Liderul CS Hunedoara a câștigat derby-ul Seriei a 9-a de pe “Michael Klein”, meci ce opunea formații neînvinse în acest sezon, scor 3-1 (0-1), după ce a întors scorul în actul secund.

Metalurgistul Cugir s-a aflat în avantaj după primul mitan, grație autogolului caraghios al lui A. Vlad (38), gen “Bănel Nicoliță” la Madrid, însă egalarea rapidă din startul actului secund, Hergheligiu (48, penalty, după o fază controversată) a tăiat aripile vizitatorilor, ce nu și-au mai revenit.

Hunedorenii au exploatat la maximum fazele fixe. După un corner Simon (64) l-a învins pe R. Opric, iar în final Hergheligiu (87) a realizat dubla și a demonstrat de ce este golgheterul seriei.

Noul „Corvinul” și-a atins scopul, a trecut acest examen sever și s-a distanțat la 5 “lungimi” după încheierea turului, îndreptându-se în marș imperturbabil spre eșalonul secund. Metalurgistul a vrut, însă în repriza a doua a cedat presiunii, după acel moment controversat de la egalarea din punctul cu var, nu a mai avut forță ofensivă, suferind primul eșec stagional, ultima înfrângere fiind acum 5 luni și jumătate, în 15 mai, 0-2 în returul barajului de promovare cu CS Zalău.

*Lucian Itu: „Nu-mi explic ce s-a întâmplat în repriza a doua”

Nu-mi explic ce s-a întâmplat în repriza a doua. La pauză chiar le-am transmis jucătorilor să nu greșim în primele 15 minute, să evităm erorile personale, pentru a nu da posibilitatea adversarului să vină peste noi. Suntem de moral, în multe jocuri am revenit, dar acum cum am fost egalați am căzut. E altceva în meciuri cu presiune. Ținând cont de loturile și pretențiile anunțate, nu s-a văzut diferență pe teren. Felicit echipa gazdă, am dat dat golul cum l-am dat, dar și acel autogol a venit tot pe presiunea noastră”, a declarat Lucian Itu.

*3-1, MIN. 87: HERGHELIGIU șut sub bară, din unghi, după ce în prima fază R. Opric a respins șutul atacantului hunedorean, care ulterior a câștigat duelul cu Tănăsescu

*2-1. MIN. 64: SIMON, reluare cu capul, la colțul scurt, din 7 metri, la un corner bătut din dreapta de Hergheligiu, R. Opric având partea sa de vină

*1-1. MIN. 48: HERGHELIGIU transformă elegant, sub bară, un penalty acordat după un duel Vlădia – Garutti, fază în care cu greu s-au identificat circumstanțe de penalty.

*0-1, MIN. 38: A. VLAD autogol de cascadorii râsului, la o diagonală a lui Boldea din propria jumătate a încercat să trimită cu capul spre propriul portar Lefter, care însă era ieșit dintre buturi

Repriza secundă în prima ei parte nu a adus mult fotbal. Mogoș (62) a șutat puțin peste de la 20 de metri. F. Iacob (77) a fost la un pas de autogol, cu o reluare defectuoasă din 8 metri, puțin peste.

În prezența la aproximativ 1.000 de spectatori, cu galeria hunedoreană în afara arenei, în semn de protest pentru noile măsuri santitare, Cugirul a început mai bine. Vitinha (9) – lovitură liberă puțin pe lângă, și Vlădia (15) – reluare peste la un corner, au semnat primele oportunități. Boldea (21) a tras de la 18 metri, puțin alături. Ocazie mare Cocan (21) – reluare din 8 metri peste transversală! Jairo (27) – lovitură liberă perpendiculară, de la 20 de metri, peste. Arnăutu (29) – ‘cap” periculos din 6 metri, prins de R. Opric. Arnăutu (45) a introdus mingea în plasă, însă golul anulat întrucât asistentul a semnalizat un fault anterior în favoarea gazdelor.

Echipe:

CS Hunedoara: Lefter –  A. Vlad (46, F. Iacob), Garutti, Rodrigues, Trășcan – Simon, Mogoș (63, R. Cristian), Giura (63, Bradu), L. Buș/ cpt (88, Bedea) – Hergheligiu (90+1, Da Motta), Arnăutu; rezerve D. Moldovan, A. Dumitru. Antrenor Florin Maxim.

Metalurgistul Cugir: R. Opric – Al. Rus (74, Tănăsescu), I. Grozav, Vlădia, Vitinha – Cocan (86, Șuteu), Boldea, P. Păcurar (74, Tăban), Nicula (74, L. Contra) – Șaucă/ cpt, M. Lupu; rezerve: Perjeriu, Udrea,  M. Neagu,L. Itu, Al. Popescu. Antrenor Lucian Itu – principal.

Arbitri S. Kovacs (Carei), Al. Corb (Satu Mare), Z. Kopriva (Carei) Observatori I. Spătaru (Timișoara), D. Micșa (Timișoara)

Avertismente: Jairo (40), Mogoș (61)/ I. Grozav (25), M. Lupu (46), Vlădia (47), Ak. Rus (63). Șaucă (28), Vitinha (73), Tănăsescu (83)

Bătălie încinsă pentru calificarea în play-off: Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia, cursă pentru două locuri! Vezi calculele

Bătălie încinsă pentru calificarea în play-off-ul Seriei 9 din Liga 3: Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia, cursă pentru două locuri! Vezi calculele accederii în „careul de ași” Ultima rundă a sezonului regular va decide numele ultimelor două echipe care vor obține biletele pentru play-off, asta întrucât primele clasate Gloria Bistrița […]