Fără Cornel Cornea şi Ionuţ Stan la Piteşti

Doi dintre titularii unirişti în partida cu Mureşul Deva, juniorul I. Stan şi mijlocaşul C. Cornea (accidentarea invocată în cazul său mascând despărţirea certă de FC Unirea) nu au efectuat deplasarea la Piteşti, pentru partida din etapa a 13-a a seriei vestice, între vecinele de clasament. Gherman i-a inclus în lotul pentru întâlnirea cu  FC Argeş pe Potopea şi Cl. Oara, meciul jucăndu-se astăzi de la ora 11.00 pe stadionul „Nicolae Dobrin” în cadrul etapei a 13-a.

*Albaiulieni la loturile naţionale
În partida selecţionatelor Under 21, Franţa – România 3-0 (1-0), din preliminariile CE 2013, albaiulianul Fl. Ilie (Poli Timişoara) a fost integralist. Intrat la pauză, ex-uniristul Gh. Grozav („U” Cluj) a fost eliminat în minutul 89, iar portarul D. Moldovan (Espanyol Barcelona) a rămas rezervă.
De asemenea, atacantul Fabian Himcinschi a fost titular în întâlnirea amicală de vineri seara dintre campioana europeană Under 17 Olanda şi România, încheiată la egalitate 1-1 (1-1). În partida disputată în apropiere de Amsterdam, „tricolorii” au realizat un rezultat notabil, după ce au deschis scorul în primul minut prin Steliano Filip (FC Maramureş Baia Mare). Himcinchi jr (Empoli FC ) a fost substituit după pauză de antrenorul Adrian
Văsâi, iar uniristul Eduard Schuller a bifat ultimele minute. (H.D.M.)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]