Finala CM 2014: Argentina – Germania. Care sunt câștigătoarele celor 19 ediții ale Campionatului Mondial

Argentina și Germania se vor întâlni astăzi în finala Campionatului Mondial din Brazilia, fiind singura finală care se reeditează de trei ori. Prima dată au câștigat sud-americanii, a doua oară europenii, iar dacă argentinienii ar câștiga meciul din această seară, cele două țări ar avea în palmares un număr egal de astfel de trofee, 3.

Cu cinci titluri mondiale, Brazilia este cea mai de succes echipă care a participat la Turneele Cupei Mondiale. De asemenea, Brazilia, este și singura echipă care a participat la toate Cupele Mondiale până în prezent. La acest turneu, echipa gazdă a obținut doar locul patru, după două înfrângeri rușinoase, 7-1 (semifinale cu Germania) și 3-0 (Finala Mică cu Olanda)

ELIT

România a avut 7 prezențe la un Campionat Mondial de fotbal și a strălucit în America, `94, când a câștigat grupa A fără emoții. A câștigat apoi meciul legendar împotriva Argentinei, dar nu a reușit să treacă de Suedia, în sferturi, fiind învinsă la loviturile de departajare.

Finala Campionatului Mondial 2014 are loc astăzi de la ora 23.00, ora României, pe TVR 1

Câștigătoarele Campionatului Mondial de Fotbal

ADEZIUNE PLUS ALBA

1930: Uruguay

1934: Italia

1938: Italia

1950: Uruguay

1954: Germania (Republica Federală Germană)

1958: Brazilia

1962: Brazilia

1966: Anglia

1970: Brazilia

1974: Germania (Republica Federală Germană)

1978: Argentina

1982: Italia

1986: Argentina

1990: Germania (Republica Federală Germană)

Te-ar putea interesa și:

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro