Metalurgistul Cugir - Avantul Reghin15

Metalurgistul Cugir a controlat de o manieră categorică disputa cu Avântul Reghin și a obținut a treia victorie consecutivă sub comanda lui Cristian Coroian, scor 5-0 (3-0).

Festivalul ofensiv al grupării de sub Drăgana s-a materializat prin reușitele semnate de Itu (18), golgheterul Cîrstean (24, 63), Tăban (45), Avramescu (50). Partida în sine nu a avut istoric, fiind un simplu galop de sănătate al Metalurgistului, ce a apăsat pedala încă din primul mitan, când practic s-a scris soarta confruntării.

După etapa a 9-a a Ligii a 3-a, cugirenii au acumulat 17 puncte, runda următoare evoluează la Dej și se poziționează pe ultima treaptă a podiumului.

Metalurgistul Cugir întâlnește Avântul Reghin în etapa a 9-a a Ligii a 3-a pe Stadionul „CSO”

*1-0, min. 18: Itu deschide scorul după o centrare venită de la Tăban

*2-0, min. 24: Cîrstean majorează avantajul, la o fază de atac, grație unei devieri semnate Itu.

*3-0, min. 45: Tăban a înscris după o respingere a portarului advers

Primela 45 de minute s-au jucat într-o singură direcție, spre buturile oaspeților

*la pauză a ieșit Itu a intrat G. Goronea, iar la oaspeți Oct. Moldovan a fost înlocuit de Dumbrăvean

*4-0, min. 50: șut Avramescu excelent de la 17 metri.

*min. 53: Negură a ieșit și a intrat M. Neagu

*5-0, min. 63: centrare Tăban și execuție frumoasă a golgheterului Cîrstean, reluare cu capul în vinclu, ajuns la cota 7!

*min. 65: a ieșit Șuteu a intrat T. Tothăzan

*min. 75: A. Mutu l-a substituit pe Petcu.

Echipe de start:

Metalurgistul: Gurincu – Tăban, Dulap, Petcu, Medeșan, Negură, Avramescu, Șuteu, Itu, S. Mureșan, Cîrstean; rezerve: Lăncrănjan – Neagu, A. Mutu, Bratima, G. Goronea, T. Tothăzan, Necșulescu. Antrenor Cristian Coroian.

Avântul: P. Crăciun – Merdariu, R. Ința, S. Ghergheli, I. Echim, R. Truță, Deszi, D. Luca, A. Moldovan, I. Șucs, Oct. Modovan; rezerve: V. Negru – Lostum, Fl. Dumbrăvean, B. Cadar, N. Csog. Antrenor Andrei Emerdi.

[nggallery id=2496]

Sub Drăgana, elevii lui Cristian Coroian vizează a treia victorie consecutivă, având un moral excelent după cele două succese externe realizate la Zalău şi în fieful „viruşilor verzi”. Ajunşi pe poziţia a 5-a, cu 14 puncte, amfitrionii întâlnesc echipa din „oraşul viorilor”, Avântul Reghin, clasată pe locul 9 (9 puncte), ce are două eşecuri la rând.