Fabian Himcinschi – decisiv pentru „tricolorii mici”!

Redactia Ziarului Unirea

Atacantul unirist Fabian Himcinschi (va împlini 17 ani pe 12 mai) a realizat golul victoriei pentru echipa naţională Under 17, care se menţine astfel în cursa calificării, albaiulianul având un palmares excelent în „tricolor”, cu 8 reuşite în 5 partide oficiale! Partida dintre România şi Rusia a fost câştigată de formaţia lui Adrian Văsâi cu scorul de 2-1 (0-1), rezultat care urcă naţionala noastră „Under 17” pe primul loc în grupa 7 a Turului de Elită pentru Campionatul European din 2011. România a fost condusă la pauză după golul marcat de Serderov (23), dar a revenit în a doua repriză, golurile realizate de „rezervele” Buia (57, penalty) şi Himcinschi (72) aducându-ne victoria în cel de-al doilea meci din Turul de Elită, disputat la Szombathely (Ungaria). Fabian Himcinschi a intrat la pauză şi a punctat decisiv după o acţiune personală, finalizată cu un şut la colţul lung (colegul său de club Eduard Schuller a rămas rezervă). Ultimul meci al României se va disputa pe 29 martie, împotriva gazdei Ungaria, de la ora 18.00, tot la Szombathely. Clasamentul grupei: 1. ROMÂNIA 4 puncte, 2. Rusia 3 puncte, 3. Ungaria 3 puncte, 4. Islanda 1 punct. La turneul final al Campionatului European din Serbia se califică doar prima clasată din grupă, înaintea ultimei runde toate echipele făcând calcule!
lRemiză la tineret
Echipa naţională „UNDER 21” a României a remizat sâmbătă cu formaţia similară a Israelului, scor final 1-1 (0-0), în cel de-al doilea joc din cadrul turneului amical „4 Nations Alpe – Adria, U 21 Cup 2011”, competiţie ce se  desfăşoară în oraşe din Austria şi Slovenia. În partida disputată la Klagenfurt-Welzenegg (Austria), Emil Săndoi i-a utilizat pe albaiulienii Dinu Moldovan (integralist între buturi) şi Gheorghe Grozav (a intrat la pauză). În cealaltă întâlnire a celei de-a doua zi, Albania – Georgia 3-0, următorul meci al României fiind tot marţi, cu Georgia, la Glanegg-St. Veit (Austria). (H.D.M.)

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]