Cupa României, faza județeană, într-un nou format, începe în weekend | 26 de echipe din Liga 5, în prima fază
Cupa României, faza județeană, pleacă la drum în weekend, cu un nou format și 26 de echipe din Liga 5, din cele 30 înscrise (nu vor participa cele 4 echipe satelit, CS Ocna Mureș, Industria Galda, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu).
Geografic, au fost formate 9 grupe (una cu două echipe, 8 cu 3 combatante), iar câștigătoarele grupelor vor primi trofee și vor obține calificarea în faza a doua (5 octombrie), în care vor intra și cinci echipe de liga 4: Cuprirom Abrud, GT Sport Alba Iulia, Kinder Teiuș, Inter Unirea și AS Hidromecanica Șugag). În optimile de finală vor accede învingătoarele din faza a 2-a, plus celealte grupări din Liga 4.
*Grupa 1: Tineretul Roșia Montană – Arieșul Apuseni Baia de Arieș (11 septembrire, ora 14.00, la Abrud), Arieșul Apuseni Baia de Arieș – Tineretul Roșia Montană (18 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 2: Inter Ciugud – AFC Micești (3 septembrie, ora 17.30), AFC Micești – Limbenii Limba (11 septembrie, ora 17.00, la Oarda), AS Limbenii Limba – AS Inter Ciugud (18 septembrie, ora 11.00);
*Grupa 3: Viitorul Răhău – AS Orient Blandiana (4 septembrie, ora 14.00), Șoimii Vințu de Jos – Viitorul Răhău (11 septembrie, ora 17.00), Orient Blandiana – AFC Șoimii Vințu de Jos (18 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 4: Mureșul Gâmbaș – ACS Băgău (4 septembrie, ora 17.00), ACS Băgău – Șoimii Ciumbrud (11 septembrie, ora 17.00), Șoimii Ciumbrud – AS Mureșul Gâmbaș (18 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 5: Progresul Fărău – FC Lopadea Nouă (4 septembrie, ora 17.00), Fortuna Lunca Mureșului – Progresul Fărău (11 septembrie, ora 17.00), FC Lopadea Nouă – Fortuna Lunca Mureșului (18 septembrie, ora 15.00);
*Grupa 6: Voința Beldiu – Național Rădești (4 septembrie, ora 11.00), Național Rădești – CS Rapid CFR Teiuș (11 septembrie, ora 17.00), Rapid CFR Teiuș – AS Voința Beldiu (17 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 7: Spicul Bucerdea – ACS Crăciunel (4 septembrie, ora 17.00), Dacia Mihalț – Spicul Bucerdea (11 septembrie, ora 17.00), ACS Crăciunel – Dacia Mihalț (18 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 8: Nicolae Linca Cergău – AS Pănade (4 septembrie, ora 17.00), Târnavele Tiur – Nicolae Linca Cergău (11 septembrie, ora 17.00), AS Pănade – Târnavele Tiur (18 septembrie, ora 17.00);
*Grupa 9: Adu Academy Șona – Viitorul Biia (4 septembrie, ora 17.00), Viitorul Biia – Gaz Metan Valea Lungă (11 septembrie, ora 17.00), Gaz Metan Valea Lungă – Adu Academy Șona (18 septembrie, ora 11.00).
Foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)