Florin Roman: ”Mircea Hava a început lupta de gherilă. În lipsă de argumente sunt catalogat ca fiind tembel și maimuță”

Vicepreședintele CJ Alba, Florin Roman, a reacționat în această dimineață la declarațiile primarului Mircea Hava care recent, într-o conferință de presă, spunea că în privința autostrăzii Sebeș-Turda s-a ajuns ”într-un hal nu de populism, ci de tembelism, pentru că cineva vorbeşte fără ştie, ia lucrurile din zbor, le trânteşte şi toată lumea este pe spate”.

Liberalul consideră că primarul recurge la atacuri la persoană deoarece nu are argumente să justifice Avizul Negativ dat pentru Certificatul de Urbanism, care împiedică derularea procedurilor pentru construcția autostrăzii.

ELIT

Vreau ca toată lumea să știe că cel care pune cele mai multe bețe în roate autostrăzii Sebeș-Turda este președintele PDL Alba, primarul Mircea Hava. Știind că autostrada este dorită de cetățeni, Hava a început lupta de gherilă, aruncând din Serviciul Urbanism al primăriei informații false și documente alarmiste. În acest joc murdar, unii cetățeni sunt anunțați că le vor fi demolate casele deși traseul nu este definitiv și acest lucru nu se va întâmpla. A aprobat în 2008 demolarea a 8 case iar acum se împotrivește la o demolare. În paralel, unii consilieri locali PDL din localitățile traversate de autostradă au început să arunce tot soiul de dezinformări și manipulări. Totul pentru a întârzia o investiție de 900 de milioane de euro, de care Alba are nevoie ca de aer, dar și care înseamnă scoaterea din izolarea economică pe care Hava a impus-o voit.

În sărăcie și izolare poate controla mai ușor masele. Singurul lucru pe care și l-a asumat Hava a fost Avizul negativ pentru Certificatul de Urbanism, adică piedica la noua autostradă. L-am văzut declarând public că nu a dat aviz întrucât dorește un nou nod la ieșire din Alba Iulia. În documentul de respingere spune altceva, că are PUG-ul în avizare. Acest om minte câteodată precum respira. Solicitarea a fost înaintată de CJ Alba. În această săptămână am avut două discuții cu primarul, a cărei concluzie era să facem front comun pentru a doua urcare/coborare și să nu mai facem declarații publice până după întâlnirea tehnică de săptămâna viitoare.

Rezultatul: Hava iasă ulterior cu două declarații degradante pentru un primar. Folosind atacul la persoană, în lipsa argumentelor sunt catalogat pe rând ca fiind „tembel” sau „maimuță”. Îmi pare rău dar nu pot coborî discuția atât de jos, cu un om fără caracter și fără cuvânt. M-am convins că acest om este prea lipit de trecut pentru a se mai putea schimba. Nu a învățat nimic din lucrurile bune care se întâmpla la CJ Alba dacă există respect reciproc.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Cât timp acest om ne va conduce, Alba Iulia va fi subdezvoltată economic și nu vom avea locuri de muncă. Orașul este împărțit bucată cu bucată de Hava cu oamenii de afaceri de casă, care se îmbogățesc în timp ce albaiulienii sărăcesc, iar locurile de muncă lipsesc cu desăvârșire. Toate astea se întâmplă programat. Din acest motiv Mircea Hava se opune autostrăzii. Și pe față și pe dos.

Dacă altădată avea pârghiile necesare pentru a stopa investițiile, de această dată nu o mai poate face. Și știe asta. O poate doar întârzia. Investiția este făcută de Guvern și UE. Le spun clar și răspicat numeroșilor cetățeni care m-au interpelat pe acest subiect că autostrada Sebeș-Turda se face, iar Hava trebuie ignorat și lăsat să urle la Luna!

L-am auzit pe Hava, vorbind de șpagă: e un subiect sensibil pentru el, vorbește de funie în casa spânzuratului! Așadar, îi asigur pe cetățeni că de data asta vor câștiga, iar Hava va pierde: autostrada Sebeș-Turda SE FACE!!!”, a transmis Florin Roman.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

43 Comentarii

Claudiu 16 iunie 2013 at 13:50

A fost chiar elegnt! Eu ti-as spune mult mai urat! Am ajuns la saturatie cu tine. Si daca deschid usa la frigider, tot de tine dau. Macar de ai face ceva, ca de cand te indesi cu forta peste tot esti numai povesti si critici. Intre popularitate si credibilitate este o diferenta enorma!

Claudiu 16 iunie 2013 at 14:41

…”elegant”… Apropo, daca tot m-am corectat, ce face Atanasiu pentru Alba? Dar Potor? Ca nu auzi de ei nici de bine, nici de rau!

Gainar 16 iunie 2013 at 21:21

Cred ca Piticul Atomic, acest “rebut al naturii”, s-a sculat “cu stangul”, azi dimineata, suparat pe Hantulescu ca la “pictat(chiar incolor), bine in articolul de ieri cu manariile din transportul judetean, si cum i s-a casunat sa ajunga primar, s-a dat la Hava, in Unirea, unde mai are un cuvant de spus, ca in casa si societate, nu il mai asculta nimeni(femeile mai putin), de vina fiind “marimea ciucurelului”(este supranumit si Vicele, papiota cu ciucurel)! Derbedeul trebuie sa stie ca Autostrada se face, dar nu pe unde a “manarito el”, in interesul lui si a PeNaL-ilor!

@gainar 16 iunie 2013 at 21:48

Acest rebut social , ciucurel la minte : aurelian este chiar mai pro-t decat am crezut! Isi da cu parerea la comanda!

Ginar 17 iunie 2013 at 11:08

Sunt curios ce presiuni s-au facut asupra Redactiei Ziarului Unirea, de s-a scos ieri, de pe editia electronica articolul Domnului Hantulescu, in care desconspira intentia Piticului Atomic si a Mafiotului Albanii, de a da transpoirtul public din Alba-Iulia pe mana firmelor evazioniste(dovedite cu hotarare judecatoreasca ramasa definitiva), acest transport public! IUnca o data este dovedit ca “Cupola PeNaLa”, nu ii de fapt decat o sleata de derbedei pusi pe imbogatire rapida, cu tupeu dus la nesimtire!

aschie 16 iunie 2013 at 13:52

Florin Roman vorbest mult, dar si face pentru oras, macar ce poate.
Hava vorbeste mult si nu face nimic. Ci doar o … face pe … (prietenii stiu de ce si pe cine). … ce bine e sa fi primar si sa stai plecat prin concedii mai mereu, asa cum face nea Mirciulik

@aschie 16 iunie 2013 at 14:09

Ce face? Ca ce a facut primarul se vede, e la al 5-lea mandat! Ce a facut Roman concret?

@achie 16 iunie 2013 at 17:56

Bine, bine, minte-te singur ca de aia e Hava primar, treaba ta ce crezi… dar nu mi-ai raspuns ce a facut concret Roman pentru Alba Iulia, inafara de vocalize. Nu-ti vine nimic in cap? Of!

Alta aschie 16 iunie 2013 at 18:12

Ti-ar raspunde ,dar sta prost cu limba romana!

mutu 16 iunie 2013 at 20:07

Pacaliciul asta de cotoc face kk pe el,isi gusta „produsul” si ce ramane arunca pe fraieri ca tine”.Pa,nu stau de vorba cu haznalistii!

Besnik 16 iunie 2013 at 15:02

Avem nevoie ca de aer de cai de comunicatii, de infrastructura, de parcuri industriale, de o dezvoltare economica adecvata. Ne-am saturat domnule Hava, tot ceea ce ati facut, sunt birturi prin toata cetate. Vrem locuri de munca! Rusine, doriti sa blocati principala artera care ar mai putea da o gura de oxigen municipiului nostru.

mutu 16 iunie 2013 at 15:15

Parca zicea zilele trecute domnul Darzu de la usl ca-s putine terase-n cetate,asa ca puneti-va de acord!

@Besnik 16 iunie 2013 at 15:16

Tu aia ai inteles? Esti nap! Vrea mai multe cai de acces din oras spre autostrada, degeaba ti-as explica de ce e necesar si de ce acum, ai dovedit ca nu pricepi. Iar locuri de munca sa-ti faca USL-ul, ca asa ti-au promis. Desi la cat dovedesti ca esti de destept, ti-ar fi greu oriunde sa te angajezi.

marius 16 iunie 2013 at 21:24

nu vrea nimeni sa blocheze dar daca vine pacaliciul asta cu tot cu dumitrel si paseaza mingea de la unu la altul
parca zicea dumitrel ca autostrada nu are legatura cu consiliul judetean si uitel pe pacaliciu asta toata ziua in ziar cu autostrada
numai pacalici la consiliul ala

vermaelen 18 iunie 2013 at 8:58

fantastic..bravo mai ..am intrat aici sa vad care sunt parerile si ma bucur ca acest pitic atomic nu are deloc sustinere..eu ma tot gandesc cine dreaq i-a votat pe astia de la usl de au ataeta mandate si cum de jegul asta a ajuns intr-o asemenea functie..inafara de gargara altceva nu face.

mutu 16 iunie 2013 at 15:21

Primarul de multe ori nu are dreptate in ce spune,dar in legatura cu acest pacalici atotstiutor si fitilist are mare dreptate.

vasile 16 iunie 2013 at 15:40

Marele hava se simte incoltit si si-a pus shleahta de postaci la datorie!Roman e foarte curajos! Felicitari

mutu 16 iunie 2013 at 16:07

Mie mi-a dat Hava ceva banuti sa-l „apar”, bai nea vasile,cum s-a dat in campanie prin Bacau,Vrancea,Constanta, prin Teleorman,Olt si-n tot sudul Romaniei si chiar si-n Ardeal pe la Cluj(chiar ce mai face „vitregitul” fostului ministru de la armata,domn ministru cu casutele alea cumparate de-a moaca,amicul lui fomfaiosu de la Cugir si a lui ala „rupe capete” din Cluj”),repet,sa-l apar de „curjosi” ca alde pociumpul gargaragiu si multi altii ca el si ca tine,sa nu-l muscati din „dos” sau din „fata” ca a spus ca-l „doare-n palarie”…vorba cuiva!PS-Fraierul tot fraier ramane mai nea vasilica si dumneata esti unul dintre ei!

asus 16 iunie 2013 at 15:48

Dm. Florin Roman incearca sa ne prezinte cat mai in detaliu situatia orasului si respect asta foarte mult ,dm primar nustiu de ce ar o problema cu aceste lucruri , cred ca nu mai poate sa isi faca smecheriile lui si sa mai fure orasul asta .

Carcotasul 17 iunie 2013 at 14:28

Cica o maternitate din Botosani, din com. Sulita ar fi dat de 100 de ani, cei mai multi secretari de stat, parlamentari, directori gen. in ministere, presedinti si vice de CJ, adica de conducatori comform EVZ!
NU M-AM PUTUT ABTINE SI AM COMENTAT:
-„Cica Sfantul Petru, nedumerit ca Dumnezeu a facut atatea lucruri frumoase pentru Romania si i-a dat atatea bogatii, il untreaba intr-o zii:
-Doamne de ce ai fost atat de darnic cu Romania, si cu altii atat de vitreg? La care Dumnezeu ii raspunde:
– Lasa Petre, ca o sa vezi, ce comducatori o sa le dau!
Acum ati vazut, aproape toti sunt din Botosani, si de aceia o ducem atat de bine!

Tot rasul ii si de plans, cand am vazut ca si maternitatea din Alba-Iulia, „ne-a fericit judetul”, cu Piticul Atomic!
Asta da realizare!

pro pd 16 iunie 2013 at 15:59

Hava mi se pare debusolat, spre deosebire de Roman care are un tel precis! Eu cred ca marele primar simte ca s-a terminat si luptala disperare!new

@pro pd 16 iunie 2013 at 16:05

Mai sunt 3 ani pana la alegeri, timp in care poti sa simti ce vrei, sa fii fericit, exact cum ai fost si acum un an pana ai aflat rezultatul. Poti sa si aplauzi.

ionut 16 iunie 2013 at 21:26

da are un tel precis si sa speram ca ala sa fie presedentia consiliului judetean dar ma indoiesc ca vad o camaderie a lui cu dumitrel coc ei ceva 😉

Aurelian 17 iunie 2013 at 21:33

Se cunoaste „telul precis” al Piticului Atomic, are o duhoare de nesuportat penala(nu PeNaLa)

mutu 16 iunie 2013 at 16:11

Parca erai Iancu Jianu acum esti anus maine oare ce?

badea 16 iunie 2013 at 19:10

Nu va chinuiti prea tare sa comentati despre ce face s ce nu face F.Roman!Face doar galagie si…gargara ieftina cu albastru de metil!Edoar …un fel de „supozitor”al D-lui Atanasiu!

unualtu 16 iunie 2013 at 19:29

„Tembel si maimuta” sunt complimente, fata de ceea ce meritati cu adevarat, dand dovada de atata ipocrizie. Daca nu misca nimic pentru orasul asta nu vedea al 5-lea mandat, asta-i sigur, cat despre astia „mari si tari” de la PSD si PNL, doar unu singur din tot judetul a facut ceva pentru comunitatea din care face parte.
Si anume primarul din Ciugud… El nu s-a plans niciodata ca nu primeste bani de la guvern, ca tara ii condusa de hoti, etc, etc. Am avut ocazia sa-l cunosc acum 8 ani cand in Ciugud nu s-a auzit de apa, canalizare, n-aveau nici macar gazul pe vremea aceea. Uite ce s-a putut face pentru o comuna in 8 ani de zile. Bag mana in foc, ca sunt orase in judetul Alba care nu au buget atat de consistent ca si comuna Ciugud. Exemple ar fi : Abrud, Zlatna, Teius. El a pus in practica ceea ce si-a propus. Numai respecte pentru el !!!!! Cat despre gunoaiele astea gen roman, darzu, potor, nici numele lor nu merita a fi scris cu litera mare. In fiecare zi ii vezi la ziar, clar…sa acuze pdl-ul… ca pdl-ul nu drege, nu culege, etc, dar ei ce fac? Mda… intradevar, doar acuza, de multe ori pe nedrept, dar sa nu uite ca Dumnezeu ii sus.

@unualtu 16 iunie 2013 at 20:13

Ai dreptate cu primarul din Ciugud. PSD-ul din Alba are oameni mult mai valorosi, mai scoliti si mai cu bun simt decat PNL-ul din judet, care-i plin de parveniti si de scoliti pe la FF si FR, fapt ce explica comportamentul lor. Aiudul si Cugirul sunt orase conduse de PNL, somajul de acolo ne urca judetul in fruntea clasamentului pe tara, dar papagalii astia de postaci penelisti, de tre’ sa intervina Roman in conferinta de presa(!) sa-si ia corigentele si BAC-ul, nu filtreaza nimic prin creierutul propriu, ce li se spune de la partid asa e. Ia intrebati-va, daca PNL este asa bun de ce in orasele conduse de ei e atata disperare si somaj si foamete? De ce orasele alea arata ca dupa razboi?

dar 16 iunie 2013 at 21:30

VREAU ca PNL-ul sa il ia ca purtator de cuvant pe gagaitul de ALBANII, voi organiza si o petitie in acest sens !!!
atunci mesajul lor va fi mai bine inteles!

gigel 17 iunie 2013 at 7:01

Nu te lasa Florine! , la o mina de postaci PDL-isti si la un primar de 2 lei care in afara de averi nu a facut nimic pt. noi adevarati albaiulieni care traim aici in oras de generati decit ne-au impins la saracie si au umplut orasul de parveniti si de tarani prosti si de olteni care nu au nici o legatura cu Alba-Iulia si nici nu-i itereseaza soarta noastra a adevaratilor albaiulieni decit portofele lor si sa-si faca toti tarani case daca se poate in mijlocul orasului astai scopul lor. O sa iesim si noi in strada si o sa trimitem toti tarani acasa si pe Hava la bihor daca asta vor ei sa le aratam ca aici mai existam si noi adevarati albaiulieni care ne-am saturat de toate taranismele si de tot tupeul nesimtit al politicienilor parveniti din satele si de pe coclaurile patriei. A venit timpul sa-i civilizam pe taranoi si pe parveniti daca tot vor sa traiasca la oras iar daca nu vor sa invete respect si bunsimt sa plece la iei pe coclauri si sa ne lase ca ne-am saturat de ei.

mutu 17 iunie 2013 at 13:13

Invata oleaca de gramatica, bai nenea agarici si nu da lectii de patriotism, te-as intreba de cand aia a mea esti tu albaiulean adevarat,ai furat din ouale lui nastase si ai doua perechi,ce mare smecherie ai facut pentru Alba Iulia ca nici numele orasului nu l-ai scris corect,unul ca tine nu poate fi decat un REBUT ADEVARAT,defect de fabricatie,au bagat „proiectantii” o scula mica si proasta si-a iesit alta botoasa, fraiera si bleaga,exact ca si roman pe care-l saruti-n dos,alt „mare albaiulean”, care a „terminat” bazinul olimpic,care face-pe el- sala sporturilor,teatru,capitala internationala si galactica,autostrazi,iar Hava nu-l lasa.

gigel 18 iunie 2013 at 14:34

Mai Cocalurle!, daca te supara adevarul du-te cu Hava cu tot in Oltenia sau de unde ati venit si lasati-ne sa facem ceva pt. orasul asta ca noi nu vrem circ la cetate noi vrem bani si locuri de munca in oras sa putem si noi trai la noi acasa nu numai sa supravietuim.Nu mai poti sa respiri in oras de tarani prosti care se cred unul mai destept ca altul si noi traim in saracie si fara locuri de munca la noi acasa. Pecati bai pe coclauri de unde ati venit si lasati-ne ca ne-am saturat de voi.

gogu@achie 17 iunie 2013 at 7:12

Nu avea cum sa faca ceva pt. ca nu a fost 25 de ani primar cum a fost Hava zabalosu dar o sa faca de aici incolo lucruri concrete in special o sa va civilizeze pe toti parveniti si tarani si o sa va invete sa respectati oamenii din Alba-Iulia nu sa le calcati voi pe cap la oameni si sa-i lasati fara locuri de munca si fara venituri ticalosilor ce sinteti!.

malagamba 17 iunie 2013 at 10:00

Roman ai incurcat-o… Hava te va face oricum… Tu nu te poti pune cu Hava, ca nu ai nici o sansa.

AIK93 17 iunie 2013 at 14:50

pacat ca acest domn primar care a generalizat distrugerea economica si a locurilor de munca din Alba Iulia si alte chesti nu vrea sa dispara o data:(

alina serban 17 iunie 2013 at 15:04

Roman este viitorul,hava e trecutul..un trecut corupt,plin de firme „de casa”,a dat practic Cetatea pe mana lui szabo…hava e un needucat,la fel ca si agramatul de la Cotroceni..in fond,in afara ca l-a facut bogat pe szabo cu bani europeni,ce-a facut bihoreanu asta??!!? a adus vreun Mercedes,Bosch,etc??!!?? NUUU! deci,0 barat a facut!

Aurelian 17 iunie 2013 at 21:34

Alina draga nu mai lauda Piticul Atomic, ca nici de femei nu-i bun!

vermaelen 18 iunie 2013 at 9:02

da ma sa va lase pe voi albaiulenii cei mai NERECUNOSCATORI oameni de pe pamantu asta..trebuia s ava lase sa aveti o cetate ungropata in pamant , sa aveti drumuri pt caruta si sa nu stie nici dreaq de orasul asta ..voi chiar nu vedeti ca orasul asta a renascut si suntem din nou pe harta.ca vin oameni din toata lumea sa ne vada cetatea???? eu zic sa ramai tu in alba mai retardule si sa faci umbra pamantului degeaba..jegule numeriti nimic din ce ii in orasul asta

cocos 18 iunie 2013 at 9:19

alina e menajera lui Roman

Aurelian 18 iunie 2013 at 11:26

De aceia isi lauda inca stapanul, cred ca nu „a incercato” inca pana acum!

un oltean 18 iunie 2013 at 10:05

In comentariul D-lui Gigel se face referire în termeni denigratori asupra prezentei oltenilor pe teritoriul Municipiului Alba-.rog redacția sa se sesizeze si sa cenzureze aceste atacuri de natura discriminatorie si jignitoare. Domnul Gigel ar trebui sa fie mândru ca traieste in „Capitala de suflet a tuturor romanilor” chiar însoțit de olteni.

gigel 18 iunie 2013 at 14:20

Va place Alba – Iulia? „cocalarilor!!!!!!!”,care ati venit de pe coclauri sa faceti comentari la adresa noastra si sa ne luati locurile de munca. Spune-ti va place Alba-Iulia? .

un oltean 19 iunie 2013 at 9:30

se scrie Alba Iulia gigele..noi cocalarii asa știm ca se scrie.