FOTO, LIVE-TEXT: Gloria Teuz Cermei – Unirea Alba Iulia 2-2 (1-0) | „Alb-negrii”, revenire spectaculoasă și egalare Selagea în prelungiri!!!

La Cermei, Unirea Alba Iulia a reușit să smulgă un punct în prelungiri, după o revenire de senzație, scor 2-2 (0-1), golul egalizator fiind marcat de căpitanul Selagea în minutul 90+4. Conduși cu 2-0, reușite Nistor (17, penalty) și Capătă (47), „alb-negrii” au remontat spectaculos și au înscris prin An. David (68, din postura de rezervă) și Selagea (90+4), pentru o remiză care a încurcat planurile arădenilor, ce au ratat a șaptea victorie consecutivă.

Introdus inspirat în minutul 59, atacantul Andrei David a fost eroul oaspeților, fiind implicat în ambele reușite ale uniriștilor.

*Adrian Bicheși: „Un egal pe care l-am meritat”

Un egal care l-am meritat, mai ales că am întâlnit o formație puternică, ambițioasă, cu jucători experimentați. În multe momente au fost superiori oponenților, mai ales pe construcție. Din păcate suferim în continuare la finalizare, iar adversarul marchează la prima ocazie. Andrei David a intrat foarte bine în joc, are mari marite la acest rezultat, putea să încline balanța în favoarea noastră, după ce a marcat a mai ratat alte două ocazii”, a declarat Adrian Bicheși. Unirea Alba Iulia a început într-un sistem tactic 4-5-1, fără R. Ivan – lăsat la echipa de juniori, intervenind și accidentarea lui F. Morar, iar la pauză s-a trecut într-un 4-3-3, jocul fiind unul pe contre, cu ocazii mai mari în contul grupării albaiuliene.

Min. 1: A început partida, gazdele joacă în alb-roșu, oaspeții în alb-negru

Min. 3: Davidaș nu ajunge să reia un balon din 8 metri, trimis de Mureșan de pe stânga

Min. 8: Schimbare la Unirea: Morar iese accidentat și intră Oara

Min. 11: Nistor ia galben pentru un fault în atac

Min. 17: GOL Cermei! Deta intră în careu și e cosit de Potopea. Galben pentru fundașul gazdelor și penalty pentru gazde. Execută Nistor puternic în stânga lui Sporea, care atinge balonul, dar nu poate evita golul

Min. 22: Mureșan e lansat pe culoar, dar Gârlea e mai rapid decât atacantul oaspeților și reține balonul

Min. 30: Meci pe contre la Cermei, cu gazdele fiind ceva mai active și incisive, dar fără ocazii de gol

Min. 35: Tat trage cu stângul de la 22 de metri ușor lateral stânga peste poartă

Min. 37: P. Păcurar cere penalty după un duel fizic cu Varga în careu, dar arbitrul nu dă nimic, ci doar galben pentru proteste lui Vitinha

Min. 45+1: E pauză la Cermei la scorul de 1-0

Min. 49: GOL Cermei! Vezan i-a oferit o pasă de maestru lui Capătă, acesta îi suflă balonul lui Sporea și trimite în plasă din 3 metri

Min. 54: Vezan prinde un șiret plin din lovitură liberă de la 28 de metri, Sporea atinge și trimite în bara din stânga sa

Min. 58: Cartonaș galben pentru Varga

Min. 59: Schimbare la Unirea: A intrat David în locul lui Mureșan

Min. 61: Schimbare la Cermei: A intrat Prună în locul lui Vlad

Min. 63: Deta pasează de pe stânga în centru, Sporea reține din fața lui Prună

Min. 68: GOL Unirea! Vitinha a centrat de pe stânga, An. David marchează cu capul din 7 metri în stânga lui Gârlea

Min. 70: Ocazie mare pentru oaspeți. Selagea a trimis pe culoar, David scapă singur, dar Gârlea are un reflex excelent cu brațul stâng

Min. 73: Schimbare la Unirea: Intră Goguța în locul lui Tat

Min. 82: Schimbare la Cermei: Intră Mihuța în locul lui Vezan

Min. 87: Galben pentru Lupșe

Min. 90+2: David finalizează din 5 metri o fază în careul gazdelor, Gârlea respinge cu un ultim efort în corner

Min. 90+4: GOL Unirea! Vitinha a centrat de pe dreapta, David a reluat cu capul, Gârlea a respins până la Selagea care a reluat în plasă de la colțul lung

Mai multe detalii, în link-ul de mai jos:

Livetext, Liga a 3-a: Lunca Teuz Cermei – Unirea Alba Iulia 0-0 și Crișul Chișineu Criș – Millenium Giarmata 0-0

La ultima apariție acasă, trupa din Țara Sămădăilor (27 de puncte) întâlnește o echipă ieșită din obiectivul promovării, doar locul 10, cu 17 puncte.

Echipe:

Cermei: Gârlea – Polgar, Varga, Nistor, Sabău – Tănase, Vezan – Mager, Vlad, Deta – Capătă.

Unirea: Sporea – F. Morar (8, Cl.  Oara), Potopea, I. Grozav, Vitinha – Al. Giurgiu – Davidaș, Tat (73, Goguța), Selagea, P. Păcurar – S. Mureșan (59, An. David). Pe bancă: Căt. Suciu – Scrob, C. Păcurar. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă.

Arbitri: N. Kemenes (Baia Mare), T. Kopriva, Z. Kopriva (Satu Mare) Observatori V. Balaj (Drobeta Tr. Severin), I. Poclid (Timișoara)

[nggallery id=6465]

Aiudeanul Raul Șteau, promovare în elită cu Gloria Buzău!

Aiudeanul Raul Șteau, promovare în elită cu Gloria Buzău Mijlocașul aiudean Raul Șteau a promovat pe prima scenă cu Gloria Buzău. În penultima rundă a play-off-ului eșalonului secund, echipa condusă de Andrei Prepeliță a învins 3-0 pe Unirea Slobozia, iar Gloria Buzău a revenit, după 15 ani, în elita fotbalului românesc. Este a 4-a promovare […]