”Cu maşinuţa, prin capitalele Uniunii Europene” – concurs cu cadou-surpriză pentru școlarii din Cugir și Vinerea
Mare bucurie la Școala Gimazială nr.3 Cugir și Școala Gimnazială ”Ioan Mihu” Vinerea, deoarece a avut loc premierea şcolarilor care au participat în acest an la proiectul educaţional internaţional de evaluare a competenţelor ”Cu Europa… la joacǎ – Euroşcolarul”, proiect care se desfăşoară în parteneriat cu Ministerul Educației.
Este vorba despre o întrecere educativă care a antrenat un numǎr de 167 de elevi, din clasele I-IV, numărul lor fiind în creştere de la un an la altul, care le oferǎ posibilitatea de a concura alǎturi de copiii din ţarǎ şi strǎinǎtate. Elevii au fost atraşi de faptul cǎ este un concurs cu subiecte accesibile (limba română, matematică, ştiinţe şi geografie pentru clasa a IV-a), cu întrebări concise, adaptate fiecărui nivel de vârstă şi imagini mari şi clare.
Foarte interesant a fost cadoul surpriză din acest an, o maşinuţă, pe care trebuiau să o coloreze şi să o asambleze. Cu această maşinuţă vor străbate capitalele Uniunii Europene.
Conform Regulamentului, au primit premii şi menţiuni toţi elevii care au avut punctaj între 70 şi 100. Ficare copil a primit cadoul surpriză, diplomă, dulciuri şi au plecat hotărâţi să participe şi la fazele următoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României