Ziarul Unirea

CSM Sf Gheorghe – HC Alba Sebeş 21-19 (6-14), în Divizia A de handbal feminin!

HC Alba Sebeş a pierdut astăzi neverosimil cu CSM Sf Gheorghe, într-un meci contând pentru runda a 16-a a Seriei B din Divizia A de handbal feminin, cu scorul de 19-21 (14-6). Pentru HC Alba Sebeş au înscris Ana Cătălina Ciolan – 7 goluri, Mihaela Tecariu – 4, Roxana Lopătaru – 3, Bianca Gornistu – 2, Delia Paştiu, Andreea Baltag şi Ioana Pojar – câte unul. Din lot au mai făcut parte Lenuţa Mormeci şi Daniela Cochici – portari, Daniela Udrea, Ioana Almăşan, Bianca Bogdan, Paula Hoha.

*Au condus cu 8 goluri la pauză!

ELIT

Conjudeţenele au suferit primul eşec din 2012 într-o manieră şocantă, după ce au condus la pauză la o diferenţă de 8 goluri (14-6)! Intervalul dezamăgirii maxime a fost între minutele 29 şi 43, când formaţia lui Cian n-a înscris deloc în 14 minute, primind 8 goluri consecutive. De la 15-15 (min. 44), amfitrioanele s-au desprins (18-15, min. 49), la trei goluri, vizitatoarele au revenit (19-19, min. 56), dar inutil..

A fost o cădere inexplicabilă, care contrariază. Am avut meciul în mână, am jucat bine actul prim, dar apoi ne-am prăbuşit şi pe fondul unui arbitraj total partinic şi ostil în repriza a doua. Rar ne-a fost dat să trăim asemenea meci halucinant. Şansele s-au redus considerabil, mai rămân calcule, însă este de neconceput cum am putut pierde„, a spus preşedintele Virgil Costea pe seama primei înfrângeri suferite de antrenorul Dorin Cian în mandatul său!

Runda viitoare, trupa lui Dorin Cian evoluează acasă, sâmbătă, 10 martie, în sala „Florin Fleşeriu” cu Mureşul Tg Mureş. În 2012, în cele 5 partide din retur, HC Alba Sebeş a acumulat 3 victorii, o remiză şi o înfrângere, speranţele  la apropierea de primele două locuri fiind acum infime, iar visele de promovare s-au spulberat. (H.D.M.)

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe maestrul emerit  Nicu Paștiu : „a cules ceea ce au sădit alții”

Campionul Cupei României la box din 2020 îl face „K.O” pe maestrul emerit  Nicu Paștiu : „a cules ceea ce… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Aiudeanca Bianca Valc (CSŞ Blaj), un fenomen: două titluri naţionale, cu recorduri personale şi 4 medalii de aur în 2021

“Uraganul” Bianca Valc, atletă originară din Aiud, pregătită de antrenoarea Ioana Bozdog şi legitimată la CSŞ Blaj, a reuşit o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

România a câștigat opt medalii în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism. La ce probe sportive s-au obținut perfomanțele

România a câștigat opt medalii în prima zi a Campionatelor Balcanice de Atletism. La ce probe sportive s-au obținut perfomanțele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primarul Gabriel Pleșa: “Nu ne permitem să lăsam Unirea Alba Iulia să moară! Căutăm soluții în Consiliul local”

Situația disperată din curtea Unirii Alba Iulia, divizionara terță din Cetatea Marii Uniri, poate fi rezolvată dacă Primăria municipiului Alba… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Aur și argint pentru Ana Rodean și Mihaela Acatrinei, de la CS Unirea, la Campionatul Național de Marș

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia s-a impus categoric în proba feminin, senioare, a Campionatului Național de 20 de kilometri marș,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Surprize în Cupa României! Victorii pentru Inter Ciugud şi Limbenii Limba (Liga a 5-a), remiză la Stremţ

Surprize furnizate de echipele din Liga a 5-a, în etapa a doua a Cupei României, victorii pentru Inter Ciugud şi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: CS Unirea Alba Iulia, bilanţ de vis: şase medalii la Naţionalele de marş!!! Ana Rodean şi echipa de senioare – aur!

CS Unirea Alba Iulia a reuşit un bilanţ extraordinar la Campionatele Naţionale de marş de la Piteşti, pe distanţa de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vasas Óbuda Budapesta – Volei Alba Blaj, în „16”-imile de finală ale Cupei CEV

Revenită în Cupa CEV, a doua competiție continentală la importanță, Volei Alba Blaj va juca în „16”-imile de finală o… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

Albajulian 3 martie 2012 at 10:14

Meciul de la Sfântu Gheorghe înca se joaca a început la 10:00

Albajulian 3 martie 2012 at 10:17

Dar poate pe la ziarul Unirea sunt prezicatori =))

Dan HENEGAR 3 martie 2012 at 10:20

ia cititi si articolul de mai jos… celalat este in asteptare…

Albajulian 3 martie 2012 at 11:45

Echipa a pierdut 21-19

handbalist 3 martie 2012 at 12:03

A fost victorie ?:)) asa am vazut la voi in ziar

Dan HENEGAR 3 martie 2012 at 13:09

acum e bine, ca nu s-a intuit corect?

handbalist 3 martie 2012 at 13:39

Misto sa lucrezi la ziar si sa dai stirile inainte sa se intample =))

handbalist 3 martie 2012 at 13:53

Nu stiam ca stirile se fac dupa intuitie. Daca e asa asteptam o intuitie si la baschet (cu marcatoare cu tot) ca la handbalul de astazi, ori suntem ziaristi ori nu mai suntem

Administrator 3 martie 2012 at 14:01

Articolul respectiv era o ciorna care a intrat pe net dintr-o eroare. Oricum, e mai bine sa se intample astfel de erori, decat sa copiezi cu nerusinare, marcatorii de pe alt site, asa cum fac unii. Vezi baschetul de saptamana trecuta, copiat de pe site-ul nostru.

Horea 3 martie 2012 at 14:09

Domnule ADMINISTRATOR,

bine ca va observ pe forum.
De cateva zile nu mai pot (nu stiu!)acesa ARHIVA ziarului.
Puteti, va rog, sa-mi spuneti cum sa procedez?

Horea 3 martie 2012 at 15:10

E destul de neplacut ca a disparut din site acea modalitate usoare de accesare a ARHIVEI pe luni si zile.

Link-ul pe care mi-l recomandati NU deschide insa Arhiva decat pentru anii 2006 si 2007!

fan sebes 4 martie 2012 at 19:56

pacat Sebesul are valori dar nu sunt folosite cum trebuie,si cand trebuie.

fan 4 martie 2012 at 20:49

care sunt valorile care nu sunt folosite cum trebuie si cand trebuie ?

fan sebes 5 martie 2012 at 10:35

daca esti fan ar trebui sa sti care si cum.Mergi la meciuri ?
.

"antrenoare" 5 martie 2012 at 12:04

Daca ai fi fan cum ai declarat ai sti ca:
1- echipa din Sebes a fost creata pe scheletul fostei echipe de junioare care au jucat finala mica pe tara (Oare stie asta cineva din noua conducere ?) dar jucatoarele titulare sub aceasta conducere sunt promovate stranierele care nu prea sa auzit de ele pana la Sebes deci…. valori sunt la Sebes dar mai bine avem incredere in straniere care au venit…..au luat bani si…au plecat?
2-golghetara diviziei B de handbal de anul trecut este componenta in lotul de la Sebes si sub noua conducere nu a fost titularizata in nici un meci ,nici macar amicale deci: ar trebui considerata o valoare doar de cei care cunosc handbalul Ca la Romani…ce este bun invidiem si ne este frica sa promovam Ce se intampla cu jucatoarea Chirila a mai intrebat si alt fan dar conducerea formatiei o sa evite orice fel de comentariu pentru ca recuperarea dupa un accident costa si mai bine lasa pe altii sa o ajute…asi spune un….rusine dar poate le da Domnul mintea de pe urma la romani
3- conducerea stie ca exista in lot jucatoare care alte cluburi au facut cerere pentru ele …si atunci de ce sa nu investim in ce avem pe plan local caci luand in calcul varsta componentelor din lot si ajungerea lor la un stadiu maxim de pregatire doar peste un an sau doi ar ajunge sa poata juca de la egal la egal cu echipe de liga Asta ar trebui sa stie ce-i care se cred profesionisti si care vor sa aduca echipa in liga

fosta handbalista 5 martie 2012 at 13:39

Dupa evolutia scorului se pare ca si pe actualii antrenori i-au tras in piept unele dintre jucatoarele aduse … cum de altfel timpul va rezolva si enigma lui Weber.

SUPORTER 5 martie 2012 at 15:04

O ciorna? O eroare? Cum poate un ziar sa faca asa ceva? Domnilor, daca foaia de joc si rezultatul au fost dinainte stabilite la masa verde intre echipe, putea sa se musamalizeze mai bine asta. Pana acuma stirile despre handbal se dadeau cu intarziere, a doua sau a treia zi, acum au fost date in timp ce meciul se juca. Cum este posibila aceasta? Cum domnule Costea sau Bogdan? Cum e posibil sa se piarda un meci in acest mod, cand la pauza ai avut 8goluri diferenta, iar adversarul este de nivelul junioarelor? Poate doar daca jucau in maini ! Dar cu noua conducere de pe banca tehnica si cu aceste jucatoare venite din toate colturile tarii care nu dau doi lei pe orasul acesta, se poate! Nu ati stiut sa pretuiti fostele jucatoare ale Liceului cu Program Sportiv Sebes! Ati fi avut o echipa mare, care juca cu sufletul doar pentru acest oras, nepasandu-le daca isi iau sau nu banii la timp,fete care pana acum au jucat doar de placere si nu au avut niciodata pretentii materiale sau de alta natura, cum au veniturile. Cat pentru fetele care sunt din Sebes si am inteles ca nu mai sunt introduse pe teren, am un sfat : duceti-va de aici!talent aveti, mergeti si cautati-va echipa sa nu va mai pierdeti vremea cu niste incapabili! Si, ma doare sufletul sa spun asta, pentru ca tin la aceste sportive si la dorinta lor de a propulsa orasul natal. Dar, in ziua de azi doar acesta este crudul adevar.

Fosta jucatoare 5 martie 2012 at 15:27

Citind toate acestea clar jucatoarele lucreaza pe la spate pentru ca doar ele au mingea in teren. Acum, intrebarea e urmatoarea : sunt impinse de conducere? de antrenori? Pentru ca, din cate stiu eu treaba se impute pe la Sebes, jucatoarelor lii s-au taiat salariile pentru ca nu au indeplinit obiectivul echipei (care bineinteles, din ce m-am interesat nu era stipulat in contract), si uite asa clubul la sfarsitul sezonului ar trebui sa le restuie banii cuveniti daca obiectivul va fi indeplinit. Si, decat sa restutuie banii si sa isi faca o gaura in buzunar, mai bine o astupa si ii mai pun si varf. Fiecare intelege ce vrea.
Pe vremea lui Weber,erau bani putini, dar fetele munceau pentru ei. Si, tot Weber a promovat in primul rand tinerele talente, fetelor care veneau de la junioare le-a dat incredere si rula tot lotul pe parcursul intregului meci, si tot dansul promova fetele de pe plan local, pentru ca a stiut ce a crescut si cum le-a antrenat. Si, cat timp a facut-o ca la carte, fara sa se gandeasca la alte lucruri ce ii putea perturba gandirea, a facut-o bine. Si, daca sunteti fani adevarati cititi arhiva, va veti convinge! Chiar si cand a fost antrenoare doamna profesoara Mioara Lupascu echipa a mers bine, oare de ce? Pentru ca s-a bazat pe ce jucatoare?

Dar, pana la urma nu jucatoarele sunt de vina. Totul pleaca de la conducere si modul in care gestioneaza si priveste aceasta lucrurile.

profesorul Anton 5 martie 2012 at 19:27

Intr-adevar pe cand era Weber antrenor se vedea respectul la echipa.In vara a fost la Plopeni avea o echipa compacta cu jucatoare abile,junioare ambitioase si echipa era din fostele junioare de la LPS .Au spulberat tot in meciurile de pregatire iar in turneul amical de la Sf Gheorghe era o echipa total schimbata nu au facut fata nici macar junioarelor ,nu mai spun fetelor din lotul romaniei si atunci mi-am dat seama ca ceva nu mai merge.Weber e un antrenor de clasa si Cian este dar cu influenta acelui ex primar cam greu.am observat ca face niste schimbari jalnice pivot de 1,82 il pune extrema iar in cazul extremelor existente stanga si dreapta stau pe banca.Bianca Bogdan si Paula Hoha sunt bune ,ambitioase dar nu sunt lasate sa joace,Tecariu si Baltag sunt bune dar prea fortate,.Intotdeauna in handbal exista faza de atac si aparare,rularea fetelor se face greu acolo la voi,jucati tot lotul nu unele 50 min altele 10 si atunci veti avea mult mai mult succes.aveti fete bune in atac ,fete bune in aparare rotatile
Nu e necesar sa fortati o jucatoare tot meciul cand aveti cu ce schimba
.deasemenea schimbarea nu se face la primul minut sau prima greseala.Cu respect Anton.

UN OM AL HANDBALULUI ROMANESC