Femeile care au născut cel puțin trei copii primesc o indemnizație lunară pe viață – PROIECT

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

Femeile care au născut cel puțin trei copii primesc o indemnizație lunară pe viață – PROIECT

Senatul a adoptat tacit proiectul de lege prin care femeile care au nascut cel putin trei copii primesc o indemnizatie viagera lunara, pentru toata viata, iar cele care au cinci copii sau mai mult primesc si medalia de „Mama – eroina”. Aceste „pensii speciale” sunt cuprinse intre 30% si 50 % din salariul mediu net pe economie, adica intre 630 si 1000 lei. 

Pro România - Misiunea ieșirii din criză

bebelus si parintiProiectul e al deputatului PSD Ninel Peia și a trecut tacit de Senat intrucat s-a depasit termenul de dezbatere si vot si merge, in forma initiala, la Camera Deputatilor, camera decizionala.

„Se acorda o indemnizatie viagera lunara pentru mamele care au nascut si crescut 3 copii sau mai mult de 3 copii. Indemnizatia viagera se acorda in fiecare luna, dupa cum urmeaza: pentru mamele care au trei copii se acorda indemnizatie de 30% din salariul mediu net pe economie, pentru mamele care au 4 copii se acorda 40% din salariul mediu net, pentru mamele care au cinci copii sau mai mult de cinci – 50%.

Pentru mamele care au 5 copii sau mai mult de 5 copii se acorda titlul si medalia de Mama- eroina. Acordarea sumei ce ii revine mamei nu este conditionata de obtinerea unui alt venit si nu se impoziteaza”, se arata in proiectul de lege.

Sursa Hotnews.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

64 Comentarii

Catalina 19 octombrie 2016 at 11:37

Buna ziua, va rog sa imi lamuriti o nedumerire: aceasta hotarare se aplica si pentru mamele care au nascut inainte de 1989 3 copii? Mama mea are 73 de ani si tare s-ar bucura ca, macar acum, statul sa ii „rasplateasca” dragostea si grija cu care ne-a crescut si facut oameni. Mi-as dori sa se gandeasca cineva si la pensionarii de acum care au fost parinti nemaipomeniti pentru generatiile trecute.
Sanatate si sa auzim numai de bine!

Doina Ina 22 octombrie 2016 at 20:19

Buna ziua, va rog sa imi lamuriti o nedumerire: aceasta hotarare se aplica si pentru mamele care au nascut inainte de 1989 ,cu 4 copii?

catargiu aurica 19 octombrie 2016 at 13:04

A vera sa stia daca o mama a lucrative infarto tariffe prime stesso areata pensiero. Si la ce vasta inceneritori a primi pensiamo. ? Va multumesc

Dan 19 octombrie 2016 at 20:00

vaiii, ai uitat lb romana. Ai vrut sa pari desteapta dar defapt ai dovedit ca esti……………. ca Florin Radu Raducioiu

Anonim 21 octombrie 2016 at 20:54

Pentru limba romană ,apăsați tasta 1 :))

Gabor Maria 19 octombrie 2016 at 13:35

Buna ziua
EU am 58 de ani si 4 copii in viata nascuti intre anii 1983- 1990
Intrebarea mea este , EU pot beneficia de aceasta pensie ?
Va multumesc anticipat
Doamne ajuta

Bogdan 19 octombrie 2016 at 14:31

Acum toate pirandele vor fi „mame eroine”.

Dan 19 octombrie 2016 at 20:01

Doar ca trebuie sa MUNCEASCA! NU ca gata torni copii si iei bani si gata. neah, trebuie sa fi activ.

lucica 21 octombrie 2016 at 8:21

Ai idee cumva cat munceste o mama cu mai multi copii? Nu cumva da crezi ca toata lumea face copii diar pentru bani.eu am ..turnat ..copii ptr ca mi-am dorit asta si sunt f fericita si mandra de ei .mai cred draga domnule ca o mama merita mult mai mult de atat

Andreea 24 octombrie 2016 at 21:51

Bine ai zis. Mii se pare normal sa fie pentru toate mamele care au copiii. Indiferent ca muncesc sau nu. Munceste destul de mult pentru ai creste!!

fane de la sifoane 19 octombrie 2016 at 15:14

faina treaba….

sunt femei care in aceasta viata au involuat, singura lor meserie a fost de fătătoare pentru alocații si care n-au contribuit cu nimic la bugetul statului

Cum ramane cu celelalte femei care au facut 2 copii, si au muncit de le-au sarit capacele pana si-au distrus sanatatea? Pe aceste femei cine le ajuta? parazitele-fătătoare de mai sus?

mama bulversata 19 octombrie 2016 at 20:29

Vaaai, Doamne! Sper sa nu se intample asta! N-am nimic cu mamele responsabile, dar zilnic, vad paraziti care se inmultesc si numai pentru ajutorul social si alocatii, dar daca mai si primesc acesti bani. Eu sunt mama si ca mine alte milioane. Am doi copii pentru care muncesc de-mi sar capacele si primesc un salariu minim pe economie. Eu iii cresc considerand ca dau oameni de valoare tarii, iar acesti paraziti puturosi ii fac pe banda rulanta cu intentia clara de a sta cu mana intinsa si societatea sa le dea si iar sa le dea si iar sa le dea…. Chiar nu mai vedem realitatea???

R.B 20 octombrie 2016 at 21:17

Daca tu le faci pe alte femei „fatatoare” asta inseamna ca mama ta,sora ta sau nevasta ta sunt tot fatatoare!crezi ca daca faci mai mult de trei copiii si stai acasa ca sa crezi ca nu isi distrug sanatatea?crezi ca stau la TV cu telecomanda in man??!boule ce esti!

ana 21 octombrie 2016 at 10:32

Nimeni n-a facut copii pt bani ,voi stiti cate nopti nedormite ai atunci cand sunt mici si au diferite probleme de tot felul(sanatate,bani de lapte praf ) iar cand sunt mari ai alte probleme (bani de facultate ,haine , mancare mai multa). Eu am 7 si de 17 ani ii cresc singura pt ca sotul a plecat dincolo pt bani .In orice tara din lume mamele sunt ajutate nu ca la noi ,aia primesc 3-400 euro si traiesc din asta.De parlamentari de ce nu ziceti nimic ca ei papa cite 20 de indemnizatii de-ale mamelor.Nu saraceste statul de atat, ne saracesc austriecii.Nu cred ca noua o sa ne dea daca avem copiii majori deja.

fane de la sifoane 21 octombrie 2016 at 11:25

vita stai acasa si fa 20 de copii din partea mea, dar nu avea pretentia ca STATUL, si din BANII MEI sa-ti creasca tie progeniturile ca n-ai stiut cand sa te opresti!

fane de la sifoane 21 octombrie 2016 at 11:27

raspunsul e pentru R.B.

fenesan maria 22 octombrie 2016 at 22:15

fane draga nu ma gandeam niciodata ca sunt si idioti ca tine

Andreea 22 octombrie 2016 at 8:07

Corect!!

Adi 22 octombrie 2016 at 21:23

Mama isi dorea un singur copil, dar nu erau interzise si prezervativele si era interzis si avortul, asa ca am iesit 4 decretei :)) A muncit toata viata – am avut animale si gradina si a reusit sa ne creasca pe toti cu success (toti avem facultate si locuri de munca).
Eu cred ca statul ar trebui sa le ajute pe toate mamele care nu au avut dreptul sa aleaga ce sa faca cu corpul lor, pe vremea cand contraceptia de orice fel era interzisa.
Ai fost norocoasa ca ai facut doar doi copii – daca ai vedea cum arata mainile mamei mele de la munca…
Nu cred ca exista asa ceva ca si fatatoare de copii – din alocatii mori de foame impreuna cu copiii – nu e rentabil pentru nimeni – ar trebui sa stii mai bine.
In plus, noi avem o problema demografica – pe cand o sa ies eu la pensie, nu o sa aibe cine sa imi plateasca pensia, chiar daca eu cotizez acum o gramada la stat.
Asa ca inceteaza cu ura asta si invidia ca nu e fondata.

ciubotariu elena 19 octombrie 2016 at 16:17

am 4 copii nascuti dupa 1990 acum sunt in italia pot primi aceasta indemnizatie?

andreea 19 octombrie 2016 at 16:41

sa fie si romancele daca sunt tari…

florentina 19 octombrie 2016 at 16:53

Cautati in monitorul oficial, doar asa va puteti asigura ca exista o astfel de dispozitie. Personal ma indoiesc.

Dajbog Ion 19 octombrie 2016 at 17:43

Buna ziua,dar tatii care intretin cei trei copii care mama lor i-a abandonat,nu ar trebuii sa primeasca aceasta indemnizatie ? ar fi culmea,fosta mea sotie sa primeasca aceasta indemnizatie si neplatind pensie alimentara,dupa ce nea abandonat de 4 ani si eu sa-i cresc incontinuare.

dolfi 19 octombrie 2016 at 18:59

pe banii fraierilor, toate pirandele si parazitele lenese sa tot fie mame eroine…
In loc sa investim in EDUCATIE si SANATATE, dam pomeni parazitilor care ne spurca existenta..
Astia o sa apuce si pensia, si tot un destept de politician o sa le-o dea chiar daca n-au dat un ban bugetului!

Sa tot traiesti in rRomania!

Adi 22 octombrie 2016 at 21:38

Mai bine sa dam la catedrala mantuirii neamului asa-i?
In loc sa le ajutam pe mamele care nu au avut dreptul sa aleaga ce sa faca cu corpul lor in timpul comunismului. Pe banii mei – eu sunt de acord. Daca as putea, as redirectiona banii pe care ii dau lunar la stat mamei mele.

fabiola isbadoiu 20 octombrie 2016 at 18:47

Nu inteleg de ce atata răutate pe femeile care au 1 sau doi copii,eu am 3 copii si i.am facut din iubire nu pt bani,nu sunt o fatatoare,muncim sinoi cele cu 3sau m.ai multi copii si cotizam si noi;dar e atata invidie încât sa nu cumva sa ia altcineva un ban in plus k deja caracterele încep sa se difere!!!!

Eva 20 octombrie 2016 at 21:02

Cred ca sau gandit la cei care nu lucreaza si nu au lucrat in viata lor cei care doar cersesc pe strazi si sta la coada pt ajutoare…

9nu conteaza 20 octombrie 2016 at 21:11

Incurajare pentru tigani

Alina 20 octombrie 2016 at 21:35

Deci,noi,cei care muncim si nu ne permitem mai multi copii,pt ca stim ca nu le putem oferi o viata decenta dintr-un salar mic,acum,va trebui sa intretinem si pe cele care nu muncesc…dar se vor inmulti pt a primi acesti banuti.Ar trebui sa va mai ganditi la aceasta ….propunere total neadecvata!

Adi 22 octombrie 2016 at 21:40

Hai sa schimbam propunerea atunci si sa primeasca bani mai multi, toate femeile care nu au avut dreptul la contraceptive pe vremea comunismului. Si toate femeile care nu au avut dreptul sa faca avort pe vremea comunismului.

love dana 20 octombrie 2016 at 22:39

tigani au grija de copiiii nu si arunca la gunoi ca romini sau ii lasa prin spitala sau casa de copi si tigani sunt oameni

Cornelia 20 octombrie 2016 at 22:48

Bravo celor ce au mulți copii, ma refer la cele ce.si educa copiii. Familia cu mulți copii e făină. Eu am 3 copii si sunt mândră de asta. Am prieteni cu mulți copii, copiii au educatie. Daca sunt multi copii nu onseamna ca sunt inconstienti. Femeiele ce nasc mulți copii sunt femei crestine, sunt un exemplu in ziua de azi. Si ma refer strict la familiile unde sunt educați copiii. Doresc sa vad cat mai multe familii cu mulți copii. Cele ce avorteaza pe bandă rulantă nu sunt arătate cu degetul…

Rebeca Sb 21 octombrie 2016 at 0:03

Aceasta lege a fost data si de Ceausescu prin anul 84-85 si era vorba de la 2 copii,dar se pare ca dupa „89” nu s-a mai tinut cont de ea!!intrebarea mea e ca noi mamele care am nascut 3 s-au mai multi copii inainte de „89”beneficiem de aceste drepturi???

Paulina 21 octombrie 2016 at 8:16

Si eu am născut și crescut 5 copii si am avut acest ajutor pe timpul lui Ceaușescu dar lau anulat după revoluție. Acum intram și noi la acest ajutor?

lucica 21 octombrie 2016 at 8:33

Cred ca ne meritam soarta.atata rautate in oameni.atata ura ca in tara asta nu cred ca mai exista.eu sunt mama de 6 copii.inteligentu.frumosi.oameni de valoare.am avut un serviciu.am muncit pentru ei ca sa nu le lipseasca nimic.da dunt mama eroina.si sunt mandra de acest lucru..pot spune ca am dat oameni minunati acestei tari ..de ce nu as merita acesti bani….sa le fie rusine celor care au facut un singur copil si a iesit o epava acea mama cum se numeste daca eu sunt o fatatoare..sa le fie rusine di celor care vorbesc astfel de lucruri..in general .cei care vorbesc urat sunt oameni de cea mai joasa speta…mi-e greata de asemenea specimene

fane de la sifoane 21 octombrie 2016 at 9:31

ca sa fie corecta, legea ar trebui sa dea acesti bani doar femeilor care au muncit continuu legal in ultimii 5, 10, 15 ani din viata lor (depinde de varsta femeii), deci care au CONTRIBUIT prin TAXE si IMPOZITE la BUGETUL STATULUI!

Altfel, e o lege abuziva, care discrimineaza pozitiv!

Pe bani nemunciti, e simplu sa fii orice, inclusiv politician, chia mama eroina!

angela 21 octombrie 2016 at 23:54

Si daca mama a terminat facultatea si nu a apucat sa lucreze? Ce zici de asta? Ma tot intreb ce cauta in discutii despre mame niste barbati care poate nici nu is parinti? Chiar nu avem nevoie de parerea lor. Da, sunt de acord sa fie anumite conditii:sa fie dati copiii la gradinite, scoli, sau sa lucreze unul din parinti.ca altfel romii o sa faca copii pe banda rulanta si atunci va ajunje tara o tara de analfabeti.banii astia ar acoperi cheltuielile cu gradinita la 3copii..cand incep scoala deja sunt alte cheltuieli mai mari.dar e un inceput si asta.speram sa fie aprobata in continuare

dolfi 23 octombrie 2016 at 11:21

atata timp cat STATUL da banii astia, din BUGETUL la care si BARBATII CONTRIBUIE, te intrebi degeaba ce cauta in discutia asta barbatii! Mai mult, cat va dati voi de rotunde fara barbati nu puteti faceti copii.

Ghita Maria 21 octombrie 2016 at 13:07

Am 60 anl si am si eu 3 copii care pe vremea lui Ceausescu primeam 400lei acum as putea sa primesc si eu indemnizatia si ce trebuie sa fac multumesc

Gabriela 21 octombrie 2016 at 13:53

Doresc sa raspund la persoana ( FANE DE LA SIFOANE ) noi am facut o simpla intrebare nu am jicnit pe nimeni si nu vrem sa fim jicnite
EU nu ma simt o parazita fatatoare am fost de folos societatii cu 41 de ani vechime in campul muncii, si mai continui sa fiu pana imi da dumnezeu sanatate si putere cu toate ca as putea beneficia de pensie dar nu vreau ,nu am stat niciodata cu mana intinsa, sa astept bani de la stat sau alocatia copiilor ,am avut servici si am crescut si 4 copiii sant mandra de ei si de mine ca am fost de folos societatii
O zi buna va doresc si fara jicniri ,rautate si invidie

fane de la sifoane 21 octombrie 2016 at 14:53

Toata stima doamna si tot respectul, ma refeream la acele specimene care NU muncesc, n-au muncit in viata lor, sunt in putere (vorba aia: sunt tari ca bivolii) si care stau pe ajutoare sociale, ajutoare de handicap, ajutoare de incalzire,alocatii etc si ASTEAPTA in continuare bani.

Acesti bani vin 99% de la STATUL ROMAN, din contributiile tuturor celorlalti oameni de buna credinta, care muncesc din greu si fac sacrificii sa-si creasca copii, sa-si plateasca ratele, sa traiasca.

De cele mai multe ori, aceste specimene isi bat copii, ii tin in frig si fara mancare, ii exploateaza fie punandu-i la muncile campului, fie trimitandu-i la cersit, ca sa aduca bani pentru tigari si bautura.

Totodata, aceste specimene nu respecta nici o norma de bun simt, de convietuire in comunitate, mai mult unii batjocoresc pe aceia care muncesc cinstit si care-i duc in spinare.

Mie nu mi se pare normal si de aceea consider aceasta lege in forma ei actuala ca discrimineaza pozitiv, si pune semnul egal intre paraziti si oameni de buna credinta ce muncesc cinstit!

Sanatate multa va doresc!

@ fane 23 octombrie 2016 at 6:29

Sunt bune şi pertinente observaţiile tale, dar pune punctual pe “i” : în cea mai mare parte specimenele la care te referi sunt ciorile (ţiganii).

mike 23 octombrie 2016 at 7:14

Da-mi voie sa-ti string mina domnule -Fane- doamna Gabriela nu a inteles messajul dv. de mai sus — Nu inteleg de ce atitea -pomeni – stim cum stam cu economia ,datoria externa a tarii ,pensii nerusinate ,de revolutionari, pensii speciale la primari, –ziarul -Tribuna Sibiului- anunta ca un excroc ia 35-mii de euro pe luna –indemnizatie pentru cresterea copilului. A . pe timpul -culmilor – concediu de maternitate si atit– Acum acolo totul e pe dos — cersitul cu sau fara acte ,miloaga ,furtul –la putere –munca sa o faca –prostii , sa tina pe nesimtiti si cersetori in spate – -Wake up, Romanians

Izabela 21 octombrie 2016 at 14:18

Ests doar un proiect ce va certati atat????nu se aproba ca parlamentarii nu au asa copii multi . De ce va faceti sange rau.

Silvia. 21 octombrie 2016 at 15:52

Corect , doar mamelor care au muncit sa li se dea bani.Au tot dreptul.Nu e usor sa cresti copii si sa mergi si la serviciu.

Camelia Mihalache 21 octombrie 2016 at 15:56

Eu am doar o intrebare.Daca e adevarata aceasta lege sau ce o fi,eu am nascut 3 copii,dar,din nefericire,unul din ei mi a decedat la virsta de 11 ani!M as incadra@Nu e faptul ca astept sa ma imbogatesc acum,vad destule comentarii rele!Am 55 de ani,toti copiii mei au fost nascuti prin cezariana,nu am stat la mila statului niciodata si nu spun nimanui cit am chinuit 8 luni cu fiica mea bolnava de cancer fara ca cineva sa ne acorde vreo facilitate.Cei care fac afirmatii gratuite ar trebui sa traiasca cosmarurile mamelor ce au facut copiii din dragoste.Ce ziceti de tati care beau pina la ultimul leu alocatiile copiilor si ajutoarele sociale apoi apar la Maruta ca au fost abandonati cu copii cu tot

mia 21 octombrie 2016 at 16:43

as vrea sa stiu daca eu am nascut 4 COPII SI 3 SUNT IN VIATA BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DACA SINT IN BELGIA SI SINT REZIDENT DACA DA CARE ESTE PROCEDURA

Elena Asaftei 21 octombrie 2016 at 20:31

As vrea sa stiu daca am mai multi copiii si toti sunt majori si nu am nici un venit din cauza cresterii lor beneficiez si eu de acest ajutor???

elena 22 octombrie 2016 at 8:53

Eu am nascut inainte de79 pot sa beneficieze de indemnizația

elena 22 octombrie 2016 at 8:53

Scuze de 89

Ioan 22 octombrie 2016 at 13:24

Buna ziua, am vazut mesajele si intrebarile ce sau facut de mame care au 3 sau mai multi copiii si raspunsurile jignitoare din partea celor ce judeca acele mame care nu au lucrat niciodata.Nu sant mandru in acest moment sa spun ca sant roman si daca uní dintre voi se simt discriminati cu aceasta lege la vina nu e de acelea mame care au 3,4,5 copii ,nici de acelea care au lucrat sau nu au lucrat in viata lor dar au primit ajutoare sociale de la stat Singura vina e de cei care fac si voteaza aceasta lege ,de cei care se gandesc doar la un anumit perfil de mame,cand trebuiau sa FIE ptr toate mamele .Rusine ptr cei ce jignesc cu si fara motiv.Multumesc.

Dedeagă Mariana 22 octombrie 2016 at 13:43

Copiii nu se fac pentru îndemnizații. Cine îi face,să își asume creșterea și educarea lor.În caz contrar ar trebui chiar sancționați cu muncă în folosul comunității…Nu vedeți că s-a umplut țara de analfabeți doar pentru ajutorul social…????Cine credeți că se va înmulți…????

Miruna 22 octombrie 2016 at 16:35

Se vede din toate discuțiile de mai sus cât de răi putem sa fim. Mi-as fi dorit sa vad ca luptam pentru niște drepturi ale noastre fără să ne jignim. Sunt şi eu mama am doi copii şi cotizez la stat de multi ani sunt şi mame care au doar un copil poate nu au cum sa îl mai facă pe al doilea sau chiar al treilea indiferent cat şi-ar dori. Eu spre exemplu nu pot sa îl fac pe al treilea. Cine le da dreptul celor din parlament sa ne de-a deoparte pe noi?? Suntem şi noi mame şi ar trebui sa avem aceleași drepturi ca şi cele cu trei sau mai multi copii. Asta trebuia sa se discute aici nu toate acele jigniri aduse la adresa altor femei. Am şi eu o mamă care a crescut trei copii care l-a vârstă care o are acum pe lângă pensia ei de 700 RON după 30 ani de muncă cred ca ar fi normal şi firesc să primească şi ea acei bani şi noi acele mămici cu doar unul sau doi copii. Baftă să se aprobe legea dar cu modificări în ea ca nu e corect formulată.

Gabri 23 octombrie 2016 at 9:04

Este o idee extraordinar de buna. Eu as da la toate mamele, si în funcție de copii. Ai unul, primești X, ai doi X*2, si tot asa. Dar cu o condiție, sa fie mamă muncitoare. Adică, după maternitate, când semnează un contract si începe munca.

o mama cu 3 23 octombrie 2016 at 9:26

Am 3 copii, muncesc, am activitati extra si sunt studenta LA masterat, LA zi, de unde iau bursa de studiu. Consider ca nu e echitabil sa se introduca aceste pensii. Se cat muncesc, de atat sa IAU pensie.

Claudia 23 octombrie 2016 at 14:02

Pentru fane de la sifoane:
E clar ca pe tine te-a fatat in grajd.
Si nu cred ca era mama ta aceea care te-a adus pe lume. Altfel nu aveai curajul sa-i zici fatatoare…de bou.

dolfi 23 octombrie 2016 at 16:23

ce-ai madam cu omul? A spus niste lucruri pertinente! Va e ciuda cand va mai nimereste cineva?
Cand auziti de munca, unii, parca ati fi injurati de mamicile din care ati iesit (ca sa fiu pe subiect).

Toti au pretentia sa li se dea… dar de muncit mai greu! S-a terminat dragilor, asta era inainte de 1989! Azi maine raman doar tziganii, pensionarii si hotzii in tara asta… iar restul, cei ce muncim cinstit vom fi in alte tari unde munca e apreciata si plata e pe masura!

Florin 24 octombrie 2016 at 1:43

Esti un PROST dolfi,banii care ii cotizezi luna de luna la stat sti tu unde se duc? Nu mai comentezi ca se duc in buzunarele la parlamentari comentezi aici …..Stai linistit ca nu se îmbogățesc mamele care pot beneficia de aceasta lege. EU NU AM copii si cotizez taxe la fel ca si tine si as fi foarte bucuros sa se aprobe aceasta lege. Sa va fie rusine ca nu aveti respect de mamele care au dat viață la mai mulți copiii

S.C. 23 octombrie 2016 at 15:22

Nu va mai impacientati, e ,,PROIECT,, suna a … hai acum inainte de alegeri poate mai prostim cativa, dupa alegeri mai vedem noi. Tot respectul pentru mamele responsabile, ma inclin in fata lor, indiferent ca au unul sau mai multi copii, sa ne amintim ca daca nu exista ,,MAMA,, nu eram pe aici. O zi buna tuturor.

Florin 24 octombrie 2016 at 1:28

Voi care va gânditi ca unele mame care au 3-4-5 sau mai mulți copii sunt fataturi si le discriminati ca o fac doar pentru banii sunt eti niste zdrențe si invidiosi.Voi dati dovada ca va gânditi doar la banii si intr-o mare parte vă ofticati ca nu beneficiați de aceasta lege. Eu nu am copii si chiar as fi bucuros sa se aprobe aceasta lege si mamele sa fie răsplătite pentru ca merita. Iar parinti care lucreaza si cotizeaza la stat,stați linistiti ca aceias banii ii cotizati luna de luna nu va ia o taxa in plus. Fimiar scârba de voi care sunteți contra….

Anonima 24 octombrie 2016 at 1:33

Sunt o mama cu 3 copii so I am facut inainte de acest project ASA can nu I am facut pt bani. Dar „domnul cu fatatoare” stie cat este alocatia pt 1 copil si pentru CE iti ajung acei bani? Abia daca iti ajung pt pampers far uniu copil ii trebuie mult mai multe.so dobitocul care jigneste femeile aratand dispret pentru alte femei care poate so au riscat vista as nasca copii srati dispret si pentru biata nama care l a nascut nu fatat ca nu e in animal. Animal este el

dan 24 octombrie 2016 at 4:08

au nevoie de voturi nu va mai certati si nu va mai jigniti. legea trece ca multe alte legi ca doar nu va credeti in alta tara unde mai este intrebat si electoratul daca este de accord sau unde se fac dezbateri pro si contra sanatate va doresc si nervi de otel pana la adanci batraneti.

paty 24 octombrie 2016 at 12:15

Draga domnule care ai numit femeile fatatoare,sa nu uitam ca si d voastră existati tot datorita unei „fatatoare”. Sunt de acord ca exista un procent de ” fatatoare” care fac copii numai pt bani,dar asta nu înseamnă ca toate. Viata unei mame nu este asa roz,chiar daca sta acasa. In comparatie cu multi „tati” care au impresia ca aducând un salariu este suficient si trebuie rasplatiti cand vin acasa cu o masa calda,o bere si telecomanda in mana. Sa nu mai punem ca daca se intampla ceva cu copilul,tot mama e de vina?. Draga domnule,nu mai trăim in vremurile de mult apuse. Acum suntem egali in drepturi. As vrea sa va vad pe d voastră si pe multi altii care au impresia ca statul acasa cu unul sau mai multi copii este relaxare,stand măcar o luna si înlocuind o pe mama făcând toate treburile. Sunt convinsa ca nu ati rezista!!! Înainte de a face o acuzatie ganditi,oameni buni!!! Europa ne face tigani pt relele făcute de aceasta categorie. Exact acelasi lucru îl faceti si d voastră bagand toate femeile in aceiasi oala,inclusiv pe mama d voastră! O mama merita respect! Duceti va si sarutati mâinile care v au crescut si cereti iertare ca ati facut o fatatoare! P.s . Sa nu uitam ca tot din banii d voastră sunt platiti si politicienii care dorm in scaunele alea scumpe si tot d voastră le platiti masa,cazarea si deplasările.

DUDU 24 octombrie 2016 at 19:42

Fane esti un IDIOT SI UN PRAPADIT!!!