CSM Slatina – HC Alba Sebeş 25-27 (16-12) *A 11-a victorie consecutivă pentru Seviştean Popa

HC Alba Sebes-CSM Bistrita54HC Alba Sebeş a avut emoţii mari în a câştiga confruntarea de la Slatina. Conduse cu 4 goluri la pauză, handbalistele din Sebeş au fost nevoite să declanşeze o furibundă cursă de urmărire, învingând în cele din urmă, scor 27-25 (12-16), în al 11-lea joc consecutiv din Seria B a Diviziei A la handbal feminin.

Emoţii mari pentru liderul condus de Seviştean Popa, care a trebuit să se concentreze la maximum pentru a-şi apropia victoria. Oltencele au profitat de ziua mai proastă a primei clasate, conducând cu 4 goluri la mijlocul confruntării şi având, neverosimil, 6 goluri avantaj după scurgerea a 10 minute din actul secund. Simţind pericolul primului eşec stagional şi cravaşate de Sevistean Popa, vizitatoarele s-au trezit din pumni şi au remontat ecartul, impunându-se în cele din urmă, deşi au suferit serios.

*Teanu Popa: „Ne-a trecut glonţul pe la ureche”
Pricipalul Sebeşului recunoaşte că echipa sa nu a realizat o prestaţie strălucită. “Mă aşteptam la un meci dificil, ne-a trecut glonţul pe la ureche. Am început bine, am avut situaţii să ne distanţăm, dar am făcut erori elementare, nu ne-am regăsit. Surorile Pătuleanu, evoluând acasă au avut puţin trac, s-a simţit asta, iar adversarele noastre au profitat de greşelile noastre şi au punctat. Nu am respectat sarcinile de joc şi aşa ne-am trezit conduse la pauză. În repriza a doua am schimbat registrul tactic, am luat-o pe Amalia Busuioceanu om la om şi am început să jucăm la nivelul aşteptat. Partea de prospeţime fizică şi-a spus cuvântul, încet încet am recuperat şi apoi totul a fost altceva. ”, a declarat antrenorul Seviştean
Un meci deosebit de disputat, cu o primă repriză ca a aparţinut gazdelor. N-am fost convingători în primul act, iar în repriza secundă a fost altceva, iar din minutul 37 până în minutul 48 nu am primit gol, marcând de 7 ori. Apărarea şi-a spus cuvântul„, a declarat Virgil Costea, preşedinte HC Alba Sebeş.
Pentru HC Alba Sebeş au marcat: Oana Chirilă – 7 goluri, Ana Ciolan – 6, Anişoara Marcu – 5, Ioana Pătulean – 4, Alin Şorodoc – două, Andreea Pătulean – unul, Lavinia Dobromir – unul, Paula Hoha – 1; au mai evoluat Daniela Vălean, Stăncuţa Guiu, Lenuţa Mormeci – Helen Fleşeriu, Adriana Tămaş (n-a jucat Bianca Bogdan).
HC Alba Sebeş va juca în următoarea rundă acasă, cu CSŞ 2 Baia Mae.

Electrica Furnizare Discount

Liga a 4-a: Goluri la foc automat pe „Cetate” şi la Stremţ în primele meciuri ale etapei a 5-a

În primele jocuri din runda a 5-a a Ligii a 4-a s-a înscris la foc automat, fiind marcate în total 14 goluri, împărţite frăţeşte, în mod egal, în disputele de pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia şi de la Stremţ.

Iată rezultatele înregistrate:

*CS Universitatea Alba Iulia – Energia Săsciori 7-0 (3-0)

Au marcat: M. Domşa (3, 45, 58), Bucurică (30), R. Trif (48), B. Sava (60 – autogol), Baghiu (75).

Golul care a deblocat tabela a fost înscris devreme, ceea ce a simplificat şi mai mult misiunea formaţiei universitare, care a furnizat, pe „Cetate”, scorul de până acum al ediţiei 2021-2022 a campionatului. Asta în faţa unei formaţii, gruparea din Săsciori, care începuse extrem de promiţător această ediţie a Ligii a 4-a. Omul disputei a fost, fără, îndoială, M. Domşa, autor a trei goluri.

*Voința Stremț – CS Zlatna 5-2 (2-1)

Au marcat: Al. Juncan (1, 22), Csegoldi (54), A. Breaz (57, 82), respectiv D. Cristea (10), Novăcean (88).

Stremţemii au obţinut al doilea succes stagional în Liga a 4-a. Zlătnenii au avut reacţie imediată după primirea, rapidă, a primul gol, restabilind egalitatea. Ulterior, însă, gazdele şi-au impus punctul de vedere şi au punctat în patru rânduri, stabilind o diferenţă confortabilă, redusă puţin pe final.

Duminică se vor disputa celelalte meciuri ale etapei, după următorul program: *ora 11.00: Kinder Teiuș – Performanța Ighiu, CIL Blaj – Olimpia Aiud, *ora 12.00: Industria Galda de Jos – Inter Unirea; ora 17.00, Viitorul Vama Seacă – Hidromecanica Șugag și Spicul Daia Română – Viitorul Sântimbru; GT Sport Alba Iulia stă.

Lucian DĂRĂMUȘ

Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 1-0 (0-0) / M. Lupu, gol de 3 puncte pentru cugireni

Metalurgistul Cugir a câştigat cu 1-0 (0-0) duelul de pe teren propriu cu Avântul Reghin, din etapa a 5-a a Ligii a 3-a de fotbal.

Soarta partidei s-a scris pe final. Golul izbăvitor, de 3 puncte, a fost înscris de M. Lupu în minutul 87.

Metalurgiștii au controlat ostilitățile în prima repriză. Posesia gazdelor a fost superioară. Amfitrionii și-au creat și două oportunități importante de a marca, prin M. Lupu și Ciocan.

Presiunea cugirenilor a dat roade pe finalul întâlnirii. În minutul 87 al confruntării de pe „Arena Cugir”, Şuteu, introdus inspirat pe parcurs de tehnicianul Lucian Itu, a centrat ideal, în spatele liniei defensive a vizitatorilor, iar M. Lupu, omul potrivit la locul potrivit, a pus latul, învingându-l pe portarul Avântului.

Tradiţia duelurilor directe a fost respectată. Bilanțul direct era net unul favorabil Cugirului, cu 7 victorii consecutive, în campionatul trecut fiind 4-1 acasă (cu gol al antrenorului Lucian Itu) și 2-1 în Mureș.

Un jucător exponențial al Metalurgistului, Șaucă, nu a putut fi utilizat în disputa de sâmbătă după amiază cu Reghinul, din pricina unor probleme la inghinali.

Metalurgistul Cugir este, după cinci runde, în trio-ul fruntaş din Seria a 9-a eşalonului terţ, cu un total de 11 puncte, doar unul mai puţin decât a doua clasată, Unirea Ungheni. Lider cu punctaj maxim (15 puncte) e CS Hunedoara.

În runda următoare cugirenii vor juca în deplasare cu Unirea Ungheni, confruntare care reprezintă primul meci al Metalurgistului în afara judeţului Alba în noul sezon competiţional.

Echipe

Metalurgistul Cugir: R. Opric – Al. Rus, Vlădia, I. Grozav, Vitinha – Cocan, Boldea, P. Păcurar, Nicula – Selagea, M. Lupu; rezerve: Perjeriu, Tănăsescu, Șuteu, L. Contra, Andriuc, Udrea, M. Neagu, Șt. Radu, Tăban. Antrenor Lucian Itu – principal

Avântul: Bucin – Bugnar, Suciu, Hasnaș, Harko -S. Chirilă, Vrabie – Șerbănați, R. Moldovan, C. Chirilă – Popa; rezerve Raica, D. Crișan, Pop, Sămărghițan, Bucur, Toth. Antrenor Vilmoș Stoica – principal

Arbitri: Bogdan Neculcea (Bucureşti) – Şt. Dumitrache (Palanca – Prahova), D. Petre (Bucov – Prahova);  observatori: D. Voina (Reşiţa), Cr. Gîț (Deva).

Viitorul Cluj – CS Ocna Mureș 2-1 (0-1) | Eșec dramatic, la ultima fază, pentru echipa lui Paul Ciucă

CS Ocna Mureș a ratat la ultima fază oportunitatea unui rezultat pozitiv, fiind învinsă cu un gol marcat în minutul 90+4 de de Viitorul Cluj, ce s-a impus cu scorul de 2-1 (0-1).

Ocnamureșenii au condus la pauză, însă au irosit toate punctele după ce amfitrionii au realizat o revenire remarcabilă. Echipa lui Paul Ciucă rămâne cu mâna goală după acest meci dramatic, are un singur punct în ultimele 4 etape și etapa viitoare o așteaptă un examen de foc, acasă, cu CS Hunedoara, liderul Seriei a 9-a.

În minutul 41, Ceaca a deschis scorul cu un eurogol. un șut de senzație din afara careului. E prima reușită a vârfului venit de la Sănătatea Cluj în „alb-albastru”! Imediat, la reluare, amfitrionii au izbutit să restabilească egalitatea la prima fază de poartă a mitanului secund, prin D. Roman (46, reluare din 3 metri), fostul coechipier al lui Ceaca în atacul „virușilor verzi”. Vizitatorii au controlat ostilitățile, au avut numeroase oportunități, cel puțin 5 situații clare, cu Cioară în prim-plan, inclusiv o bară a acestuia (82), dar au pierdut neverosimil, după un contraatac purtat de Viitorul și finalizat de același D. Roman (90+4). Și disputa poate fi rezumată succint astfel: „Soda dragă” a rămas cu ocaziile, s-a întors fără puncte din a doua deplasare stagională, întrucât duelul foștilor jucători de la Sănătatea i-a revenit lui Dan Roman. „Scurt și la obiect: în loc de 6-2 pentru noi a fost 2-1 pentru adversari. Restul sunt vorbe în vânt„, a transmis antrenorul Paul Ciucă.

Clujenii, pregătiți de Marius Popescu (originar din Totoi), au învins pe Sănătatea (2-0) și au dat lovitura Unirii Alba Iulia (1-0 în etapa a 3-a). De partea cealaltă, CS Ocna Mureș a căpătat moral după egalul intern cu conjudețenii de la Metalurgistul Cugir, însă nu putea sta deloc liniștită întrucât avea un singur punct în ultimele 3 jocuri (poziția a 7-a, cu 4 puncte), iar peste o săptămână va primi vizita liderului CS Hunedoara. În distribuția vizitatorilor, modificări comparativ cu precedentul joc: lipsesc Cioplântă și Cunțan din motive medicale, ultimul e rezervă, iar D. Lupșan și Pintilie sunt titulari  în premieră (Cioară este rezervă).

Echipe

Viitorul: Cebotari –  Șerbănescu, N. Moldovan, Duda, Apărascăi – Fărăgău, Al. Roșca, Râză, R. Baciu, M. Pop, D. Roman; rezerve: Stângă, Pojar, Selegean, Pintea, Dolghi, Calo, Al. Pop, T. Cociș, Cr. Istrate. Antrenor Marius Popescu.

CS Ocna Mureş: Ed. Mihai – Pintilie (68, Cunțan), Haiduc, D. Lupșan, Al. Kiraly – Socaci/ cpt, Casian (62, Guț) – Hetea (62, Cioară), Frențiu (75, Cl. Marcu), Căt. Creț – Ceaca (75, Coltor): rezerve An. Anghel, Ov. Truță, Neșan. Antrenor Paul Ciucă – principal, Romeo Arinar – secund

Arbitri R. Ladăr, Al. Turian (Zalău), Fl. Seiche (Sînmihaiu Almașului) Observatori C. Por (Satu Mare), J. Toma (Tg. Mureș)

Sursa foto: Academia de Fotbal Viitorul Cluj (facebook)