Ziarul Unirea

De ziua Femeii, CSU Alba Iulia a câştigat dramatic cu CSBT Alexandria! *Semnal de alarmă pentru echipa lui Popov

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Astăzi, în Sala Universităţii „1 Decembrie”, CSU Alba Iulia a fost la un pas de o surpriză negativă cu CSBT Alexandria într-o partidă contând pentru etapa a 28-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, disputată în devans. Formaţia lui Miroslav Popov a fost aproape să piardă, după un duş rece, dar s-a impus dramatic, cu scorul de 63-62 (11-20, 21-14, 18-14, 13-14), pentru ca duminică, 10 martie, de la ora 12.00, să se dispute confruntarea din runda a 26-a cu Rapid Bucureşti.

CSU Alba Iulia, echipă cu pretenţii de medalii şi de cucerirea Cupei României a deziluzionat, în faţa unei grupări pe care a învins-o de trei ori până acum în acest sezon!

ELIT

*Chin şi joc modest

Alba s-a prezentat deranjant de relaxată la acest meci, intuind probabil că victoria va veni de la sine. Greşită abordare, prestaţie modestă a studentelor, o evoluţie dezamăgitoare şi mult chin în dreptul formaţiei lui Popov. Raportat la forţa oponentelor, a fost, cu siguranţă cea mai slabă evoluţie a stagiunii pe teren propriu. „Am evoluat mult sub aşteptări, nu a mers nici atacul, nici defensiva. Nu înţeleg ce s-a întâmplat, nu am jucat nimic, iar acest meci nu ne-a ajutat deloc, n-a fost nicidecum un test în care să repetăm, în vederea partidei de la Sfântu Gheorghe„, a declarat Miroslav Popov.

*Conduse mai bine de 25 de minute!

6-16, 13-23, 15-25, reprezintă diferenţa de 10 puncte pusă de Alexandria în dreptul ei pe parcursul primei reprize. Incredibil! Spectatorii se frecau la ochi, nu le venea să creadă ce indica tabela. Cursa de urmărire a fost una cu sufletul la gură şi abia cu trei minute înaintea finalului sfertului al treilea, CSU a avut avantaj (44-43). După ce la „pauza mare” teleormănencele conduceau (34-30), înaintea ultimele 10 minute, CSU deţinea un ecart „subţire” (50-48). Emoţiile au continuat, albaiuliencele au continuat jocul cenuşiu, fără a se trezi la realitate! A fost egal (53-53), iar apoi fiecare formaţie a trecut în avantaj minim, de un punct, cu 90 de secunde înaintea ultimului fluier Alexandria având 59-58! Mai erau 19 secunde şi, după o decizie controversată, Becca Tobin a ratat o „liberă” şi şansa de a egala iar (58-59). Noroc cu un coş incredibil marcat de Amanda Thompson, pentru ca CSU să-şi apropie victoria, după un meci în care vizitatoarele au acuzat arbitrajul în finalul de infarct.

*”Unirea nu moare”

Împăcarea galeriei „Gruppo Arnsberg” cu şefii grupării albaiuliene a dus la susţinerea formaţiei locale, de către un grup de 10 suporteri. „Stimulaţi” de la staţia de amplificare de Imnul Unirii Alba Iulia, echipă retrasă din liga a 2-a şi la un pas de dispariţie, respectivii fani au scandat în câteva rânduri „Unirea nu moare”. Şi apropos de 8 martie, jucătoarele ambele formaţii au primit flori, atât de la oficialii CSU Alba Iulia, cât şi de la galeria „Gruppo Arnsberg”

Fără a fi răutăcioşi, dar merită remarca: CSU cu un buget consistent (însă fetele au două luni de contracte neachitate), s-a chinuit… iar Unirea, abandonată, s-a desfiinţat!

Pentru CSU au înscris Becca Tobin – 18, Amanda Thompson – 15, Eniko Laza – 9, Katya Abramzon – 9, Jovana Vukoje – 8, Zenta Melnika – 2, Tereza Brantlova – 2.

 

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

23-24 iunie 2021: „IA mea, mândrIA mea!”. Sărbătoarea portului tradițional românesc, la Sebeș și Petrești Cel mai frumos simbol al… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Carolina 9 martie 2013 at 0:10

Unde sunteti carcotasilor, care il acuzati pe fostul antrenor? Adevarat, nu avea experienta lui Popov dar vedeti vreo uriasa schimbare le echipa? CE VA SPUNE ACEST LUCRU? Toti l-ati acuzat pe gio dar se pare ca avea dreptate.Speram sa ramanem in obiectivul stabilit la inceput de an competitional.Imi place sa vin la meciuri, imi plac si astfel de meciuri, care iti dau palpitatii si care nu sint recomandate cardiacilor.Succes pe mai departe! Hai CSU !

Gio 9 martie 2013 at 10:05

:)) ce va tot zic aici bai prieteni…suntem buni, pentru locurile 5-6…maxim 4 🙂 v-ati tot imbatat cu apa rece. sper sa avem noroc la sf gheorghe, macar sa pierdem frumos. inca o data, nu antrenorul e de vina…degeaba are Popov experienta si toate cele,daca nu are cu cine sa faca performanta. ( si degeaba il dai afara pe Bilek, sa il scoti tzap ispasitor) deocamdata suntem semiamatori la sportul asta, in frunte cu noi, suporterii.

Gio 9 martie 2013 at 10:27

si da…la cati bani a „mancat” Unirea in ultimii 10 ani ( sa zicem ), sustineam 10 echipe de baschet, nu doar una, asa ca nu le mai plangeti de mila, pacat ca s-a desfiintat, dar asta este, nu poti da vina pe autoritati ca au ales sa sustina alte sporturi in locul mafiotilor de la Unirea. pacat pentru jucatorii astia, care majoritatea erau de prin Alba.

Alex 9 martie 2013 at 13:35

Intr-adevar, cred si eu ca nu antrenorul era sau este problema la echipa, ci jucatoarele. Clar noile venite sunt sub valoarea celor de anul trecut, cu mici exceptii, in plus astea de anul asta sunt si niste mercenare, in afara de 2-3 care sunt serioase si au demonstrat-o pe parcursul intregului sezon. Acum asta este, trebuie sa terminam sezonul asa, sa speram ca avem norocul, care ne-a lipsit anul trecut si terminam decent, iar apoi, cat de repede sa scapam de jucatoarele care nu merita salariile imense pe care le castiga (de care unele se plang ca nu le iau la timp, dar oare le merita?) si sa fie aici. In rest, in viitorul apropiat sa speram, prin absurd, ca facem o figura frumoasa la Sf Gheorghe…

Gio 9 martie 2013 at 15:26

si apropo dl. Lala, se cam intoarce roata 🙂 „ce tie nu-ti place, altuia nu-i face”. (avand in vedere ca l-ati „facut” pe fostul antrenor) 😉

mda 9 martie 2013 at 16:25

pasiunea ta pentru gunoiul de bilek are cote inimaginabile…

Gio 9 martie 2013 at 16:54

vreau doar sa arat ca i s-a facut o nedreptate. pe langa tine, cred ca era un gentleman.

mda 9 martie 2013 at 22:59

tu nu arati faptul ca i s-a facut o nedreptate, tu iti descarci frustrarile aici. in mai toate posturile ne spui ca dupa victorii muuulte la numar si un joc convingator, cu antrenamente foarte tari si cu un lot format si din jucatoare aduse expres la solicitarea lui, nu are nici cea mai mica parte de vina. sa fim seriosi asa cum spui sa nu ne mintim sa sa ne imbatam cu apa rece, asa iti spun si eu, nu il cunosti, nu poti sa spui nimic despre el decat propria opinie care este putin argumentata. omul asta mai mult a dezbinat, nu ai fost alaturi de echipa anul trecut sa vezi cum era tratat de jucatoarele americance, nu il ascultau pentru ca de multe ori vorbea prostii, oare de ce nu au ramas mai multe? avem comparatii, taneisha juca extrema, era constanta, iti marca undeva la 12-14 puncte pe meci, in locul ei a fost adusa uiuiu, care nu are nicio treaba cu baschetul. este adevarat ca mai usor dai un antrenor afara decat un jucator, dar daca se ajunge la o situatie de genul ala, totul pleaca de la managementul personalitatilor din echipa, acolo unde prin „experienta” lui nu a excelat. noi spre deosebire de tine, ne aratam sustinerea fata de aceasta echipa, care intr-un sfarsit ne reprezinta orasul, indiferent de jucatoarele existente. est eformata o conducere care isi asuma deciziile, fiecare raspunde si fi convins ca si-au dat seama ca pastrarea lui bilek inca un an a fost o greseala. mai spun doar atat in vara o sa aveti parte de surprize, sunt curios dupa aceea ce vei mai spune, o sa ramai setat pe bilek. in legatura cu a fi gentleman sau nu, doar faptul ca imi argumentez raspunsurile mai mult ca tine ma face sa iti fiu superior, iar comparatia cu bileknu face decat sa intareasca acest lucru.

bogdan fantana 9 martie 2013 at 17:34

bai gio tata , mai lasa-ne draq in pace cu bilekul ala al tau…nu vezi ca esti jalinc….daca eram inca cu ala se desfinta echipa….iar cand mergi…

Gio 10 martie 2013 at 1:41

auzi, tu daca vrei binele echipei, cheltuiesti probabil vreo 10.000 de euro cu plecarea antrenorului( cam la atata probabil au ajuns sefii echipei, daca nu mai bine, cu afacerea ” antrenorul” probabil ceva despagubiri pt Bilek + salariul pe restul contractului + bilete de avion/benzina/etc + salariul noului antrenor) , decat sa aduci o jucatoare sa te ajute sa iti realizezi obiectivul? daca „da”, esti tare.

fancsu 9 martie 2013 at 20:18

Domnilor ziaristi de la Unirea cum puteti sa postati asa un comentariu (vezi Bogdan Fantana) cu expresii vulgare si chiar cu amenintari ? Fiecare om are dreptul al propria opinie. Nu vad de ce ne-am injura unul pe celalalt.Oricum suntem de aceeasi parte a baricadei. Toti tinem cu CSU. Unii vad lucrurile dintr-un anumit unghi iar altii dintr-altul.Nu rezolvam nimic certandu-ne si aducandu-ne injurii.Situatia pe teren ramane aceeasi si nu este, tocmai, cea la care ne-am asteptat dupa schimbarea antrenorului. Asteptam meciul cu Sf Gheorghe cu speranta ca vom castiga. Este o placere sa ai o echipa de acest nivel care se lupta cu echipe care au traditie in baschet si bineinteles si multi bani.Despre Targoviste se spunea, la meciul cu SPARTAK.M.R VINDOJE,ca are fonduri cit are PIBUL tot orasul lor. Speram sa avem bucuria de a merge cit mai sus iar sponsorii nostri sa ajute in continuare echipa indiferent cine vor fi jucatoarele.Ele reprezinta Alba Iulia. Hai Csu !

mda 9 martie 2013 at 22:37

Felicitari. Ai foarte mare dreptate, nu am in ce sa te contrazic, din contra nu vreau sa te contrazic doar de dragul discutiei, dar toata discutia pleaca de la sustinerile puerile pot sa spun ale lui gio. El ne spune ca suntem semiamatori daca nu consideram conducerea, sponsorii, tot lotul vinovat si nu doar pe bilek. Fiecare are parerile proprii asa cum ai spus, dar sa sustii ca bilek este cel mai cel cand toata lumea stie ce a facut si cat de „profesionist” este, mi se pare prea mult. Mi se pare normal ca toti cei implicati sa-si asume o parte din vina, dar eu mi-am argumentat de fiecare data pozitia impotriva lui bilek, pe cand gio ne spune ca doar in Romania se poate ca dupa victorii sa fii schimbat. O fi omul doxa de carte in ale baschetului, dar atunci anul trecut cu un lot bun de ce a ramas de multe ori fara replica la meciurile care chiar contau pentru noi? era momentul schimbarii, devenise arogant si-a ales prost lotul cu jucatoare aduse doar pentru anumite rationamente (financiare, personale) iar celelalte au vazut asta si mai mult au simtit-o. este normal ca la un moment dat sa te saturi cand vezi ca isi joaca doar jucatoarele preferate (avem exemplul brantlova), nu mai vorbim despre implicatiile pe care le au jucataorele straine in ce priveste lotul nationale. oare acum brantlova de ce nu mai joaca? de ce, de exemplu la meciul cu targoviste pur si simplu scapa mingea din mana? sunt convins ca sezonul este ratat, dar macar sa murim frumos. din vara lucrurile vor arata altfel, vom avea parte de o surpriza:)

Gio 10 martie 2013 at 1:22

atata timp cat tu poti sa ii zici ,gunoi, la un om ce ti-a dus echipa anul trecut destul de sus in campionat ( si a pus bazele ei pentru performanta ), imi spune destul de multe despre tine si despre caracterul tau. la fel si cu sustinerea echipei ( nu poti sa iti sustii echipa si sa zici ca uiuiu nu are treaba cu baschetul ), eventual le pui pe toate inafara de americance, pentru ca toate sunt acolo 🙂 de ce nu joaca brantlova? pentru ca, probabil, cum nu joaca nici celelalte straine, nu si-a primit banii de ceva timp incoace ( asa se zice si tin sa cred ca e adevarat ) dupa cum stii…ele sunt aici pentru bani, nu dau doi bani pe Alba Iulia. o sa fie surprize la vara, probabil o sa ramana 2-3 jucatoare, o sa se ia totul de la capat, am mai zis treaba asta deja. probabil vor si cupe europene…dar pana atunci mai este. nu zic ca bilek era cel mai cel ( cum sustii tu ), zic doar ca s-a fost o investitie proasta,prin demiterea lui ( cu care probabil s-au cheltuit ceva bani, bani care puteau fi investiti in una sau mai multe jucatoare de baschet in iarna), oricum aveam exact aceleasi rezultate si cu el care le avem si cu dl Popov ( ne bateau toate 3 alea din top-ceea ce s-a si intamplat ) o sa jucam in play-off, daca avem noroc poate prindem un loc 4…deci, tot acolo suntem…jocul echipei este acelasi, nu poti cladi nimic, stiind ca probabil din vara o sa zboare 70% din ele…nu mai sustine atata „conducerea” pe stimabilul Lala, ca nu are rost 🙂

Gio 10 martie 2013 at 1:26

bravo 🙂 stima.

fancsu 9 martie 2013 at 23:23

Cu siguranta vor fi mari surprize si speram sa fie in bine pentru CSU.Si eu cred ca se vor face schimbari pentru ca asa nu merge. Cu toate scuzele de rigoare fata de celelalte jucatoare, mi-ar place sa nu plece Becca Tobin si Amanda Thompson.Pina atunci le dorim succes!