Florin Roman: „Sunt dispus inclusiv la a intra în greva foamei în semn de protest faţă de bătaia de joc la adresa Centenarului!”

Deputatul PNL de Alba, Florin Roman a declarat, vineri, că în următoarea perioadă pentru parlamentarii de Alba sunt prioritare demersurile pentru a convinge Guvernul să aprobe proiectele privind aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire, la Alba Iulia şi că este dispus să treacă la o formă extremă de protest – greva foamei în Parlamentul României – dacă solicitările nu vor fi luate în seamă.

„Tema noastră principală, a deputaţilor de Alba, va fi lupta pentru Centenar, pentru că, din punctul nostru de vedere, dacă nu mişcăm lucrurile foarte repede, în două luni de zile, este probabil să nu mai putem face nimic până în 2018, pentru că lucrările trebuiesc licitate, trebuiesc executate şi asta necesită timp. Eu am cerut demisia băiatului de la Departamentul Centenar, un om care nu are absolut nicio legătură cu partea de istorie, e fost agent de pază, o meserie frumoasă de altfel, dar nu înţeleg care este legătura cu Departamentul Centenar. Un băiat care scria comunicate de presă la PSD, probabil că le scria foarte bine şi de asta a fost pus ca şef al Centenarului. Vă repet, din păcate niciun fel de legătură cu partea de istorie a României pe care ar trebui s-o aibă un om care accede într-o asemenea funcţie. Protestele şi presiunile noastre se vor înteţi, mediatic, parlamentar. Am avut şi săptămâna aceasta o declaraţie politică pe tema Centenarului, proiectele sunt făcute de primărie şi de consiliul judeţean, sunt ajunse pe masa guvernanţilor, este nevoie doar de voinţă politică. S-au făcut lucruri şi pe vremea lui Ceauşescu, în 1968, s-au făcut şi atunci când am aniversat 80 de ani de la Marea Unire, daca vă amintiţi, pe diferite ministere s-a reabilitat Arhiepiscopia, Sala Unirii, Muzeul Naţional etc. Din păcate acum ne lovim de un blocaj total. Eu i-am informat pe colegi că dacă lucrurile vor merge aşa sunt dispus inclusiv la proteste extreme. Deci, dacă până la începutul sesiunii nu se întâmplă nimic, eu sunt dispus inclusiv la a intra în greva foamei în semn de protest, în Parlamentul României, faţă de bătaia de joc la adresa Centenarului. Vreau să fie o chestiune foarte serioasă, chiar nu ne jucăm cu treaba asta! Ne putem juca cu orice, dar nu ne putem juca cu 100 de ani de la Marea Unire!”, a declarat Florin Roman.

ELIT

ADEZIUNE PLUS
Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!”

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!” Protestul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

danutz 24 februarie 2017 at 14:35

si ce ar trebui sa se intample daca sunt 100 de ani de la Marea Unire ?
programul e la fel, depuneri de coroane, parada, muzica, fasole, mici, bere

bb 24 februarie 2017 at 14:36

Ce bagabont… vorbeste de GREVA FOAMEI cu placintele pe masa…

alina 24 februarie 2017 at 22:41

Da, se va abtine de la placintele de pe birou.???. Eu zic sa faceti greva foamei pentru a-i determina pe toti parlamentarii, senatorii, presedintii de consilii judetene, primarii sa se abtina de la a mai fura! Ce ziceti??

ba 24 februarie 2017 at 15:25

Eu cred ca ești la dieta .???

NICU 24 februarie 2017 at 15:30

Florinele chiar mi-as dori sa faci un act eroic! Acum cu greva foamei, felicitari celor de la ziar, au ales fotografia perfecta pentru greva foamei. Inlocuiesti ceaunul de la Oarda cu placintele. Poate te gandesti sa faci si o greva la bautura…chiar ai nevoie!

Albaiulean vechi 24 februarie 2017 at 15:42

De ce atata banet multiplicat sa fie alocat pentru 1 Dec.2018,CA NU MA- E TIMPUL RISIPEI !Dle Roman care mai apari la Antena 3 …chiar as vrea sa faci gtreva foamei pentru ca sa se realizeze urmatoarele:Presedintele tarii 1 legislatura si fara imunitate ;el sa nu mai primeasca moca 1 casa de la stat ca are 5 ;interzicerea traseismului politic si patronii de societari sa nu mai contribuie cu bani in campaniile electorale ,caci apoi fac faradelegi sa-si recujpereze banii;parlament cu maxim 250 indivizi(ca unii dorm acolo);ridicarea pagului electoral la 8% pt a intra-n parlament;reforma administrativa pt.reducerea functionarilor si directorilor ;MAXIN 2 LEGISLATURI IN PARLAMENT SI FARA PENSII SPECIALE;punctul 8 de la Timisoara;parlamentarul sa [primesca salarul minim pe economie 1450 lei/luna NU 16592 pana la 22 156 lei/luna;reducerea nr.de consilieri locali si judeteni la mxim 14 indivizi si DACA SE POATE FARA BANI PRECUM IN GERMANIA;legea raspunderii magistratilor ca vedeti ce condamnari au facut…;sa fie aruncate la halda de gunoi placile din marmura aflate in institutiile publice (primarii,politie!) cu perioda de domnie si numele,,fanariotului ,,care a condus institutia;intabularile de teren sa fie facute de notari cu sume modice,nu milioane…;interzicerea vanzarii de terenuri catre straini;interzicerea taieri padurilor,ci doar lemne de foc;locuri de munca sa revina tinerii tarii acasa,etc,etc,etc,etc.N-o sa te vedem d-le Florin Roman ce iniotiative aveti,ca de abureli ne-am saturat! Fa aceste masuri cu altii din parlament si atunci pe vecie veti fi apreciati!Altfel eCan-Can !

Gigantul Nuclear 24 februarie 2017 at 16:20

Si nu uita sa te legi cu lanturi de scorbura din Custozza.
Mai bine ar face greva foamei la debitat gogosi ca biroul de lucru geme de plin ce e.

Marginean Alba 24 februarie 2017 at 16:51

Asta-i ca popii farisei. Suntem dispusi sa facem sa dregem, dar cand e vorba de faptă fug ca iepurii.Cat fariseism. Era o stire daca intra in greva foamei nu vorbe de mic politician.

Dl.Goe 24 februarie 2017 at 17:48

Propun sa fie alocati banii care vor fi recuperati de la mentorul vostru Iohanis .Esti de acord Florinel?

dolfi 24 februarie 2017 at 18:48

grasule, de ce n-ati facut voi pasi in acest sens? cand erai tu Omul Marilor Proiecte!? O autostrada? niste atrageri de fonduri de dezvoltare, locuri de munca… etc? nu ne-ati aburit voi cu Alba Iulia Capitala Culturala? Cel mai mirobolant punct turistic de pe harta? Ia-ti gasca ta colorata si ia si sobolanii rosii si emigrati in coreea de nord.

Toate partidele = aceeasi mizerie!

Toma Hategan 24 februarie 2017 at 19:16

Monumentul unic al unirii este Catedrala Reintregirii. Decat sa aruncam bani pentru inca o porcarie gen ,,bobina,, din santurile cetatii( care a fost comandata de primarie fara sa tina seama ca de fapt mai existau doua monumente dedicate celor trei martiri), mai important ar fi reabilitarea centrului, macar intre sediul BCR si fostul sediu al fostei banci agricole. Cum arata acum centrul orasului Alba Iulia, parca nu se deosebeste de sediul Teiusului.

11 24 februarie 2017 at 19:52

Daca faci greva foamei,arunca placintele.

Flamand de langa Tausor 24 februarie 2017 at 20:51

Uite la Florinel ce blid plin cu placinte are pe masa si prin cap ii puiaza sa faca greva,ori zice ceva ca se apropie aprilus.Baga ceva de procurorul Zdreanta ori Portocala sau de Cucuveaua Mov ce e sustinuta de sasu.I-a zi cat platesti pe o masa buna/zi la cantina Parlamentului ca voi saracii stati rau cu banii.Si Ciorbea era aratat la TV ca nu s-a platit darile la stat,dar ficei sale OANA i-a cumparat o vila cu 750 000 dolari in New Iork.Pa…!

1 25 februarie 2017 at 22:31

Umbla vorba ‘n targ ca „viitorul grevist al foamei” i-ar fi daruit „drujbierului de Apuseni” o statuie a lui Bratianu si ala ar fi aruncat-o la cosul de gunoi din fata sediului PNL Alba. Ar fi interesant sa investigati daca este reala aceasta informatie.