FC Unirea Alba Iulia – Luceafărul Oradea 1-1 (0-0), remiză în ultima repetiţie înaintea returului

FC Unirea Alba Iulia şi Luceafărul Oradea, colege în seria vestică au încheiat la egalitate meciul amical de astăzi, scor 1-1 (0-0), goluri ale nou-venitului N. Oltean (53), respectiv C. Roşu (79), joc disputat pe terenul 2 al stadionului „Cetate”.

Stelian Gherman a mizat pe formula Pascal – Schuller, I. Şerban, Bumbac, Bucurică – Cl. Oara, D. Militaru, V. Florea, M. Petrescu – S. Mureşan, Pecarov, iar după pauză au mai intrat Lasc, Negură, N. Oltean (la debutul în noua echipă), M. Mariş, Potopea, Coţolan, M. Oprea şi A. Ianc. Au absentat Pleniceanu (probleme la tendonul piciorului drept) şi Bălu (va suporta o intervenţie chirurgicală), n-au evoluat Ciofu şi I. Grozav.

*N. Oltean gol la debut

Fundaşul dreapta N. Oltean (29 ani, ex-FC Maramureş) a intrat la pauză şi a deschis scorul cu un şut din careu, după o acţiune personală, acesta fiind ultima achiziţie a „alb-negrilor” din intersezon. După o primă repriză în care T. Moldovan s-a dovedit pericolul numărul unu pentru Pascal, imediat după reluare, uniriştii au deschis scorul, însă spre final, orădenii au egalat la o fază prelungită de atac. La partidă a asistat şi portarul albaiulian Mihai Mincă (CFR Cluj). „După 4 luni, în sfârşit am avut un teren bun pentru o utilă partidă de verificare. Sunt mulţumit în mare parte de jucătorii din primele 60 de minute. Am luat gol pe o neatenţie, dar şi adversarii au avut 4-5 ocazii de poartă. Trag un semnal de alarmă pentru elevii mei, returul va fi oricum greu, cu toate aceste abandonuri, întrucât distanţa din clasament este relativ mică. Mai avem anumite aspecte de pus la punct. Pe N. Oltean îl ştiam, încercăm să-l rezolvăm, şefii clubului trebuie să parafeze transferul„, a declarat Stelian Gherman.

Luceafărul (antrenor Leo Grozavu) a replicat cu: Miron – D. Mihuţ, Letan, D. Mureşan, A. Achim – S. Ianc, Lupuţ, Bundea, C. Roşu – T. Moldovan (fostul unirist), Blănaru, au mai fost introduşi Samoilă, Codoban, F. Neaga, D. Muntean, Gh. Popescu, Konyeha, Svarczkopf. „Am avut parte de un teren OK în vederea startului returului. Uşor uşor creştem şi mă interesează mai mult ce va fi în partea a doua a sezonului decât ce a fost în toamnă la Luceafărul. Returul va fi altfel, orice punct contează, însă îmi displace ideea abandonului anumitor echipe„, a precizat Leo Grozavu. „Ne-am înţeles şi voi juca la Alba Iulia cel puţin până în vară. Am venit la Unirea pentru antrenorul Stelian Gherman şi vrem să facem o figură frumoasă în primăvară. Mă bucur că am debutat cu gol, reuşită ce o dedic echipei„, a afirmat marcatorul unirist Nicolae Oltean.

Săptămâna viitoare, în prima rundă a returului Ligii a 2-a Unirea va întâlni pe CSM Rm Vâlcea, (sâmbătă, 17 martie, în deplasare).