Declarațiile consilierului local Rareș Buglea privind sterilizarea femeilor rome i-au adus o amendă de 8000 de lei

Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii a decis astăzi amendarea cu suma de 8000 de lei, a consilierului local PNL din Alba Iulia, Rareș Buglea, Pentru declarațiile acestuia privind sterilizarea femeilor rome si a celor care nu au posibilitatea, nici intenția, să le ofere copiilor lor un nivel minim de trai și  educație, făcute la începutul anului 2013.

În ceea ce privește plângerile penale făcute în acest caz pe numele lui Buglea, “a fost dispusă neinceperea urmarii penale impotriva reclamatului intrucat nu se intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni.”

ELIT

Potrivit unui comunicat remis presei, Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, intrunit in sedinta de solutionare de petitii in data de 23.10.2013, a adoptat urmatoarea decizie:

“Postarea unui mesaj pe pagina personala de Facebook a domnului consilier a Municipiului Alba, Rares Buglea, privind necesitatea sterilizariii femeilor rome care nu au conditii sociale pentru cresterea copilului constituie fapta de discriminare conform art. 2, alin. 1, art. 2, alin. 4, art. 15 din O.G. 137/2000 modificata si republicata, (vot in unanimitate a celor prezenti) si a aplicat amenda contraventionala in valoare de 8.000 lei (7 voturi pentru – 1 impotriva).

Colegiu director a solutionat petitia ca urmare a declinarii competentei organului de urmarire penala prin rezolutia din data de 14.10.2013 a Parchetului de pe langa Tribunaul Alba, prin care s-a dispus neinceperea urmarii penale impotriva reclamatului intrucat nu se intrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni.

Hotararea motivata va fi comunicata partilor, in termen legal, si este supusa caii de atac in instanta.”

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1

Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1, între cele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

SS 23 octombrie 2013 at 17:43

Ia uitai ce scrie pe tricolul acestui derbedeu ! EZEKIEL ! Este cumva evreu acest Rares Buglea ?

dan 23 octombrie 2013 at 18:17

cum mama dracului ajung in functii de decizie asemenea nulitati umane ? sunt atatea oameni educati si cu toate tiglele pe acoperis in Romania dar sistemul intodeauna o sa propulese nuliatile umane. pai altfel cum se mai oragnizeaza ei in retele de crima oragnizata daca exista oameni competenti in functii de decizie?

Status-Quo 23 octombrie 2013 at 18:38

Jurnalistii au o problema de aritmetica.

Am vazut mai multe cazuri in care confundau milionul cu miliardul neputand face distinctie intre cele doua. In direct, pe post.

Andreea Cretulescu/Realitatea imi vine rapid in minte da mai sunt si altii.

1.000.000 nu este egal cu 1.000.000.000
la fel cum
8.000 nu este egal cu 80.000

Kobe 23 octombrie 2013 at 20:44

Si uite asa acest Buglea trebuie sa nadusasca inca multa vreme ca vornic ca sa acopere gaura din bugetul personal.

PATITUL 23 octombrie 2013 at 23:22

E BINE CA LA AMENDAT , DAR RAMANE RUSINEA . PUTEA SA FACA SI VREO 6 LUNI PARNAIE CA SA FIE DAT EXEMPLU , DAR A SCAPAT … ORICUM, PT RUSINEA ADUSA ATAT UNUI INTREG JUDET , CAT SI PARTIDULUI CARE L-A PROPULSAT , AR FI BINE SA-SI DEA DEMISIA. SPER CA OAMENI CA SI EL , SA NU MAI FIE PUSI PE LISTELE DE PARTID , PT CA NIMENI NU-I VOR MAI VOTA . APROPO, DE SCUZE PUBLICE A AUZIT BAIETUL AISTA ??? CE AR FI SA IESE PUBLIC SA-SI CEARA SCUZE … SA FACA MUNCA IN FOLOSUL COMUNITATII MACAR 10 ZILE , SI SA PARTICIPE 3 ZILE LA LECTII SOCIALE CRESTINE DE REEDUCARE …..PAM PAM

albaiulian 24 octombrie 2013 at 7:45

„Mai da-te-n dragostea mea” de CNCD.Nu faci doi bani.De ce sa fie amendat omul asta? pentru ce a spus? Se poate spune orice ca suntem liberi acum,nu? de altfel Buglea a zis bine ce a zis,de ce sa ne umplem de tigani si copii ai strazii? de ce sa sufere copiii acestor inconstienti, de foame si frig? E FOARTE LOGIC SI CORECT CE A PROPUS BUGLEA dar ipocritii nu vad realitatea sau nu au creier sa judece.Nu se vede cat suntem de criticati si insultati din cauza tiganilor plecati la cersit in alte tari? de ce sa-i lasam sa se inmulteasca ca si maidanezii? Chiar nu mai judeca nimeni logic in afara de Buglea?Ar fi trebuit aplicata propunerea nu amendat omul Sa se faca referendum pe tema asta ca sa vdeti cati sunt pentru sterilizare.Rusine rusine rusine CNCD.

Status-Quo 24 octombrie 2013 at 9:21

Am importat niste kkturi americane. Asta am facut. CNCD e unul dintre ele.

Ce-a zis berbecul de la PNL logic o fi, da posibil nu. Nu poti steriliza tigancile ca pe animale. Poti sa le incerci sa le convingi s-o lase mai moale (nu prea cred). Daca traiesc dupa indemnizatia puradeilor la ce poti sa te astepti?

dana 24 octombrie 2013 at 8:15

total de accord cu albaiulianul

dorinel 24 octombrie 2013 at 9:38

NU UITATI CA DISCRIMINIAREA NU ESTE CRESTINEASCA.

OAMENII ASTIA AU SUFERIT 400 ANI SCLAVIA IN ROMANIA, IN 1942 GEN.HITLERIST ANTONESCU LE-A CONFISCAT AVERILE SI LE-A DEPORTAT. AU LUAT-O DE LA INCEPUT IN 1945 . APOI CEAUSESCU LE-A CONFISCAT AURUL . ACUM DUPA REVOLUTIE AU LUAT-O IAR DE LA INCEPUT …CE VA ASTEPTATI DE LA EI ??? U.E. A DAT BANI GUVERNULUI PT INTEGRAREA ROMILOR , INSA ROMANASI NOSTRI AU CIORDIT TOT. LA ROMI NU A AJUNS NIMIK. CINE E DE VINA CA ROMANII SUNT CORUPTI ?
CE TOT O DATI CU DISCRIMINAREA??? NU STITI ZICALA ?
CE TIE ITI PLACE ALTUIA NU-I FACE? DE CE TOT I BLAMAM PE OAMENII ASTIA? MAJORITATEA CARE AU COPIII AU GRIJA DE EI ,UNDE SUNT CAZURI IZOLATE TREBUIE ACTIONAT INDIFERENT DE RASA . APROPO, A NU SE UITA CA SI ROMII AU LUPTAT PE FRONT , AU ZIDIT TOATE MANASTIRILE ALEA DIN MOLDOVA (PE PERIOADA SCLAVIEI) ,CALEA FERATA ,INFRASTRUCTURA , ROBII MANASTIRESTI AU FOST BATAIA DE JOC A POPILOR , AU MUNCIT FARA BANI ,FARA PLATA , CHIAR SI BATUTI SI FARA MANCARE. ACUM VA ASTEPTATI SA FIE LA NIVELUL VOSTRU …. ??? CITITI ISTORIA , FITI OAMENI , SA NU ZIC CRESTINI , CA NU MAI SUNTETI UN POPOR CRESTIN DE MULT. APROPO, UNDE IN LUME SA MAI AUZIT DE CREMA DE PANTOFI SFINTITA? RISCAM SA CADEM IN RIDICOL…

Mircea Robog 24 octombrie 2013 at 9:48

e clar ca omul a facut gresala vietii cand a afirmat asa ceva. pai maica-sa sau sotia-sa sau fii-sa nu la palmuit putin? e impotriva firii ce a spus omul asta. Are dreptate cel care a scris ca Romii au fost buni prin razboaie , sa construiasca tara , sa-i folosim ca si tapi ispasitori , iar acum cand ‘ne-a venit nota’ dam bir cu fugitii.
Asa este, acesti oameni au suferit foarte mult ,datorita popilor, boierilor ,si conducatorilor vremii de demult ,care le-a folosit ca scalvi. Din pacate , nu cunoastem ISTORIA.
Cei care cititi acest mesaj , din curiozitate , dati pe google
un search cu sclavia romilor in romania ,si suferintele indurate de acest popor (nu au fost lasati la scoli , in mediul public etc)
Acum in loc sa-i ajutam sa vina la nivelul nostru , ii atacam , ii scuipam , ii discriminam , marginalizam …Pai oare nimeni nu se gandeste ca roata se INVARTE ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

vuvuzel 24 octombrie 2013 at 14:44

Frate Mircea Robog, intamplarea face ca chiar azi, am incercat cu unul din membrii „acestui popor” (asa cum te-ai exprimat), cu un tigan, mai pe intelesul tuturor „sa-l ajut sa vina la nivelul nostru” : unu’, de vreo 18-19 ani, m-a abordat, cersind „de zor” – un leu – „sa-si cumpere paine …” I-am propus sa vina la lucru, spunandu-i ca-i dau 50 de lei pe zi si o mancare calda. M-a refuzat categoric, indignat … De asta ce mai zici ?

mirco 24 octombrie 2013 at 10:08

cu lighioane din acestea ne prezentam noi ca oras?

Horea 24 octombrie 2013 at 11:23

Buglea trebuie spanzurat in piata din centru pt ca a luat apararea natiei sale romanesti ! orice roman adevarat care are si curaj trebuie sa moara ca exemplu! Sa il spanzuram pe Buglea si sa ii punem in functii pe rahatii lasi care au comentat aiurea la acest articol !!

Carcotasul 24 octombrie 2013 at 19:03

Esti prea dur @Horea, de ce sa-l spanzuram, ii destul sa-l sterilizam!

dolfi 24 octombrie 2013 at 15:13

nu exista femei rome… doar tziganci!

Kiki 24 octombrie 2013 at 15:47

Cea mai frumasa tiganca din UE tot Gaby Udrea ramane, doamna find pupila domnului Guvernator Basescu iar deputatul Negrut baiat destept cum este s-a agatat ciucure pe hurculasul catrintei acestei doamne de Plescoi ca sa ajunga undeva pe sus sluga cu acte in regula ca altceva nu stie.

Marius 24 octombrie 2013 at 15:46

nu neaparat trebuie sa fi tigan ca sa i-ti dai seama ca atitudinea ta este iresponsabila, ca a lui Rares Buglea de altfel si sunt convins ca mai sunt destui de multi care adopta o atitudine discriminatorie fata de tigani. Pate ar fi bine sa recunoastem ca nu toti tiganii sunt la fel. Dar pe cei care au educatie, se comporta normal, civilizat, au locuri de munca in diferite domenii se pare ca nu ii vedem, sau ii ignoram. De cele mai multe ori ii bagam in aceeasi oala cu cei pe care ii hulim. Daca te gandesti sa spui ca sunt putini cei care au un comportament normal, civilizat si sunt foarte bine integrati, cu meserii si cu studii superioare sa sti ca te inseli. Sunt multe persoane de etnie roma care sunt in functii de conducere si ascund faptul ca fac parte din aceasta etnie tocmai pentru a nu fi discriminati si tratati asa cum stim cu toti ca se practica in Romania (Ii tratam ca pe cetateni de mana a doua, a treia… )
Dreptul la viata nu este conditionat de faptul ca esti frumos, alb la fata, sanatos, cu studii, bogat si sa faci parte din familii bune… Ar fi bine daca intradevar vrem sa schimbam ceva in Romania sa gasim solutii pentru rezolvarea cauzei acestei probleme (care exista intradevar) si nu doar sa vedem efectele.

In ceea ce priveste ca Rares Buglea a ajuns consilier.. ar trebui sa ne gandim bine la viitoarele alegeri daca mai vrem ca o asemenea nulitate sa ne mai reprezinte in Consiliul Local. Cred ca PNL ar trebui sa promoveze ( daca are) persoane care au intradevar ceva de spus rational.. nu avem nevoie de papagali care stiu doar sa fie contra la tot ce propune altcineva care nu este din acelasi partid cu el.

Kiki 24 octombrie 2013 at 15:52

Buglea mai are un coleg tot asa destept si scolit ca dumnealui acesta find PNL-istul PDL-ist Florin Roman. Acesti doi domni gandesc si lucreaza la fel, sigur niciodata pentru oameni.

opinie 24 octombrie 2013 at 23:11

C.N.C.D. niste nemernici ! Pai cum,sa dai o amenda cuiva,care posteaza ceva pe blogul PERSONAL(a se citii PRIVAT) ? Bai retardati si sclavi ai puterii comuniste,pe un profil PERSONAL,postez ce vreau.De ce nu va luati sa dati amenzi si organizatiilor fasciste,de pe tot globul,….aaaa pe aia,nu va tine !Nu ii convine cuiva,ce scriu pe blogul PERSONAL,nu se uita PUNCT.Am dreptul la o PARERE PERSONALA,ESTE DEMOCRATIE-CHIAR,FIIND DEMOCRATIA LUI ILIESCU ! Cite persoane din ROMANIA,nu injura sau discrimineaza tigani si hai,dati-le amenzi la toti,ca va omoara romanii,va scot amenzile pe ochi.Este drept,ca nu poti vorbii sau scrie orice,insa in spatii PUBLICE,ori in cazul de fata,noi vorbim,de ceva PERSONAL=PRIVAT.Este exact,ca si cum,cineva vine la tine in casa,vede scris mare,pe o foaie de hirtie,ceea ce a afirmat de ex.BUGLEA si hop,aceea persoana,i-ti face plingere pe la toate institutiile,urmind sa iei amenda.Pai,nu mii se pare DELOC NORMAL.De fapt,ce mai este normal in tara acum ?A,ca a fost o afirmatie deplasata,in contextul ca este consilier,deci persoana publica,este cu totul altceva.Cum afirmau MULTE PERSOANE,sint multi romani care subscriu ideii lui BUGLEA,insa nu au curaj,s-o spuna liber.Intr-adevar nu sint ptr sterilizare(nu este crestineste),insa acum sa-i victimizam,sa-i compatimim,…vai saracii,etc.Dar ei,.cind NU MUNCESC,TRAIESC CA PARAZITII,CERSESC,FURA,DAU IN CAP,FAC TRAFIC DE CARNE VIE,PROSTITUTIE,INTERLOPI,VRAJITORIE,CAMATARIE,SANTAJ,….ma opresc,ca nu-mi ajunge spatiul,…atunci cum este ???? Nu mai striga nimeni=DISCRIMINAREEEE !!! Ginditi obiectiv,NU SUBIECTIV(asta vizavii de comentariile,care victimizeaza etnia respectiva).Hai,sa ne victimizam atunci si pe noi ROMANII,care sintem „SCLAVI”din 1945 pina in prezent si asta la noi ACASA,nu ca si ei,care nu sint in tara lor,au migrat din alta parte.Si vizavii de parerea mai sus(@DORINEL).Ce istorie ai citit tu,aia scrisa de bolsevici ? REVINO-TI degraba in fire.Sau poate ai citit,vreo istorie dar pe diagonala.”Au luptat pe front,au zidit manastiri”(sa mori tu,ca pe vremea lui STEFAN CEL MARE,erau sclavi),etc…”Fiti oameni ca popor crestin,nu mai sinteti demult”(probabil esti ATEU).Dar tu,din care popor faci parte,ostrogot sau vizigot ? Sa fim oameni este drept,DAR nu numai noi si EI etnia amintita.Din pacate,EI MAI GREU….SAU DELOC….