FOTO: CSU Alba Iulia – FC Brașov 0-2 (0-1), într-un meci amical la Galtiu
Divizionara secundă FC Brașov, aflată într-un mini-cantonament în Alba, a câștigat amicalul de la Galtiu cu CS Universitatea Alba Iulia, scor 2-0 (1-0).
Întâlnirea la care a asistat și albaiulianul Ioan Mărginean “Limoniu” (fost conducător al grupării de sub Tâmpa) s-a disputat sub forma a două reprize a câte 35 de minute, fiind controlată de “stegari” ce vizează să prindă in extremis play-off-ul în Liga 2 (prima rundă, în 25 februarie, la Buzău). Aceștia, la cu totul alt nivel de pregătire, dincolo de diferența de eșaloane competiționale, au avut numeroase oportunități, evidențiindu-se portarii adverși Fl. Șerban și Spînu. Studenții, aflați la al doilea eșec consecutiv în jocurile de verificare, au replicat în două rânduri, la șuturile lui Paleoca și Frențiu (bară, cu 7 minute înainte de final).
Cu cugireanul Bogdan Petric managerul general prezent pe banca de rezerve, FC Brașov a punctat pentru D. Spătaru (19, șut de la 20 de metri, în diagonală) și Blănaru (18, din actul secund, din penalty scos tot de el, după un duel cu Ionică).
CSU: Fl. Șerban – Kilyen, Kis, Ionică, Cunțan – Al. Petresc, Paleoca – Fențiu, Herci, Bolojan – Vasinc; au mai intrat Spînu, Al. Bodea, Adjani, M. Toma, Amihăesei, Al. Albu (absent – Bucurică). Antrenor Mihai Manea. Restul tinerilor din efectiv, respectiv Gylien, S. Stan, Cărăbineanu, E. Vlad, R. Popa și D. Trifu, vor juca în al doilea amical, în distribuția Viitorului Sântimbru, în al doilea meci cu “galben-negrii”. FC Brașov: An. Ureche – Sorsa, Fustar, T. Oltean, Dumbravă, Lascu, R. Lazăr, Izata, D. Spătaru, Blănaru, Lambrinoc. Antrenor Dan Alexa
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)