Directorul tehnic Gheorghe Chindriș, desemnat la conducerea interimară a Cupru Min Abrud, cel mai mare producător de concentrat de cupru din România
Consiliul de administrație al S.C. Cupru Min S.A., reunit luni pentru prima dată după ce directorul general Nicolae Turdean și-a anunțat demisia, a decis ca interimatul la conducerea companiei să fie asigurat de Gheorghe Chindriș, membru în C.A. și director tehnic.
De partea economică a fost desemnat să se ocupe Eugen Colda, fost director economic și contabil șef al S.C. Cupru Min S.A. În mod surprinzător, Nicolae Turdean, directorul general al Cupru Min Abrud, societatea care exploatează zăcământul de la Roşia Poieni, unde se află 60% din rezervele de cupru ale României, și-a înaintat demisia din funcția care îi asigura în jur de 20.000 de lei lunar.
Și asta cu toate că în 2017 compania a raportat o producție record.
Turdean a motivat că are alte proiecte și a invocat și vârsta. El are 65 de ani și mandatul în fruntea societății cu capital majoritar de stat, printre puținele companii de stat profitabile, i-ar fi expirat peste 3 ani. Postul de director va fi scos la concurs în următoarele luni. Turdean a precizat că speră să fie înlocuit de către cineva din cadrul companiei. Compania Cupru Min SA a anunțat recent că 2017 a fost anul unor creșteri importante. Veniturile totale ale companiei au crescut cu 35,8% față de 2016, iar capitalurile proprii cu peste 55%.
Veniturile din exploatare/angajat au crescut cu 34%. ”Prin raportare la anul 2016, în 2017 volumul de descopertă realizat în cariera de la Roșia Poieni a fost de 137%, ceea ce înseamnă o masă minieră de 1,725,000 de tone. Realizările la descoperta de investiție au fost chiar mai mari, reprezentând 146,7% din volumul anului 2016. S-au pus astfel bazele creșterii producției și în 2018. Remarcabilă este creșterea de productivitate: din cele 38,300 de tone de concentrat de cupru s-au obținut 8010 tone de cupru pur, față de 7,800 în 2016, la un volum de 37,846 de tone de concentrat. Este pentru prima dată în istoria societății când e depășită cota de 8000 de tone de cupru”, potrivit companiei.
Reprezentanții acesteia anunță că în 2018 Cupru Min va lansa a doua etapă de investiții urmărind modernizarea Secției de flotație din Uzina de preparare. Tot în 2018 societatea va finaliza construcția Stației de neutralizare a apelor acide, importantă investiție în protecția mediului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României