Emilian Cutean, fost deputat PSD de Alba, condamnat definitiv la 5 ani de închisoare

Fostul deputat PSD Emilian Cutean a fost condamnat definitiv, de către Curtea de Apel Bucureşti, la cinci ani de detenţie pentru fraudarea Guvernului cu peste 200 de mii de lei, într-o perioadă în care a condus Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor (SSPR). Curtea de Apel Bucureşti a respins, marţi, recursurile lui Emilian Cutea şi a fostului director economic al Secretariatului, Daniela Sbârcea, astfel că aceştia rămân cu pedepsele aplicate de Judecătoria sectorului 1 Bucureşti. Judecătoria l-a condamnat, în 15 iunie 2009, pe Emilian Cutean la cinci ani de detenţie, iar pe Daniela Sbârcea la trei ani de închisoare cu suspendarea executării pedepsei.

Emilian Cutean a fost deputat PSD de Alba în perioada 2004-2008. El a încercat să mai obţină un mandat în toamna anului 2008 când a candidat în Colegiul Zlatna-Cugir, însă nu a obţinut suficiente voturi.

Potrivit acuzării, în cursul lunii decembrie 2004, când Cutean nu mai avea calitatea de secretar de stat la SSPR, fiind eliberat din această funcţie în data de 20 decembrie 2004, a dispus plata unei sume de 2,995 684 miliarde lei vechi (ROL) în contul unei asociaţii de revoluţionari, intitulată Asociaţia “Club 22”, al cărei preşedinte era. Plata s-a făcut în condiţiile în care nu exista un angajament legal care să justifice efectuarea plăţilor şi utilizarea fondurilor ori vreun program structurat adoptat de guvern la propunerea SSPR şi care să aparţină revoluţionarilor. Din această sumă inculpatul, fiind singurul care avea drept de semnătură în numele asociaţiei, a achitat 945.778.886 lei vechi (ROL) cu titlu de chirie restantă, pentru imobilul deţinut de asociaţie, imobil în care locuia şi el, iar diferenţa a folosit-o pentru constituirea unui depozit bancar.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

8 Comentarii

alexandru 07.02.2012 at 16:00

sunt sigur ca doamna mihaela va avea o tableta de bun simt la partid pe tema asta.

luly 07.02.2012 at 16:05

Florin Roman si Atanasiu cind urmeaza???

Aurelian 07.02.2012 at 16:24

Nu astia urmeaza, in ajunul alegerilor!

miticii 07.02.2012 at 17:19

Nu putini dintre fostii deputati ai psd Alba. veneau pe liste impusi din Bucursti sau erau racolati de la partide miniscule. Cine i-si mai aduce aminte de un andrei, un oparecare fost lider sindical , cu probleme mari in activitatea de service la posturile de telefonie sau cartele telefonice?
Cine i-si mai aduce aminte de codrin stefanescu, memorabilul chel cu probleme in activitati mai putin ortodoxe si mult prea multe in altele?
Era preluat din prm, s-a reintors la prm, a revenit si a nu stiu cata oara, iar la psd…..
Astuia i se gaseau origini etnice in judet.
Cine sa i-si mai aduca aminte cate ceva de cutean care emitea si el pretentia ca ar avea radacini in judet? Era zicea el, printre altele, impus de catre revolutionari!!!!
Astia erau impusii de la centru, adica niste ridicoli Farfuridi si nicidecum macar Catavenci !!!!!
De ce aveau succes ? Pt ca aici dadeau de oameni supusi perceptului “da sa traiti”, care ii inghiteau si ii ascultau cu ochii mari,cascati, cand vorbeau despre “premierul” de la capitala, pe care de fapt il vedeau doar trecand pe holurile vreunor institutii, sau sediu de partid!
Erau “MITICI” de rand si fara valoare, acceptati de sefi la fel de valorosi !!!

Mihai 07.02.2012 at 17:38

Bine, bine, condamnare de 5 si 3 ani, dar cine da banutii innapoi?Ca nu-s 2 lei.Revolutionarii astia numai invarteli au facut, si s-au pricopsit cu de toate.CAND LE VINE RANDUL SI CELORLALTI MARI REVOLUTIONARI ( MA REFER LA CEI CARE AU FURAT, SI SI-AU UMPLUT TRAISTA)nu la toti oamenii cinstiti care au iesit in strada.Jos cu toti care au incasat bani pe nedrept in numele revolutiei.Sa dea banii innapoi, ca-i trait bine aproape 22 de ani.

bembea 07.02.2012 at 20:54

Daca ii avea cu ceva la mana erau demult lichidati. Un om puternic la conducerea unui partid e un adeversar incomod. In schimb un om cum a fost Apostu de la Cluj…ce sa mai povestim, a reusit sa intreaca standardul ridicat sus de tot de PDL. De dl Bianu ce sa mai zicem, alt membru PDL care a reusit sa se faca arestat chiar de colegii lui de partid. Eu zic ca arestarile acestea denota diferenta intre PDL si restul lumii…poate numai Dan Diaconescu cand va fi gasit vinovat de santajele si escrocheriile pe care le face va reusi sa ii depaseasca pe acesti domni PDL-isti.

vigilante 07.02.2012 at 21:46

Nu e rau..toti hotii sa fie inchisi indiferent de culoare politica. Toti astia care ne-au tras-o vreme de 20 de ani la puscarie cu ei..apropo:Vine vulpea disperata la leu cu o reclamatie: a fost violata crunt de un necunoscut.
-Ceva semnalmente ? intreaba leul furios.
-Nu stiu nimic, zice vulpea, era intuneric. Tot ce-am retinut e ca avea niste urechi lungi.
Bun. Da ordin leul sa se alinieze absolut toata lumea pe un sir si incepe:
-Doamna vulpe a fost violata de cineva cu urechi lungi. Acum va controlez si vedem noi cine-a fost nenorocitul.
Zice iepurasul dandu-si urechile pe spate:
-Prietene magar,se strange latul.
Deci “prieteni” spagari si hoti gen individul asta, bianu, apostu…se strange latul. Astept cu interes sa urmeze bombonel, vantu si motanul felix. Diaconescu, becali si alti smecheri mai la sfarsit..nu de alta dar nu avem puscarii pt toti.

Mihai 08.02.2012 at 12:47

Nu-i problema, ca poporul roman va mai suporta o taxa in plus, daca stie ca banii sunt pentru noi puscarii. Numai sa fim siguri ca se vor inchide toti coruptii, indiferent de culoarea politica, religie,etnie.Cand se da o astfel de OU?Vom face si munca voluntara pentru construirea lor.Cu tot confortul necesar, sa stea ca la mama lor acasa.
LA ZDUP CU EI !!!!!!!!!!!!!