CSM Sf Gheorghe – HC Alba Sebeş 21-19 (6-14), în Divizia A de handbal feminin!

HC Alba Sebeş a pierdut astăzi neverosimil cu CSM Sf Gheorghe, într-un meci contând pentru runda a 16-a a Seriei B din Divizia A de handbal feminin, cu scorul de 19-21 (14-6). Pentru HC Alba Sebeş au înscris Ana Cătălina Ciolan – 7 goluri, Mihaela Tecariu – 4, Roxana Lopătaru – 3, Bianca Gornistu – 2, Delia Paştiu, Andreea Baltag şi Ioana Pojar – câte unul. Din lot au mai făcut parte Lenuţa Mormeci şi Daniela Cochici – portari, Daniela Udrea, Ioana Almăşan, Bianca Bogdan, Paula Hoha.

*Au condus cu 8 goluri la pauză!

Conjudeţenele au suferit primul eşec din 2012 într-o manieră şocantă, după ce au condus la pauză la o diferenţă de 8 goluri (14-6)! Intervalul dezamăgirii maxime a fost între minutele 29 şi 43, când formaţia lui Cian n-a înscris deloc în 14 minute, primind 8 goluri consecutive. De la 15-15 (min. 44), amfitrioanele s-au desprins (18-15, min. 49), la trei goluri, vizitatoarele au revenit (19-19, min. 56), dar inutil..

A fost o cădere inexplicabilă, care contrariază. Am avut meciul în mână, am jucat bine actul prim, dar apoi ne-am prăbuşit şi pe fondul unui arbitraj total partinic şi ostil în repriza a doua. Rar ne-a fost dat să trăim asemenea meci halucinant. Şansele s-au redus considerabil, mai rămân calcule, însă este de neconceput cum am putut pierde„, a spus preşedintele Virgil Costea pe seama primei înfrângeri suferite de antrenorul Dorin Cian în mandatul său!

Runda viitoare, trupa lui Dorin Cian evoluează acasă, sâmbătă, 10 martie, în sala „Florin Fleşeriu” cu Mureşul Tg Mureş. În 2012, în cele 5 partide din retur, HC Alba Sebeş a acumulat 3 victorii, o remiză şi o înfrângere, speranţele  la apropierea de primele două locuri fiind acum infime, iar visele de promovare s-au spulberat. (H.D.M.)