CSM Slatina – HC Alba Sebeş 25-27 (16-12) *A 11-a victorie consecutivă pentru Seviştean Popa

HC Alba Sebeş a avut emoţii mari în a câştiga confruntarea de la Slatina. Conduse cu 4 goluri la pauză, handbalistele din Sebeş au fost nevoite să declanşeze o furibundă cursă de urmărire, învingând în cele din urmă, scor 27-25 (12-16), în al 11-lea joc consecutiv din Seria B a Diviziei A la handbal feminin.

Emoţii mari pentru liderul condus de Seviştean Popa, care a trebuit să se concentreze la maximum pentru a-şi apropia victoria. Oltencele au profitat de ziua mai proastă a primei clasate, conducând cu 4 goluri la mijlocul confruntării şi având, neverosimil, 6 goluri avantaj după scurgerea a 10 minute din actul secund. Simţind pericolul primului eşec stagional şi cravaşate de Sevistean Popa, vizitatoarele s-au trezit din pumni şi au remontat ecartul, impunându-se în cele din urmă, deşi au suferit serios.

*Teanu Popa: „Ne-a trecut glonţul pe la ureche”
Pricipalul Sebeşului recunoaşte că echipa sa nu a realizat o prestaţie strălucită. “Mă aşteptam la un meci dificil, ne-a trecut glonţul pe la ureche. Am început bine, am avut situaţii să ne distanţăm, dar am făcut erori elementare, nu ne-am regăsit. Surorile Pătuleanu, evoluând acasă au avut puţin trac, s-a simţit asta, iar adversarele noastre au profitat de greşelile noastre şi au punctat. Nu am respectat sarcinile de joc şi aşa ne-am trezit conduse la pauză. În repriza a doua am schimbat registrul tactic, am luat-o pe Amalia Busuioceanu om la om şi am început să jucăm la nivelul aşteptat. Partea de prospeţime fizică şi-a spus cuvântul, încet încet am recuperat şi apoi totul a fost altceva. ”, a declarat antrenorul Seviştean
Un meci deosebit de disputat, cu o primă repriză ca a aparţinut gazdelor. N-am fost convingători în primul act, iar în repriza secundă a fost altceva, iar din minutul 37 până în minutul 48 nu am primit gol, marcând de 7 ori. Apărarea şi-a spus cuvântul„, a declarat Virgil Costea, preşedinte HC Alba Sebeş.
Pentru HC Alba Sebeş au marcat: Oana Chirilă – 7 goluri, Ana Ciolan – 6, Anişoara Marcu – 5, Ioana Pătulean – 4, Alin Şorodoc – două, Andreea Pătulean – unul, Lavinia Dobromir – unul, Paula Hoha – 1; au mai evoluat Daniela Vălean, Stăncuţa Guiu, Lenuţa Mormeci – Helen Fleşeriu, Adriana Tămaş (n-a jucat Bianca Bogdan).
HC Alba Sebeş va juca în următoarea rundă acasă, cu CSŞ 2 Baia Mae.

Te-ar putea interesa și:

Volei Alba Blaj, campioana României, a reușit un transfer important în perspectiva luptei pentru titlu, înregimentând-o pe experimentata extremă Regan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro