// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Derby în Alba: FC Unirea Alba Iulia – FC Universitar Baia Mare, în prima etapă a turului Ligii a 2-a!

În prima etapă (1 septembrie) a turului Ligii a 2-a, FC Unirea Alba Iulia va întâlni pe propriul teren pe FC Maramureş Baia Mare (mutată în această vară la Zlatna), un derby al judeţului Alba, care are iarăşi după un deceniu două reprezentante în eşalonul secund! Vrem să începem cu dreptul stagiunea şi asta înseamnă să învingem într-un meci al orgoliilor. Asta pentru că urmează apoi trei jocuri dificile, cu FC Bihor, UTA şi noua echipă a Timişoarei“, a spus Mihai Dăscălescu, preşedintele executiv al Unirii.

“Vom aborda disputa derby a judeţului doar la victorie, având în vedere şi situaţia delicată, degringolada în care se găseşte Unirea”, a replicat Adrian Marius Haţegan, oficialul formaţiei de pe malul Ampoiului. “Probabil vor rămâne 14 echipe în serie, întrucât şi Poli Timişoara se va retrage. E important meciul inaugural, unul al ambiţiilor. Întâlnim o echipă din acelaşi judeţ, care acum are avans de câteva săptămâni în pregătire”, a declarat antrenorul unirist Stelian Gherman.

FC Unirea Alba Iulia, FC Maramureş Universitar Baia Mare (va juca la Zlatna), ambele în Liga a 2-a, respectiv Europa Alba Iulia (promovată în Liga a 3-a) au aflat astăzi programul turului viitoarei stagiuni fotbalistice.

Astăzi de la ora 11, la sediul Federaţiei Române de Fotbal a avut loc stabilirea ţintarului pentru eşaloanele doi şi trei ale fotbalului românesc. Deşi nimic nu este sigur în fotbalul mic, din pricina problemelor financiare acute, ţintarul Ligii a II-a s-a făcut după tabela Berger de 16 echipe, deşi sunt destule grupări retrase, sau care nu vor participa deşi s-au înscris doar de formă (Callatis Mangalia, Chindia Târgovişte, CS Buftea, FCM Bacău, Poli Timişoara)! În schimb, la Liga a III-a s-a mers pe tabela Berger de 14 echipe. Oricum, după cum evoluează lucrurile, cu toate că startul stagiunii a fost amânat pentru 1 septembrie, nimic nu este sigur în eşalonul secund! Vor urma probabil noi modificări majore în structura seriilor în ambele eșaloane.

*Europa Alba Iulia debut infernal, cu Olimpia Satu Mare!

Gruparea de la Drâmbar, repartizată în seria a 5-a a Ligii a 3-a va avea parte de un meci de foc la debutul în al treilea eşalon, echipa lui Radu Andone urmând să joace acasă cu Olimpia Satu Mare (antrenor Tiberiu Csik), locul doi în ediţia trecută într-o serie cu CS Zlatna. “Cum nu se putea mai rău, un adversar extrem de dificil, o echipă pretendentă la promovare, o să fie un debut infernal“, a declarat Liviu Coacăză, vicepreşedintele Europei Alba Iulia, formaţie care în runda secundă joacă afară cu Naţional Sebiş.

*Programul turului seriei a II-a din Liga a II-a!

Astăzi la sediul FRF s-a tras ţintarul Ligii a II-a. conform site-ului www.liga2.ro, iată cum arată programul turului seriei a II-a din acest eşalon:

ETAPA 1

Luceafărul – FC Argeş
Damila – FCM Tg. Mureş
Alro – FC Timişoara
Corona – Voinţa Sibiu
Unirea – FC Maramureş
CS Mioveni – FC Bihor
ACS Recaş – UTA
CSM Rm. Vâlcea stă

ETAPA 2

FC Argeş – CSM Rm. Vâlcea
FCM Tg. Mureş – Luceafărul
FC Timişoara – Damila
Voinţa Sibiu – Alro
FC Maramureş – Corona
FC Bihor – Unirea
UTA – CS Mioveni
ACS Recaş stă

ETAPA 3

CSM Rm. Vâlcea – FCM Tg. Mureş
Luceafărul – FC Timişoara
Damila – Voinţa Sibiu
Alro – FC Maramureş
Corona – FC Bihor
Unirea – UTA
CS Mioveni – ACS Recaş
FC Argeş stă

ETAPA 4

FCM Tg. Mureş – FC Argeş
FC Timişoara – CSM Rm. Vâlcea
Voinţa Sibiu – Luceafărul
FC Maramureş – Damila
FC Bihor – Alro
UTA – Corona
ACS Recaş – Unirea
CS Mioveni stă

ETAPA 5

FC Argeş – FC Timişoara
CSM Rm. Vâlcea – Voinţa Sibiu
Luceafărul – FC Maramureş
Damila – FC Bihor
Alro – UTA
Corona – ACS Recaş
Unirea – CS Mioveni
FCM Tg. Mureş stă

ETAPA 6

FC Timişoara – FCM Tg. Mureş
Voinţa Sibiu – FC Argeş
FC Maramureş – CSM Rm. Vâlcea
FC Bihor – Luceafărul
UTA – Damila
ACS Recaş – Alro
CS Mioveni – Corona
Unirea stă

ETAPA 7

FCM Tg. Mureş – Voinţa Sibiu
FC Argeş – FC Maramureş
CSM Rm. Vâlcea – FC Bihor
Luceafărul – UTA
Damila – ACS Recaş
Alro – CS Mioveni
Corona – Unirea
FC Timişoara stă

ETAPA 8

Voinţa Sibiu – FC Timişoara
FC Maramureş – FCM Tg. Mureş
FC Bihor – FC Argeş
UTA – CSM Rm. Vâlcea
ACS Recaş – Luceafărul
CS Mioveni – Damila
Unirea – Alro
Corona stă

ETAPA 9

Voinţa Sibiu stă
FC Timişoara – FC Maramureş
FCM Tg. Mureş – FC Bihor
FC Argeş – UTA
CSM Rm. Vâlcea – ACS Recaş
Luceafărul – CS Mioveni
Damila – Unirea
Alro – Corona

ETAPA 10

FC Maramureş – Voinţa Sibiu
FC Bihor – FC Timişoara
UTA – FCM Tg. Mureş
ACS Recaş – FC Argeş
CS Mioveni – CSM Rm. Vâlcea
Unirea – Luceafărul
Corona – Damila
Alro stă

ETAPA 11

Voinţa Sibiu – FC Bihor
FC Timişoara – UTA
FCM Tg. Mureş – ACS Recaş
FC Argeş – CS Mioveni
CSM Rm. Vâlcea – Unirea
Luceafărul – Corona
Damila – Alro
FC Maramureş stă

ETAPA 12

FC Bihor – FC Maramureş
UTA – Voinţa Sibiu
ACS Recaş – FC Timişoara
CS Mioveni – FCM Tg. Mureş
Unirea – FC Argeş
Corona – CSM Rm. Vâlcea
Alro – Luceafărul
Damila stă

ETAPA 13

FC Maramureş – UTA
Voinţa Sibiu – ACS Recaş
FC Timişoara – CS Mioveni
FCM Tg. Mureş – Unirea
FC Argeş – Corona
CSM Rm. Vâlcea – Alro
Luceafărul – Damila
FC Bihor stă

ETAPA 14

UTA – FC Bihor
ACS Recaş – FC Maramureş
CS Mioveni – Voinţa Sibiu
Unirea – FC Timişoara
Corona – FCM Tg. Mureş
Alro – FC Argeş
Damila – CSM Rm. Vâlcea
Luceafărul stă

ETAPA 15

FC Bihor – ACS Recaş
FC Maramureş – CS Mioveni
Voinţa Sibiu – Unirea
FC Timişoara – Corona
FCM Tg. Mureş – Alro
FC Argeş – Damila
CSM Rm. Vâlcea – Luceafărul
UTA stă

*Programul complet al Seriei a V-a din Liga a III-a:

Etapa I

 

Unirea Dej – Seso
Şoimii Pâncota – Sănătatea
Plimob – FC Zalău
FC Hunedoara – Jiul Petroşani
Europa Alba Iulia – Olimpia Satu Mare
Unirea Floreşti – Naţional Sebiş
Tricolorul Alparea
stă.

Etapa a II-a

Sănătatea – Unirea Dej
FC Zalău – Şoimii Pâncota
Jiul Petroşani – Plimob
Olimpia Satu Mare – Tricolorul Alparea
Naţional Sebiş – Europa Alba Iulia
Seso – Unirea Floreşti
FC Hunedoara
stă.

Etapa a III-a

Sănătatea – Seso
Unirea Dej – FC Zalău
Şoimii Pâncota – Jiul Petroşani
FC Hunedoara – Olimpia Satu Mare
Tricolorul Alparea – Naţional Sebiş
Europa Alba Iulia – Unirea Floreşti
Plimob
stă.

Etapa a IV-a

FC Zalău – Sănătatea
Jiul Petroşani – Unirea Dej
Olimpia Satu Mare – Plimob
Naţional Sebiş – FC Hunedoara
Unirea Floreşti – Tricolorul Alparea
Seso – Europa Alba Iulia
Şoimii Pâncota
stă.

Etapa a V-a

FC Zalău – Seso
Sănătatea – Jiul Petroşani
Şoimii Pâncota – Olimpia Satu Mare
Plimob – Naţional Sebiş
FC Hunedoara – Unirea Floreşti
Tricolorul Alparea – Europa Alba Iulia
Unirea Dej
stă.

Etapa a VI-a

Jiul Petroşani – FC Zalău
Olimpia Satu Mare – Unirea Dej
Naţional Sebiş – Şoimii Pâncota
Unirea Floreşti – Plimob
Europa Alba Iulia – FC Hunedoara
Seso – Tricolorul Alparea
Sănătatea
stă.

Etapa a VII-a

Seso – Jiul Petroşani
Sănătatea – Olimpia Satu Mare
Unirea Dej – Naţional Sebiş
Şoimii Pâncota – Unirea Floreşti
Plimob – Europa Alba Iulia
FC Hunedoara – Tricolorul Alparea
FC Zalău
stă.

Etapa a VIII-a

Olimpia Satu Mare – FC Zalău
Naţional Sebiş – Sănătatea
Unirea Floreşti – Unirea Dej
Europa Alba Iulia – Şoimii Pâncota
Tricolorul Alparea – Plimob
FC Hunedoara – Seso
Jiul Petroşani
stă.

Etapa a IX-a

Jiul Petroşani – Olimpia Satu Mare
FC Zalău – Naţional Sebiş
Sănătatea – Unirea Floreşti
Unirea Dej – Europa Alba Iulia
Şoimii Pâncota – Tricolorul Alparea
Plimob – FC Hunedoara
Seso
stă.

Etapa a X-a

Naţional Sebiş – Jiul Petroşani
Unirea Floreşti – FC Zalău
Europa Alba Iulia – Sănătatea
Tricolorul Alparea – Unirea Dej
FC Hunedoara – Şoimii Pâncota
Plimob – Seso
Olimpia Satu Mare
stă.

Etapa a XI-a

Seso – Olimpia Satu Mare
Jiul Petroşani – Unirea Floreşti
FC Zalău – Europa Alba Iulia
Sănătatea – Tricolorul Alparea
Unirea Dej – FC Hunedoara
Şoimii Pâncota – Plimob
Naţional Sebiş
stă.

Etapa a XII-a

Naţional Sebiş – Olimpia Satu Mare
Europa Alba Iulia – Jiul Petroşani
Tricolorul Alparea – FC Zalău
FC Hunedoara – Sănătatea
Plimob – Unirea Dej
Şoimii Pâncota – Seso
Unirea Floreşti
stă.

Etapa a XIII-a

Seso – Naţional Sebiş
Olimpia Satu Mare – Unirea Floreşti
Jiul Petroşani – Tricolorul Alparea
FC Zalău – FC Hunedoara
Sănătatea – Plimob
Unirea Dej – Şoimii Pâncota
Europa Alba Iulia
stă.

Etapa a XIV-a

Seso – Unirea Dej
Sănătatea – Şoimii Pâncota
FC Zalău – Plimob
Jiul Petroşani – FC Hunedoara
Olimpia Satu Mare – Europa Alba Iulia
Naţional Sebiş – Unirea Floreşti
Tricolorul Alparea
stă.

Etapa a XV-a

Unirea Dej – Sănătatea
Şoimii Pâncota – FC Zalău
Plimob – Jiul Petroşani
Tricolorul Alparea – Olimpia Satu Mare
Europa Alba Iulia – Naţional Sebiş
Unirea Floreşti – Seso
FC Hunedoara
stă.

Etapa a XVI-a

Seso – Sănătatea
FC Zalău – Unirea Dej
Jiul Petroşani – Şoimii Pâncota
Olimpia Satu Mare – FC Hunedoara
Naţional Sebiş – Tricolorul Alparea
Unirea Floreşti – Europa Alba Iulia
Plimob
stă.

Etapa a XVII-a

Sănătatea – FC Zalău
Unirea Dej – Jiul Petroşani
Plimob – Olimpia Satu Mare
FC Hunedoara – Naţional Sebiş
Tricolorul Alparea – Unirea Floreşti
Europa Alba Iulia – Seso
Şoimii Pâncota
stă.

Etapa a XVIII-a

Seso – FC Zalău
Jiul Petroşani – Sănătatea
Olimpia Satu Mare – Şoimii Pâncota
Naţional Sebiş – Plimob
Unirea Floreşti – FC Hunedoara
Europa Alba Iulia – Tricolorul Alparea
Unirea Dej
stă.

Etapa a XIX-a

FC Zalău – Jiul Petroşani
Unirea Dej – Olimpia Satu Mare
Şoimii Pâncota – Naţional Sebiş
Plimob – Unirea Floreşti
FC Hunedoara – Europa Alba Iulia
Tricolorul Alparea – Seso
Sănătatea
stă.

Etapa a XX-a

Jiul Petroşani – Seso
Olimpia Satu Mare – Sănătatea
Naţional Sebiş – Unirea Dej
Unirea Floreşti – Şoimii Pâncota
Europa Alba Iulia – Plimob
Tricolorul Alparea – FC Hunedoara
FC Zalău
stă.

Etapa a XXI-a

FC Zalău – Olimpia Satu Mare
Sănătatea – Naţional Sebiş
Unirea Dej – Unirea Floreşti
Şoimii Pâncota – Europa Alba Iulia
Plimob – Tricolorul Alparea
Seso – FC Hunedoara
Jiul Petroşani
stă.

Etapa a XXII-a

Olimpia Satu Mare – Jiul Petroşani
Naţional Sebiş – FC Zalău
Unirea Floreşti – Sănătatea
Europa Alba Iulia – Unirea Dej
Tricolorul Alparea – Şoimii Pâncota
FC Hunedoara – Plimob
Seso
stă.

Etapa a XXIII-a

Jiul Petroşani – Naţional Sebiş
FC Zalău – Unirea Floreşti
Sănătatea – Europa Alba Iulia
Unirea Dej – Tricolorul Alparea
Şoimii Pâncota – FC Hunedoara
Seso – Plimob
Olimpia Satu Mare
stă.

Etapa a XXIV-a

Olimpia Satu Mare – Seso
Unirea Floreşti – Jiul Petroşani
Europa Alba Iulia – FC Zalău
Tricolorul Alparea – Sănătatea
FC Hunedoara – Unirea Dej
Plimob – Şoimii Pâncota
Naţional Sebiş
stă.

Etapa a XXV-a

Olimpia Satu Mare – Naţional Sebiş
Jiul Petroşani – Europa Alba Iulia
FC Zalău – Tricolorul Alparea
Sănătatea – FC Hunedoara
Unirea Dej – Plimob
Seso – Şoimii Pâncota
Unirea Floreşti
stă.

Etapa a XXVI-a

Naţional Sebiş – Seso
Unirea Floreşti – Olimpia Satu Mare
Tricolorul Alparea – Jiul Petroşani
FC Hunedoara – FC Zalău
Plimob – Sănătatea
Şoimii Pâncota – Unirea Dej
Europa Alba Iulia
stă.

Dan HENEGAR