Rămâi conectat

Sport

Cupa României, faza județeană, într-un nou format, începe în weekend | 26 de echipe din Liga 5, în prima fază

Dan HENEGAR

Publicat

în

Corneliu Mureșan - Locale 2024

Cupa României, faza județeană, pleacă la drum în weekend, cu un nou format și 26 de echipe din Liga 5, din cele 30 înscrise (nu vor participa cele 4 echipe satelit, CS Ocna Mureș, Industria Galda, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu).

Geografic, au fost formate 9 grupe (una cu două echipe, 8 cu 3 combatante), iar câștigătoarele grupelor vor primi trofee și vor obține calificarea în faza a doua (5 octombrie), în care vor intra și cinci echipe de liga 4: Cuprirom Abrud, GT Sport Alba Iulia, Kinder Teiuș, Inter Unirea și AS Hidromecanica Șugag). În optimile de finală vor accede învingătoarele din faza a 2-a, plus celealte grupări din Liga 4.

*Grupa 1: Tineretul Roșia Montană – Arieșul Apuseni Baia de Arieș (11 septembrire, ora 14.00, la Abrud), Arieșul Apuseni Baia de Arieș – Tineretul Roșia Montană (18 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 2: Inter Ciugud – AFC Micești (3 septembrie, ora 17.30), AFC Micești – Limbenii Limba (11 septembrie, ora 17.00, la Oarda), AS Limbenii Limba – AS Inter Ciugud (18 septembrie, ora 11.00);

*Grupa 3: Viitorul Răhău – AS Orient Blandiana (4 septembrie, ora 14.00), Șoimii Vințu de Jos – Viitorul Răhău (11 septembrie, ora 17.00), Orient Blandiana – AFC Șoimii Vințu de Jos (18 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 4: Mureșul Gâmbaș – ACS Băgău (4 septembrie, ora 17.00), ACS Băgău – Șoimii Ciumbrud (11 septembrie, ora 17.00), Șoimii Ciumbrud – AS Mureșul Gâmbaș (18 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 5: Progresul Fărău – FC Lopadea Nouă (4 septembrie, ora 17.00), Fortuna Lunca Mureșului – Progresul Fărău (11 septembrie, ora 17.00), FC Lopadea Nouă – Fortuna Lunca Mureșului (18 septembrie, ora 15.00);

*Grupa 6: Voința Beldiu – Național Rădești (4 septembrie, ora 11.00), Național Rădești – CS Rapid CFR Teiuș (11 septembrie, ora 17.00), Rapid CFR Teiuș – AS Voința Beldiu (17 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 7: Spicul Bucerdea – ACS Crăciunel (4 septembrie, ora 17.00), Dacia Mihalț – Spicul Bucerdea (11 septembrie, ora 17.00), ACS Crăciunel – Dacia Mihalț (18 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 8: Nicolae Linca Cergău – AS Pănade (4 septembrie, ora 17.00), Târnavele Tiur – Nicolae Linca Cergău (11 septembrie, ora 17.00), AS Pănade – Târnavele Tiur (18 septembrie, ora 17.00);

*Grupa 9: Adu Academy Șona – Viitorul Biia (4 septembrie, ora 17.00), Viitorul Biia – Gaz Metan Valea Lungă (11 septembrie, ora 17.00), Gaz Metan Valea Lungă – Adu Academy Șona (18 septembrie, ora 11.00).

Foto: arhivă


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

Atomic Blaj, debut la minibaschet masculin cu rezultate de apreciat la Festivalul Regional, prima participare oficială

Dan HENEGAR

Publicat

în

Echipa Atomic Blaj a avut parte de un debut pozitiv la nivelul baschetului competițional juvenil. Echipa din „Mica Romă” a participat la prima ediție a Festivalului Regional de minibaschet, la Brașov, în „Zeiden Arena”. În fapt a fost prima participare oficială a unei echipe din Blaj la o competiție organizată de Federația Română de Baschet. […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea