Astăzi se dispută partidele contând pentru sferturile de finală ale Cupei României, faza judeţeană la fotbal, derby-ul desfăşurându-se sub Dragana, între concitadinele FC Cugir şi CSO Cugir, în tribunele stadionului „Parc” fiind peste 700 de spectatori, care au asistat la bomba anului fotbalistic: FC Cugir a învins în meciul orgoliilor, al rivalităţilor, pe CSO Cugir, echipă de nu mai pierduse niciun joc de un an şi jumătate, mai precis din 15 octombrie 2011, la Sebeş! „Este un meci pe care l-am visat de ani buni, o partidă în care am demonstrat că putem fi mai buni decât cea mai puternică echipă din judeţ. O victorie frumoasă care demonstrează că şi noi existăm în Cugir”, a spus Nicolae Muntean (FC Cugir). „Trebuia să învingem la 4-5 goluri diferenţă, dar am fost lipsiţi de şansă. Eliminarea lui Itu, meritată, a întors soarta meciului şi, pe neatenţii defensive, am primit două goluri din faze fixe. În rest, felicitări pentru victorie celor de la FC Cugir, şi-au dorit-o mult. Noi avem drept scop câştigarea barajului de promovare„, a declarat Alexandru Kilin (CSO Cugir).

În semifinale s-au calificat Dalia Sport Daia Română (în premieră), Performanţa Alba Iulia, FC Cugir şi Cuprirom Abrud ce a eliminat pe Colorado Şpring la penalty-uri, după ce portarul T. Barta a parat două lovituri de departajare.

Neînvinsă în 2013, echipa lui Lae Muntean a fost condusă la pauza unicului meci care contează în oraş, derby-ul de sub Drăgana, liderul Ligii a IV-a, CSO Cugir deschizând prin golul experimentatului capitan Lucian Itu, care însă a fost eliminat în minutul 63. Profitând de inferioritatea numerică a vizitatorilor, FC Cugir a egalat prin Bulgaru în minutul 76 şi a preluat conducerea prin Sabou (minutul 88)!

Dar iată rezultatele, în timp real:

*FC Cugir – CSO Cugir 2-1 (0-1): Bulgaru (76), Sabou (88)/ Itu (45)

FC Cugir (antrenor Ioan Marcu): N. Moldovan – Sabou, Păduraru, Petruse, Sumuţiu, Şt. Nagy, Ursan, I. Marcu, I. Cristea (62, A. Micu), Bulgaru, Rancea

CSO Cugir (antrenor Alexandru Kilin): Iancău – Tăban, Şuvaina, Şt. Radu, Oniga, D. Grozav, M. Neagu (56, A. Ianc), G. Goronea (89, Lespezean), Şuteu, Itu, Cârstean. (Ioan MĂRGINEAN; Foto Cugir – Cătălin Bondoc)

*Energia Săsciori – Dalia Sport Daia Română 1-6 (0-3): Bodea (86)/ Bişboacă (18), Mihalache (26), I. Gherman (33), Benga (50), G. Jurcă (58), Neag (90).

Energia (antrenor Ioan Faur): I. Morariu – Jula, Toca, Gh. Sorin, F. Faur, Bodea, I. Faur, Aloman, Cotruş, I. Muntean, Cioroga, au mai intrat Cioca, Bănăţan, Apreotesei, Rasa.

Dalia Sport (antrenor Doru Oancea): Ştef – Hileagă, Samoilă, Androne, Gh. Scheau, Bişboacă, Benga, Mihalache, V. Morariu, I. Gherman, Stoia; au mai intrat Neag, G. Jurcă, I. Hăprian, I. Bumbu (Mihaela GROZA)

*Colorado Şpring – Cuprirom Abrud 1-4 (1-1, 1-1, 0-1): Fălămaş (70)/ Miheţ (10), după prelungiri şi lovituri de departajare (au ratat de la gazde Gheorghiu, Mirca şi Muntean, iar de la oaspeţi au marcat Miheş,Nemeş şi Pleşa).

Colorado (antrenor Gheorghe Velichi): Mihăilescu – Falamaşi, Boromir, Stancu, Ghenescu, Muntean, H. Ciucă, Cetean, Cerghedean, Ghiorghiu, a mai intrat Fleacă, Duminică, Tulea.

Cuprirom (antrenor Costică Moldovan): T. Barta – D. Nemeş, C. Stan, N. Petre, Buglea, Borza, Miheţ, Burz, Sularea, R. David, Pleşa, au mai intrat Dămian, Mornea,Nicola. (Nicolae BERINDEI)

*Performanţa Alba Iulia – Sportul Sebeş 3-2 (2-1): Cernea (11, 45, penalty), D. Ianc (57)/ M. Ţoţonea (5), Diaconu (56)

Performanţa (antrenor Paul Ciucă): Al. Man – Soporan, Oltean, Colcer, G. Toma, D. Ianc, D. Dănilă, Oniche, Ov. Turuş, Cernea, Năcreală; au mai intrat S. Turuş, F. Barbu, Olălău.

Sportul (antrenor Daniel Stănilă): Ifrim – Todoran, Vlaic, Răcuci, Mis, G. Ţoţonea, M. Ţoţonea, Diaconu, Iouraş, Pienariu, Haiduc; a mai intrat Vass, Groza. (Ioan MARINCA; foto Mihai NAD).