligată să învingă pentru a spera la Liga Naţională, fanii având parte de numeroase surprize.

[nggallery id=1172]

Volei Alba Blaj, în semifinalele Diviziei A1

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de seturi și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]