FC Unirea Alba Iulia a pierdut pe mâna arbitrilor la Oradea!

Unirea Alba Iulia-U Cluj juniori A29Unica reprezentantă a judeţului Alba în play-off-ul juniorilor A, Unirea Alba Iulia a ratat calificarea în etapa superioară a întrecerii juvenile, după al treilea eşec consecutiv, înfrângere „cu cântec” la Oradea. „Alb-negrii” au pierdut cu LPS Oradea, scor 1-2 (1-0), reuşită semnată de Lăsconi, după ce au condus până în minutul 70. „N-aş vrea să se creadă altceva, dar demult n-am văzut asemenea manieră de arbitraj. În a doua repriză, totul a fost cu tentă, orice decizie a fost dictată în favoarea gazdelor, n-am mai fost lăsaţi să trecem centrul terenului”, a spus antrenorul Mihai Dăscălescu, care a mizat pe formula: Clipici – Stoica, Costantea, N. Rus, Matei (aproape de un transfer la „U” Cluj), Ioani, Şandru, Buda, Maxim, Lăsconi, Culda (Ştef, Iacşa, Oană, Boamfă, Rahovean). Unirea Alba Iulia va întâlni duminică, 27 aprilie, de la ora 12.00, pe „Cetate” pe Gloria Bistriţa.

Celelalte conjudeţene, implicate în competiţiile de palmares (locurile 3-6) au următorul ţintar: *LPS Sebeş (antrenor Doru Oancea) la juniori B, joi 24 aprilie, ora 14.00, meci în „Arini” cu Forex Braşov, iar duminică, va evolua tot acasă, de la ora 14.00, în derby-ul judeţean cu Unirea Alba Iulia. Gruparea din Cetatea Marii Uniri a învins Forex Braşov, scor 3-0 (2-0), goluri realizate de Fulea (două, unul din penalty) şi Onacă. Florian Brumaru, antrenorul juniorilor B unirişti, i-a folosit pe Căt. Suciu – Olar, Goguţa, Srob, Boancă, B. Varga, Fulea, A. Oancea, Dup, Onaca, Biro (V. Constantin, Nicoară, Oţoiu, Cuştiuliţă, Uţă).

Juniorii A de la LPS Sebeş au realizat o remiză externă, 3-3 (0-0), cu Gaz Metan Mediaş, reuşite semnate de Sava – două şi Comănese. Antrenorii Daniel Popa şi Radu Bulugea i-au utilizat pe Szekely – Suciu, Trif, Sav, Asinipean, Ludvig, Morea, Sava, Comănese, Haneş, Wainer (Grigorie, Al. Varga). Sebeşenii vor mai întâlni pe Interstar Sibiu (joi, 24 aprilie) şi FCM Tg. Mureş (duminică, 27 aprilie), ambele pe teren propriu.

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]