Rămâi conectat
Zilele Municipiului Sebeș - 2022

Sport

FOTO: Înotătorii de la LPS Alba Iulia, peste 50 de medalii la Cupa Ciuc

Dan HENEGAR

Publicat

în

La primul concurs după o pauză în activitatea competițională, întotătorii de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia au realizat un palmares remarcabil la Miercurea Ciuc, la “Cupa Ciuc”: 57 de distincții adjudecate de cei 14 înotători, între care 18 medalii de aur, 27 de medalii de argint și 12 medalii de bronz, dar și multe recorduri personale, concurs la care au luat startul 210 competitori ce au reprezentat 19 cluburi din două țări (România și Republica Moldova). Întrecerea a însemnat un bun prilej de verificare a stadiului pregătirii înaintea campionatelor naționale de juniori, tineret și seniori, în bazin de 25 metri (Otopeni, 10-13 noiembrie), de poliatlon, copii 10-11 ani (Tg. Mureș, 2-4 decembrie) și cadeți (Miercurea Ciuc, 8-11 decembrie).

Toți sportivii pregătiți de profesorii Rodica Bob, Nicolae Bob și Marius Lobonțiu au urcat pe podium, după cum urmează:

*Andrea Zsebe (11-12 ani) – 6 medalii de aur în probele de 50 metri bras, 100 m bras, 200 m bras, 100 m fluture, 200 m spate și 200 m mixt;

Elit - Gustul Desăvârșit

*Lukas Stâncel (15-16 ani) – 4 medalii de aur la 50 metri spate, 100 m spate, 200 m spate, 200 m mixt și 3 medalii de argint la 50 m liber, 100 m liber și  200 m liber;

*Daria Remete (15-16 ani) – 4 medalii de aur la 50 metri fluture, 100 m fluture, 100 m spate, 200 m spate și două medalii de argint la 100 m bras, 200 m mixt; *

Ilinca Ileana-Pienariu (9-10 ani) – două medalii de aur la 50 metri fluture, 50 m spate și 3 medalii de argint la 200 m mixt, 200 m liber, 50 m liber;

*Clara Adam (13-14 ani) – o medalie de aur la 200 metri spate, două medalii de argint la 50 m liber, 100 m liber și 3 medalii de bronz la 200 m liber, 50 m spate, 100 m spate;

*Sergiu Rus (13-14 ani) – o medalie de aur la 200 m spate;

*Daria Adam (15-16 ani) – 5 medalii de argint la 200 metri liber, 100 m fluture, 50 m fluture, 100 m liber, 50 m liber, o medalie de bronz la 200 m mixt;

*Anda Opriș (13-14 ani) – 4 medalii de argint la 100 metri spate, 200 m spate, 50 m spate, 200 m liber și două medalii de bronz la 50 m liber, 100 m liber;

*Robert Krizbai (15-16 ani) – 3 medalii de argint la 50 metri spate, 100 m bras, 200 m bras, o medalie de bronz la 50 m bras;

*Maria Vlad (13-14 ani) – două medalii de argint la 50 metri fluture și 100 m fluture, o medalie de bronz la 200 m mixt;

*Armand Enescu (9-10 ani) – două medalii de argint la 100 metri spate, 200 m mixt;

*Cristiana Adam (9-10 ani) – o medalie de argint la 50 metri spate si o medalie de bronz la 50 m fluture;

*Ayan Gheorghiu (15-16 ani) – două medalii de bronz la 100 metri bras, 200 m bras;

*Albert Marc (15-16 ani) – o medalie de bronz la 200 metri spate

*podium albaiulian în proba de 50 de metri spate, în ordine, Lukas Stâncel, Robert Krizbai și Albert Marc.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Publicitate

Sport

FOTO: Crosul Uniri, a 53-a ediție | Sportivii din Alba, în prim-planul tradiționalului concurs dedicat Zilei Naționale

Dan HENEGAR

Publicat

în

Crosul Unirii, a 53-a ediție a tradiționalei competiții atletice cuprinsă în calendarul evenimentelor dedicate Zilei Naționale, s-a desfășurat în weekend, pe traseul deja consacrat din Șanțurile Cetății.

Conform organizatorilor, în 2022 au luat startul 287 de împătimiți ai mișcării (anul trecut au fost peste 260 de participanți), care s-au întrecut la 11 categorii de greutate, masculin și feminin. Chiar dacă rezultatele în sine nu contează, merită apreciate performanțele sportivilor din Alba, care au urcat pe podium de 31 de ori (10 locuri întâi, 12 poziții secunde și 9 clasări pe treapta a treia), în condițiile în care au fost prezenți competitori recunoscuți în plan național, din Blaj, Aiud sau Alba Iulia, la categoriile până la 18 ani. Să mai adăugăm aici, ca amănunt, participarea lui Ion Dumitrel, președintele CJ Alba, dar mai ales pe aceea a doamnei Veronica Negreanu (92 de ani, venită  tocmai de la Constanța).

Toți competitorii au primit tricouri, iar concurenții clasați pe podium au fost recompensați cu diplome și medalii. Organizatori au fost Primăria municipiului Alba Iulia, prin Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia, rezultatele au fost următoarele:

Elit - Gustul Desăvârșit

*categoria 11 ani, feminin: 1. Angela Cozma (CS Gătaia), 2. Sofia Mathekiss și Andrada Pintea (ambele CSȘ Sighișoara); masculin: 1. Dassius Oltean (Deva), 2. Eduard Miron (CS Unirea Alba Iulia), 3. Eduard Androne (Athletic Aiud);

*categoria 12-13 ani, feminin: 1. Mara Ibășfășean (CSȘ Mediaș), 2. Roxana Filipan (LPS Alba Iulia), 3. Roxana Cordea (Luceafărul Jidvei); masculin: 1. Christian Miclea (CSȘ Sighișoara), 2. Viorel Medeșan, 3. Alin Botezan (ambii Luceafărul Jidvei);

*categoria 14-15 ani, feminin: 1. Alexandrea Cristea (CS Unirea Alba Iulia), 2. Bianca Valc, 3. Daria Șuteu (ambele Athletic Aiud); masculin: 1. George Cozma (Athletic Aiud), 2. Fineas Lascu (Colegiul Național Militar “Mihai Viteazul Alba Iulia), 3. Mihnea Acatrinei-Furtună (CSM Unirea Alba Iulia);

*categoria 16-17 ani, feminin: 1. Alexandra Hudea (CSȘ Mediaș), Andreea Bogdan (CSȘ Blaj), 3. Denisa Petra (Col. “Mihai Viteazul” Alba Iulia); masculin: 1. Raul Adrian Cazan, 2. Ioan Marian (ambii (Col. “Mihai Viteazul” Alba Iulia), 3. Bogdan Popa (CSM Unirea Alba Iulia);

*categoria 18-19 ani, feminin: 1. Alexandra Prejmerean (CSȘ Sighișoara), 2. Petronela Tulbure (Academia Forțelor Terestre Sibiu), 3. Lavinia Boitoș (CSȘ Sighișoara); masculin: 1. Cătălin Bantea (CSM Unirea Alba Iulia-LPS Alba Iulia), 2. Andrei Sebastian Tomuș (Col. “Mihai Viteazul” Alba Iulia), 3. Denis Gebriel Șițoiu (Academia Forțelor Terestre Sibiu);

*categoria 20-29 ani, feminin: 1. Elena Botoiu, 2. Mihaela Ivancea, 3. Andreea Popescu (toate Academia Forțelor Terestre Sibiu); masculin: 1. Mihăiță Neagu, 2. Viorel Fleșer, 3. Iulian Daniliuc (toți Academia Forțelor Terestre Sibiu);

*categoria 30-39 ani, feminin: 1. Andreea Simu (Running Cycling Blaj), 2. Gabriela Alina Dan, 3. Gabriela Ioana Comșa (Running Cycling Blaj); masculin: 1. Călin Morar (Cugir Run), 2. Iuliu Greu (CSM Baia Mare), 3. Ovidiu Oberan;

*categoria 40-49 ani, feminin: 1. Maria Herman (CS Atletuc Mediaș), 2. Monica Cânepă (Locomotiva București), 3. Daniela Chirilă (Alba Iulia); masculin: 1. Teodor Țintaș (Alba Iulia), 2. Marius Iorga (Running Cycling Blaj), 3. Adrian Deac (Luceafărul Jidvei);

*categoria 50-59 ani, feminin: 1. Adina Ursu (Hunedoara Aleargă), 2. Mariana Poghea (Pandurii Tg. Jiu), 3. Georgeta Manolache (Străjerii Lupeni); masculin: 1. Victor Bratu, 2. Marin Avram (Școala Alergării Baia Mare), 3. Nicolae Florea;

*categoria 60-69 ani, feminin: 1. Eugenia Pop (Running Blaj), 2. Elena Măcinic (Vîrf Alba Iulia); masculin: 1. Vasile Hârjoc (CSO Cugir), 2. Andrei Szabo (Running Cycling Blaj), 3. Ioan Dumitrel (Alba Iulia);

*categoria +70 ani, feminin: 1. Maria Șter (CS Baia Mare), 2. Natalia Popa (Veteran Baia Mare), 3. Veronica Negreanu (Farul Constanța); masculin: 1. Ilie Cioca (CS Unirea Alba Iulia), 2. Nicolae Caploiu (Rapid București), 3. Ioan Jiga (Sighișoara).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

S-a încheiat coșmarul! CSU Alba Iulia a pierdut și la Gura Humorului, iar viitorul echipei de rugby este în ceață totală

Dan HENEGAR

Publicat

în

Echipa de rugby a CSU Alba Iulia a încheiat cu un eșec, 10-56 (5-28), sezonul petrecut în Liga Națională de Rugby (primul eșalon competițional), în deplasarea din Moldova, contra formației RC Gura Humorului punctele vizitatorilor fiind înscrise de Ion Jardea și Dan Băgăcean (eseuri).

Gazdele au culcat în 8 rânduri balonul în terenul de țintă advers, toate încercările fiind transformate.

Asta e fost. De aici încolo, ce-o mai fi, dacă o mai fi și când o mai fi, chiar nu putem spune. Mulțumiri jucătorilor și celor care au fost alături de această echipă în aproape 4 ani de existență”, a transmis istoricul Marius Rotar.

Elit - Gustul Desăvârșit

CSU Alba Iulia s-a clasat pe ultima poziție, a 10-a, în play-out, având cele mai puține puncte înscrise (47) și cele mai multe încasate (544). Gruparea din Cetatea Marii Uniri totalizează 15 înfrângeri din tot atâtea jocuri în acest campionat petrecut în elită (obligată fiind de decizia Federației Române de Rugby care a comasat primele două eșaloane competiționale). Acest sezon a fost unul chinuitor, iar CSU Alba Iulia se poate bucura de un simplu lucru: că nu a aruncat prosopul, după ce s-au bifat și două neprezentări!

Viitorul rămâne sub un mare semn de întrebare și se prefigurează un abandon competițional, dacă nu se va trece la un alt nivel din punct de vedere al susținerii financiare (varianta viabilă vehiculată este preluarea echipei în cadrul clubului primăriei muncipiului reședință de județ).

Foto: arhivă


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Sport

FOTO| Debut cu dreptul pentru CSO Metalurgistul Cugir în Divizia B la şah

Ziarul Unirea

Publicat

în

Debut cu dreptul pentru CSO Metalurgistul Cugir în Divizia B la şah

Găzduită de Hotelul Leul de Aur din Sebeş, seria de recalificări a Diviziei B la şah reuneşte la start 5 echipe din Bistriţa, Cluj-Napoca, Piteşti şi Cugir care îşi dispută ultimul loc calificant în Divizia A din 2023.

După ce au ratat calificarea într-o grupă în care a promovat o altă echipă din judeţul Alba, CSM Unirea Alba Iulia, şahiştii cugireni au debutat excelent în grupa de recalificare învingând cu 3-1 una dintre favoritele la promovare, Asociaţia Şah Club Bistriţa.

Elit - Gustul Desăvârșit

Victoriile echipei cugirene au fost obţinute de campionul naţional de amatori Romulus-Cristian Ştefan, care l-a învins la masa 1 pe maestrul FIDE Paul Rusan, şi Ovidiu Crăciun, care a trecut la masa 3 de Vasile Strugari, un tânăr şahist năsăudean care s-a remarcat şi ca jucător profesionist de poker! La mesele 2 şi 4 Ilie Arion şi Doru Jiroş au remizat împotriva lui Radu Chima şi Denis Şandor.

În al doilea meci al primei runde, ACS Napocensis Active Cluj-Napoca 1 a învins ACS Napocensis Activ Cluj-Napoca 2 cu 4-0 şi va întâlni în runda următoare echipa din Bistriţa, în timp ce CSO Metalurgistul Cugir va juca împotriva ACS Alfil Piteşti.

Meciurile din seria de recalificări a Diviziei B de la Sebeş se vor încheia marţi 29 decembrie, dar evenimentele şahiste continuă în perioada 2-6 decembrie la Sebeş şi Alba Iulia cu Festivalul Internaţional al României la Şah organizat de Federaţia Română de Şah şi Consiliul Judeţean Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI


Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2022 Ziarul Unirea