Ziarul Unirea

FOTO: Consilierul PDL din Aiud, Molnar Geza a fost arestat de DIICOT pentru proxenetism

Medicul Molnar Geza (68 de ani), consilier local PDL în Aiud, a fost reținut, miercuri, în urma unei acţiuni a DIICOT – Serviciul Teritorial Alba Iulia în colaborare cu BCCO Alba Iulia, pe linia combaterii traficului de minori şi proxenetismului.

În urmă cu puțin timp, Tribunalul Alba a emis pe numele lui Geza un mandat de arestare pentru 30 de zile.

ELIT

Informațiile au fost prezentate în cadrul unei conferințe de presă susținute la sediul IPJ Alba de către procurorul șef DIICOT Alba Iulia, Ioan Mureşan și şef al Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate (BCCO) Alba Iulia, Mircea Mărginean (FOTO stânga).

Potrivit procurorilor, în cauză există suspiciunea rezonabilă că inculpatul a înlesnit practicarea prostituţiei pentru mai multe persoane, inclusiv o persoană minoră, efectuând  operaţiuni de intermediere a practicării prostituţiei, prin identificarea şi furnizarea de clienţi, precum şi prin organizarea unor astfel de întâlniri cu Ioan Muresan DIICOT si Mircea Marginean BCCO Albapersoane din anturajul său, tot pentru întreţinerea de relaţii sexuale. Activitatea infracţională a inculpatului a fost sprijină şi de suspecta B.L.F, de asemenea,  cercetată în cauză.

Șefii DIICOT și BCCO Alba au explicat că medicul din Aiud a racolat trei fete, dintre care una minoră (15 ani), promițânu-le că le va ajuta să se realizeze în viață. Geza le-a promis victimelor că nu li se va întâmpla nimic dacă vor asculta de el, amintindu-le de poziția sa în administrația locală și relațiile cu anumiți oameni influenți din județ.

Până în prezent au fost identificați 7 clienți, care au întreținut relații sexuale cu cele trei fete. Majoritatea dintre aceștia sunt din Alba (Aiud, Teiuș, Alba Iulia, Sebeș), iar ceilalți din alte județe. Este vorba despre persoane din anturajul inculpatului, oameni de afaceri și din administrație. Partidele de sex aveau loc în camere din diferite pensiuni, sau în autoturismele clienților.

Interesant este faptul că avantajele pe care le obținea medicul, arestat pentru trafic de persoane și proxenetism, nu erau de natură materială directă. Acesta câștiga influență și prietenia celor cărora le intermedia serviciile sexuale.

Inculpatul și-a recunoscut parțial vinovăția, respectiv faptul că a intermediat întreținerea de relații sexuale cu diferite persoane.

Cei 7 clienți identificați vor fi audiați în calitate de martori.

Medicul de familie Molnar Geza riscă, dacă va fi găsit vinovat, de la 5 la 12 ani de închisoare. Legea penală prevede pedepse mult mai grave când victimele traficului de persoane sunt minore, considerându-se agravant faptul că se profită de vulnerabilitatea acestora.

Potrivit procurorul șef DIICOT Alba Iulia, Ioan Mureşan, minora de 15 ani a fost preluată de specialiștii de la Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane – ANITP, care îi asigură consiliere psihologică, iar celelate două victime, care au în jur de 25 de ani, se află în stare de libertate, prostituția fiind dezincriminată de Noul Cod Penal.

Investigațiile în acest caz au început în toamna anului 2013, iar suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale.

Menţionăm că persoanele cercetate în prezenta cauză beneficiază de garanţia legală şi  constituţională a prezumţiei de nevinovăţie”, precizează procurorii.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO VIDEO| Porumbeii călători ai județului Alba, pregătiți de competiții. „Fiecare porumbel are un chip-senzor pe picior”

Cosma Alexandru, un columbofil din județul Alba, pasionat de porumbeii născuți și crescuți pentru competiții, povestește despre hobby-ul său. Acesta… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

Cetateanul 12 martie 2014 at 16:23

Macar au avut parte de un control gratuit din partea cestui medic? Daca da, atunci pedeapsa trebuie anulata si rasplatit pentru faptele lui de intermediere in ocuparea fortei de munca a prostituatelor. :))

Radu Dobra 12 martie 2014 at 16:26

Vai da` ce rau imi pare… 🙂 Nu se poate asa ceva…de la PDL sau Miscarea Populara?

Radu Dobra 12 martie 2014 at 16:27

Vaaaaai, da` ce rau imi pare! 🙂 Saracu` PDL-ist! 😉

Iulia Vintan 12 martie 2014 at 16:36

PDL-ul n-are nicio legatura. La fel nici diploma lui de medic!

aiudean 12 martie 2014 at 18:51

Tot pdl-ul colcaie de astfel de oameni.Tocmai asta e problema Iulia, face parte din pdl Aiud si pe deasupra mai este si medic de familie.E oricum rusinos ca un besinos de 68 ani sa fie macar suspect de proxenetism.Ar trebui inchisa organizatia de la Aiud a pdl-ului ! Sic ! 🙂

Horea 12 martie 2014 at 18:55

@aiudean

Romica e tot la PDL?

Sau el nu mai „colcaie? Sâc!

aiudean 12 martie 2014 at 18:56

cine e romica? sic!

Horea 12 martie 2014 at 21:08

@aiudean

Adica vorbesti de PDL si chiar i-ai gasit o destinatie organizatiei (trbuie inchisa) si nu stii cine-i Romica?
Sa fim, in acest caz, totusi documentati si sa cunoastem si „dedesubturile” altor partide (a nu se intelege ca sunt un PDL-ist).

domnisoara sisi 13 martie 2014 at 9:23

bre, tu esti din anturajul lui de vrei sa se creada ca nu-l cunosti

papagalu` 12 martie 2014 at 21:26

ce ti-ar mai placea sa se inchida organizatia pdl aiudca sa nu mai aveti voi, inocentii si lupii moralisti de la alte partie cu cine sa va confruntati!… bine ca sunt la liberali si psdisti fecioare si sfinti… fiecare sa raspunda pentru ce face si sa suporte consecintele

Horea 12 martie 2014 at 16:42

„Molnar Geza a fost arestat de DIICOT pentru proxenetism”

1. Stiam ca de o viata Molnar Geza se ocupa (s-a ocupat, cred ca s-a pensionat) de sanatatea oamenilor.

2. Mai stiam ca-i un mare iubaret, binenteles, de femei.

3. Asta cu proxenetismul chiar n-o banuiam. Sa fii fost oare o preocupare pentru un venit de completare a pensiei de medic (care ce-i drept, nu-i prea mare)?!

4. Deoamdata insa „persoanele cercetate în prezenta cauză beneficiază de prezumţia de nevinovăţie”- precizează procurorii.

w1 12 martie 2014 at 16:50

Lasati-o balta ca la PDL Alba se practica acest „sport” numit proxenetism. Ia aduceti-va aminte de dosarul Prostituate pentru VIP-uri… Cine erau capii retelei si ce partid avea cei mai multi membrii care au beneficiat de minore ?

Vasile 12 martie 2014 at 16:52

O fi fost el iubaret si s-o fi dat el la retite, dar chestia asta cu proxenetismul nu o cred.

silvia b 12 martie 2014 at 17:10

Va amintiti cu ani in urma episodul catarina,o fata s-a aruncat pe geam de la etajul 3 sau 4 , s-a dat bani grei pentru musamalizare …..

Rammstein 12 martie 2014 at 17:25

Avea si omu un of la batranete si macar nu era egoist.Mai dadea pontu si la altii.Daca nu se legalizeaza treaba cu fetitele mai repede,intra la zdup juma de tara.Mare tamtam facu si dicotu asta

Phœbe 12 martie 2014 at 19:25

In sfârșit, aud si de proxeneți care sunt arestați, nu numai de prostituatele care sunt, de multe ori, victime. In articol scrie ca medicul si-a recunoscut parțial vina.

Faptele îmi par foarte grave. Nici nu mi-ar trece prin gând sa iau in gluma așa ceva.

Iată si definitia corupției de la colțul străzii din Romania: nu neaparat pentru bani, ci pentru a „câștiga influență și prietenia celor cărora le intermedia serviciile sexuale”. Corupția asta e mult mai gravă decât ce se întâmpla la de nivel înalt, in toate țările, tocmai pentru ca in Romania ea exista la toate colturile străzilor…

Rammstein 12 martie 2014 at 19:40

pe cate unu il cam prinde valu.Proxenet e una si ce facea doctoru-i o labareala.Normal ca doamnele si ceva flacai ce au probleme cu potenta sa confunde treburie astea.
Cateva luni de zile ceva militieni de la dicot si-au pierdut vremea sa asculte telefoanele lui Geza au scris nenumarate rapoarte si au mai luat si salarii ca sa demonstreze ca niste fetite si-o trageau de ca asa vreau ele iar niste nenea cica se simteau bine.BLA BLA DIIIICOT .

Csobi 12 martie 2014 at 20:07

Domnilor dragi, ce pacat asa mare are domnul doctor ? L-au facut politic ! Toti in Romania fac asa ceva de pe vremea lui Decebal !! Dar diferenta este ca numai cei alesi pica ! GO PDL !!

sica 12 martie 2014 at 21:25

Eram curios cine sunt clientii! Vreo 3 pot ghici fara sa ma gandesc prea mult! Aia nu sunt vinovati de nimic? Intretinere de relatii sexuale cu o minora, corupere etc….

Nelu Chelu 12 martie 2014 at 23:06

De stau bine sa gandesc, o multime dintre aiudeni ar putea face puscarie pentru intretinere de relatii sexuale cu minori sau minore. Asta la 68 de ani a intrat pe tava din cauza invidiei. Se pare ca el mai poate face ce altii doar viseaza.
L-au urmarit din toamna, asa ca o fi ceva pe acolo, dar asa cum se specifica in articol mai exista chestia aia cu prezun’ia de nevinovatie. Sa vedem ce iese. Intreb si eu cine or fi fetitele alea si cine or fi beneficiarii serviciilor sexuale?

Tavi, Prieten de familie 13 martie 2014 at 0:37

Unde sunt domnii care au intretinut aceste relatii sexuale cu aceste fete si citi bani le-au dat acestor fete si ce favoruri au facut acestor fete?? Unde sunt domnii procurori si Militieni ,Politicieni , DNA si cei de la SRI- „PRIETENI” ai Doctorului Gheza care au beneficiat de ajutorul lui ca medic si familliele acestora care au fost ajutate medical de acest medic??? si acesti COMUNISTI care au „cunoscut” aceste fete si au beneficiat de serviciiile lor, sa vina si sa isi spuna numele sa ii vedem cine sunt???? Unde is domnii acestia????Nevestele lor stiu de idila lor cu aceste fete???De ce DIICOT nu le spune numele si le da poza la stiri la acesti domni cu functii????? probabil nu o sa-i stim numele niciodata la domnii acestia cu pile la DIICOT…..DIICOT ESTE CORUPT SI FAVORIZEAZA DOAR PE SOPTITORII LOR!!!! ESTE O ORGANIZATIE CRIMINALA LEGALA A STATULUI ROMAN CARE ARE ANGAJATI CU SALARII MARI SI SE INTRA PE NEPOTISME!!!! HELLO ROMANI TREZITI-VA!!! SE POATE INTIMPLA SI VOUA CARE NU FACETI PARTE DIN SISTEM!!

Tete 13 martie 2014 at 3:01

Observ cateii de la partidele adversare politic ai PDL foarte activi pe acest forum in ceeace priveste arestarea domnului doctor proxenet si vreau sa demonstrez in randurile de mai jos ca de fapt nu au de ce sa fie mandri cu nici un partid politic din Romania ,nu sunt votant PDL doar ca imi pare putin cam nedrept sa se arunce piatra intr-o singura directie.
PSD-priministru plagiator dovedit,ministru educatiei acum ceva timp la fel plagiator(Dl.Mang daca va aduceti aminte) ,la nivel local fiul domnului viceprimar actual Dl.Rusu cu dosar penal pt furt comis la scoala generala nr. 3 (a aparut si in presa locala daca va amintiti) asta ca sa observati competentele de tata a liderului PSD aiudean mai amintesc ca in randurile PSD activeaza aproape toti mari comunisti ai epoci de aur(vezi: Nastase si el in puscarie de altfel,Iliescu…) care pe vremuri participau direct sau indirect la asasinatele politice ale vremii…
PC-Voiculescu un turnator si un securist demonstrat …
PNL-Dl Marga fost securist,Dl Uioreanu presedintele CJ Cluj fiul implicat in trafic de droguri (halal tata responsabil cu educatia copilului),Relu Fenechiu puscarias(condamnat in dosarul Transformatorul ,azi in puscarie),Tudor Chiuariu senator PNL condamnat pt abuz in serviciu,Gigi Becali fost deputat PNL azi puscarias…
UNPR-Primari si alti membri de partid condamnati la puscarie(ex Laurentiu Neghina,Eugen Antica…)
Cu siguranta ca am omis pe multi altii din lipsa de spatiu si timp dar as mai adauga inca ceva cu privire la municipiul Aiud ,daca va mai amintiti in trecut nu foarte demult in Monitorul de Alba a aparut un articol despre cineva care conducea orasul din functia de primar la acea vreme care a fost surprins de un coleg de partid consilier in primaria Aiud in timp ce ii iubea nevasta si aceasta angajata in aceeasi primarie ,corectand comportamentul imoral al acelui primar printr-o bataie prieteneasca si colegiala :)…
De PDL nu mai amintesc nimic pt ca stim cu toti cate lichele activeaza si acolo ramanand doar concluzia ca toti sunt o apa si un pamant!

rica 13 martie 2014 at 9:50

asteptam cu nerabdare patriotica lista ( electorala, desigur) a celor 7 magnifici care au gustat din fructul oprit, nu de alta dar sa stim si noi care e din ”administratie” si care dintre ”oamenii de afaceri” se vor milogii pentru un vot in campanie si care ne invata la conferinte sau aiurea care sunt secretele democratiei

Costel* 13 martie 2014 at 12:24

Si uite asa marea doamna Oana Badea PDL-ista de frunte a’Pagida mai pierdu o piesa de baza din angrenajul Basel/Aiud.

Aci 13 martie 2014 at 14:28

Un nemernic !!!

lopitau 13 martie 2014 at 15:07

se pare ca multi oameni au fost arestati in tara asta, in ultimul an, pentru credinta- toti au crezut ca pe ei nu-i prinde

Darius 13 martie 2014 at 17:52

Gresesala lui ca a bagat minora la treaba oricum nu sta mult ca-i batran , eu n-as face pescarie in aiud cu oameni din judetu alba ca te prinde repede, lumea i proasta te toarna fara sa-si dea seama.

Tiflici 13 martie 2014 at 23:13

Iar s-au pozat șefii, ca si cum ei ar fi lucrat în cauză. Tipul ăla în roșu, nici nu are o săptămână de când l-a înlocuit pe pistolar și deja se trece în acte ca mare destructurator de rețele.